Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Názory – Glosy

  Horanský píše Zavoralovi kvůli Fischerovi

  Generální ředitel Českého rozhlasu, Mgr. René Zavoral, je barbar. Bez zjevného a zjeveného důvodu vyhodil po roce a dvou měsících Petra Fischera z místa šéfa stanice Vltava. Přitom Zavoral žádnou kompetenci na místo generálního ředitele neprojevil, Fische­rovi stačilo několik měsíců, aby dal Vltavě silnou a tvořivou marku. Heraldikou pana generálního je cestování, dobré jídlo, dobré pití a tenis, Petr Fischer je kreativní osobnost a tvůrce zřetelných duchovních koncepcí. Byl jsem před rokem a půl členem komise, která měla v konkursu po odchodu Lukáše Hurníka vybrat šéfa Vltavy. Hodně práce – louskání programů a představ jednotlivých adeptů. Hodiny a hodiny čtení a komparace těch osobností a jejich vizí. Další hodiny slyšení s jednotlivými kandidáty. Panu generálnímu nestálo za to ani se jen zastavit či nějak dát najevo interes o nejprestižnější stanici jeho rozhlasové říše. Když jsme vybrali finalisty – omílal to několik týdnů a pak znáhla, bez jakékoli konzultace s komisí, naše návrhy skrečoval, za naši práci ani nepoděkoval a jmenoval Petra Fischera. Stačilo několik měsíců – nevím jak ostatní –, ale já mu, příjemně udivený, v duchu blahopřál k nejlepšímu kroku na jeho ředitelské šprušli. Ale za rok zkáza. A nejhorší Zavoralův krok. Vidíme, že to není dobrý ředitel. Není konzistentní. Asi je slabý, když tak měkkotně podlehne insinuacím buď našeptavačů, nebo vrávoravé Rady rozhlasu.

  Pane řediteli: Přiznejte svůj omyl a Fischera vraťte k jeho skvěle začaté práci. Bude to náramný a mravně znělý čin, který se v naší zemi nenosí. Nepřeslechněte hlas už tisíce nespokojených s Vaším nevyváženým a destruktivním činem. Přiznat omyl a ruče ho napravit je moudré a mravné a bohužel u nás mimořádné. Rád Vám doložím jasnozření a duchovní a estetické a názorové kvality Fischerova programu Vltavy – na stanici spirituální noblesy, objevnosti a turbulence v myšlení. Doložím Vám to hodinu po hodině, týden po týdnu na dosavadním programu Vltavy – bohdá nadále Fischerově. K Vánocům Vám přeji rozmysl a odvahu ke skvělému činu Vaší dosavadní kariéry.

  Rukystisk Miloš Horanský


  Komentáře k článku: Horanský píše Zavoralovi kvůli Fischerovi

  1. Petr Sikora

   Avatar

   Vážená redakce,
   děkuji panu Horanskému – napsal to výstižně! A Divadelním novinám děkuji, že jim dlouhodobě není lhostejný rozhlas a zvláště stanice Vltava, která umění (včetně divadla) poskytuje cenné služby. Byla by velká škoda, kdyby tato úžasná stanice byla panem Zavoralem znormalizována. Krátce řečeno, pan Zavoral to „zvoral“.

   09.01.2019 (14.49), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,