Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext

  Hledal jsem Birinského (No. 2)

  V roce 1991 inscenovali Mumraj v pražském Činoherním klubu a tamní tvůrci se setkali se stejnými problémy jako my. Tehdejší dramaturg (dnes ředitel divadla) Vladimír Procházka napsal v programu k této inscenaci: Ještě nikdy jsme o žádném autorovi, kterého jsme v Činoherním klubu uvedli, nevěděli tak málo, jako o Lvu Birinském. K dispozici nejsou ani originály jeho her.

  Procházka Vladimír: stať v programu k inscenaci Mumraj; Činoherní klub, Praha, 1991; str. 2 (kráceno DH)

  Procházka Vladimír: stať v programu k inscenaci Mumraj; Činoherní klub, Praha, 1991; str. 2 (kráceno DH)

  K rozšíření vědomostí o Birinském příliš nepomohly ani české encyklopedie a divadelní slovníky, v nichž Procházka pátral (a těch, které Birinského znají, není mnoho). Informace jsou většinou shodné s údaji v Červinkových předmluvách. Pouze v Teichmanově Divadelním slovníku z roku 1949 je zmínka o jakési Birinského třetí hře Ples honorace a jako datum Birinského úmrtí je zde uveden konkrétně rok 1918.

  Teichman Josef: Divadelní slovník; Orbis, Praha, 1949)

  Teichman Josef: Divadelní slovník; Orbis, Praha, 1949, str. 36)

  Procházkovi se ovšem podařilo v knihovně pražského Divadelního ústavu objevit italskou publikaci Enciclopedia dello spettacolo z roku 1954, v níž našel i heslo Birinski, Leo. Podle této knihy šlo o filmového scénáristu, naturalizovaného ve Spojených státech. Má na kontě scénáře či náměty ke dvěma německým (oba 1925) a k „desítce“ amerických filmů (1932 – 1942). Částečně šlo o poměrně renomovaná díla (Varieté E. A. Duponta, The Song of Songs Rubena Mamouliana). Z životopisných údajů najdeme v této encyklopedii pouze jediný – rok úmrtí 1944. Přestože kniha neuvádí žádnou souvislost s autorem Mumraje a nezmiňuje ani žádné divadelní dílo tohoto alternativního Birinského, vyslovil Vladimír Procházka hypotézu, že by mohlo jít o jednoho jediného člověka.

  Enciclopedia dello spettacolo, Díl druhý (Bas – Cap); Casa editrice Le Maschere, Roma, 1954; str. 533)

  Enciclopedia dello spettacolo, Díl druhý (Bas – Cap);
  Casa editrice Le Maschere, Roma, 1954; str. 533)

  ///

  Když v roce 2002 padlo rozhodnutí, že se náš soubor již potřetí pustí do Mumraje, pročetl jsem si znovu všechny dostupné prameny o Birinském. A záhady jeho životních osudů mě začaly lákat jako nějaký odložený kriminální případ. Uvědomil jsem si, že už jen rozvoj informačních technologií za posledních pár let mi dává do rukou možnosti, o nichž se Vladimíru Procházkovi v roce 1991 ani nesnilo. Tak proč to nezkusit? Třeba mi bude dopřáno zjistit něco nového a přispět k hlubšímu poznání tajemného spisovatele jménem Lev Birinskij (alias Leo Birinski?).

  /Pokračování 22. 7./


  Komentáře k článku: Hledal jsem Birinského (No. 2)

  1. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   „Procházkovi se ovšem podařilo v knihovně pražského Divadelního ústavu objevit italskou publikaci Enciclopedia dello spettacolo..“
   Toto je trochu silná káva! Na světě existují pouze dvě divadelní encyklopedie, sovětská a italská, obě jsou našim teatrologům notoricky známy. Hovořit zde o OBJEVU je podobné, jako kdyby někdo OBJEVIL v knihovně Stanislavského Můj život v umění.

   18.07.2013 (15.25), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,