Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Hymnus na lásku

  Na jevišti osm chlapců a mužů a sedmnáct dívek a žen nejrůznějšího věku a vzrůstu, mezi nimi výrazné a vysoké děvče tmavé pleti, kostýmy vyvedené v duchu oblečení, jaké se porůznu u nás nosí, podlaha z prken, troje housle a řada plyšáků uložené po straně – tak se pod nápisem Hymn do miłości, symbolicky ozvláštněným šesticípou hvězdou místo prvního „o“, křížem místo „i“ a srdíčkem místo druhého „o“, představil v Plzni recitační sbor, jehož tvůrkyně, autorka a režisérka Marta Górnicka, dirigovala padesátiminutové vystoupení zprostřed dvanácté řady v hledišti.

  Dav nacionalistů v inscenaci Hymnus na lásku zahrnuje lidi všech odstínů pleti, děti i hendikepované FOTO JAROSLAV PROKOP

  Recitovali montáž dobových štvavých politických hesel, která znějí po celé dnešní Evropě, a to z úst poslanců, žurnalistů, raperů i některých obyčejných lidí, a vyjadřují názor, že lékem na současnou rozpornou situaci světa je návrat ke vznícenému nacionalismu a k agresivnímu vlastenectví, jaké starší z nás pamatují z dob nacismu a komunismu. Zaujalo mě a uchvátilo, že účinkující pod vedením Górnické ani nejobludnější slogany prvoplánově nezesměšňují, tím méně že by je karikovali, nýbrž je předkládají jako výraz známého postoje, často dokonce s naléhavým důrazem. Vyznění je tím silnější: scestně nesmýšlejí přízračná stvoření, nýbrž naši bližní. Domnívají se při tom, že brání a oslavují lásku.

  Nadace Ženského sboru z Varšavy a poznaňský Teatr Polski produkovaly představení aktuálního a apelativního politického divadla. Jeho cíl a smysl jsem přijal nikoli jako přímočarý útok na nacionalismus a nacionalisty. Polští divadelníci podle mne svrchovaně účinně upozornili na to, že nové nebezpečí zhoubného evropského vývoje je živé a že se občanská obrana skutečné lásky neschopné štvaní stala nezbytnou a nutnou.

  Fundacja Chór Kobiet, Varšava a Teatr Polski, Poznaň, Polsko – Marta Górnicka: Hymnus na lásku. Režie Marta Górnicka, choreografie Anna Godowska, hudba Teoniki Rożynek. Premiéra 21. ledna 2019 (na festivalu 13. září 2019).

  • Autor:
  • Publikováno: 28. září 2019

  Komentáře k článku: Hymnus na lásku

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,