Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2019

ročník 28
12. 11.–25. 11. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Hradní paranoia

  V Městském divadle Zlín uvádějí satirický kabaret Ovčáček čtveráček, v ostravském Divadle Petra Bezruče očekávali návštěvu první dámy. Co je nakonec větší komedie, těžko říct. Hrad totiž vymyslel konspirační teorii s nezvykle kreativní uměleckou licencí.

  FOTO ARCHIV DPB

  FOTO ARCHIV DPB

  Ivana Zemanová se nakonec 2. listopadu na Spalovače mrtvol nedostavila, protože ochranka, vyslaná do divadla před začátkem představení, aby zajistila bezpečnost, shledala, že se v Divadle Petra Bezruče chystá provokace. Jaká, blíže nespecifikovala. Ale napověděly jí to tři věci – vyvěšená tibetská vlajka na divadle (která tam byla umístěna 19. října), otevřený dopis prezidentovi ve foyer (od 26. října) a přítomnost štábu České televize, který přijel natáčet materiály pro pořad Divadlo žije!.

  Vlastně by se nic tragického nestalo, kdyby celou událost nekomentoval hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák (ČSSD). Na závěrečné tiskové konferenci po návštěvě prezidentského páru tvrdil, že v sále byly mikrofony, které měly zachytit reakci Zemanové na provokaci. O jakou provokaci mělo jít, však neuvedl ani on. Spiknutí divadla a televize ovšem odsoudil rázně: Co však považuji za věc, která je za hranou běžného a slušného chování, je, když se do politických názorů oponentů zatahují rodinní příslušníci. Na závěr tiskové konference kritizoval kolaboranty z televize a divadla i Miloš Zeman: Že je to hloupé, že je to podlé a že je to ubohé, to už řekl pan hejtman. Styďte se. A samozřejmě nemohlo chybět ani slovo hradního mluvčího. Důkaz místo slibů. Česká televize měla připravena místa v Divadle Petra Bezruče za paní Ivanou Zemanovou, napsal na twitter Jiří Ovčáček. Oním důkazem je fotografie sedadel v sále, kde jsou vyhrazena místa pro tým paní Zemanové a pro pracovníky pořadu Divadlo žije!.

  Realita je však taková: Česká televize o záměru natáčet u Bezručů pořad Divadlo žije! informovala divadlo už začátkem října, první kontakt divadla s kanceláří Moravskoslezského kraje ohledně návštěvy Ivany Zemanové proběhl 13. října. Divadlo natáčení ČT netajilo – 26. října přišla zástupkyně prezidentské kanceláře v doprovodu pracovnice Moravskoslezského kraje a tým bezpečnostní ochranky, aby dohodli protokol návštěvy první dámy. Této delegaci bylo oznámeno, že 2. listopadu bude zároveň přítomen televizní štáb, aby natočil záznam představení a rozhovory s jeho tvůrci pro pořad Divadlo žije!.

  Divadlo Petra Bezruče se k této události vyjádřilo: Přišlo by nám pokrytecké vyřizovat si jakékoli své názory skrze rodinného příslušníka – v ten moment našeho diváka. Přišlo nám ale stejně pokrytecké odstranit tibetskou vlaku, která na divadle visí už více než čtrnáct dní, a před bezpečnostní jednotkou paní prezidentové ukrývat otevřený dopis, který jsme panu prezidentu Zemanovi napsali – a který mohou do 17. listopadu, než bude odeslán na Hrad, podepisovat i naši diváci.

  Tím bychom mohli toto hyperbolizované nedorozumění uzavřít. Ani divadelníci se už k němu nechtějí dále vyjadřovat, podle slov umělecké šéfky Janky Ryšánek Schmiedtové se totiž musí obhajovat, i když nic neudělali. Prioritou Bezručů je nyní zkoušení Richarda III., Shakespearovy hry o touze po moci, která má premiéru již 18. listopadu. Po tiskové konferenci však do divadla začaly chodit výhrůžné a vulgární e-maily, které tvůrcům ztěžují soustředění.

  Vedení Petra Bezruče proto doručilo, dnes už bývalému hejtmanovi Miroslavu Novákovi, osobní dopis, ve kterém ho požádalo, aby vzal zpět své nepravdivé výroky. O dva dny později – 9. listopadu – Česká televize žádá od Miroslava Nováka a prezidentské kanceláře omluvu za obvinění, že se měla podílet na údajně připravované provokaci vůči Ivaně Zemanové. „Kauza“ tedy pravděpodobně stále nekončí. Hrad totiž ještě neřekl poslední slovo.


  Komentáře k článku: Hradní paranoia

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,