Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Hovory o hranicích

  Probíhá Pražský divadelní festival německého jazyka, má za sebou už debatu na téma politického divadla (její záznam přineseme v příštím čísle). Respektive dokumentárního divadla, dokonce se používá i termín rešeršní divadlo. Divadla, které se bezprostředně zabývá minulostí i současností, považuje jeviště za dobré místo k debatě o životech, které žijeme a které nám připravily předchozí generace. To je mi sympatické, méně už to, že diskuse v různé míře rezignují na vlastní jevištní tvorbu. Jako kdyby závažnost sdělovaného opravňovala k povrchnímu jevištnímu zpracování. České divadlo se zase jen sporadicky zabývá tak aktuálními tématy a jevištní kreace jsou někdy myšlenkově trochu bezcílné. Dovolte ve stručné glose glajchšaltovat.

  Debaty o tom jistě rozvíří právě inscenace na zmíněném festivalu. Státní divadlo v Norimberku však zvolilo přímější cestu, jak takové divadlo u nás iniciovat: ve spolupráci s Divadlem F. X. Šaldy v Liberci vyhlásilo soutěž pro české a slovenské autory pro festival Hovory o hranicích (Talking About Borders) – vítězný text uvede norimberská činohra v příští sezoně a autora odmění třemi a půl tisíci eur. Festival zacílený na východní a střední Evropu založil režisér a dramaturg Dr. Christian Papke v roce 2004, a zúčastnily se ho stovky autorů z různých postsocialistických zemí, naposledy Poláci. Práce se přijímají do 1. května 2017, vítěze vyhlásí v červnu. Na konfrontaci zdejšího pojetí divadla s přístupem německým jsem upřímně zvědav.


  Komentáře k článku: Hovory o hranicích

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,