Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Hledal jsem Birinského (No. 1)

  Pražský Činoherní klub uvedl roku 1991 komedii Mumraj, čímž ji vrátil na profesionální scénu po dlouhých 79 letech zapomnění. Vladimír Procházka, tehdejší dramaturg a dnešní ředitel ČK, si v programu k inscenaci posteskl, že o jejím autorovi Lvu Birinském se kromě několika kusých informací téměř nic neví. Roku 2002 připravovalo inscenaci Mumraje pražské divadlo Esence a jeho člen Dušan Hübl se pustil do pátrání po jeho autorovi.

  Leo Birinski na výřezu z fotografie tvůrců filmu Das Wachsfigurenkabinett (asi 1923). Zdroj Bock Hans-Michael: Paul Leni – Graphik Theater Film; Schriftenreihe des Deutschen Filmmuseums, Frankfurt am Main, 1986

  Leo Birinski na výřezu z fotografie tvůrců filmu Das Wachsfigurenkabinett (asi 1923). Zdroj Bock Hans-Michael: Paul Leni – Graphik Theater Film; Schriftenreihe des Deutschen Filmmuseums, Frankfurt am Main, 1986

  Za deset let Dušan Hübl nashromáždil přes tisícovku dokumentů, objevil několik zapomenutých divadelních her, zdokumentoval Birinského filmovou tvorbu a výrazně doplnil a přepsal jeho životopis. Pátrání po tajemném dramatikovi a filmovém scénáristovi Lvu Birinském uzavřel elektronickým vydáním (soubor pdf na CD) svého badatelského deníku, jež nazval Hledal jsem Birinského.

  Během letních měsíců nabídneme čtenářům i-DN exklusivní výběr z daného textu. Kniha Hledal jsem Birinského obsahuje chronologicky seřazené nejdůležitější mezníky Hüblova desetiletého pátrání, nejdůležitější objevené dokumenty, jež nabízí v obrazové podobě, a především přesně zdokumentovanou autorovu verzi Birinského životopisu, aktuální soupisy divadelních inscenací jeho textů a jeho kompletní filmografii. Text má 142 stran, cena CD činí 200 Kč (+ poštovné). Pokud by se našel vydavatel, nechť se autorovi či redakci ozve. Případní zájemci si publikaci mohou objednat na mailové adrese: hublovi@volny.cz.

  Birinski - obálka

  Hledal jsem Birinského (No. 1)

  Hra Mumraj od Lva Birinského se pro naše amatérské divadlo Esence (původně Maryša) stala v podstatě kultovní záležitostí.

  Režisérka Marie Kubrová objevila její text na podzim 1975 v antikvariátu v pražské Ječné ulici a v červnu následujícího roku ji konspiračně (bez tehdy nezbytného povolení úřadů) inscenovala. Druhé uvedení pak následovalo v roce 1992 a třetí koncem roku 2002. Přesto jsme toho o jejím autorovi mnoho nevěděli. Naše informace pocházely pouze z předmluv k českým knižním vydáním Birinského her Mumraj (1912) a Moloch (1924), které napsal jeho český překladatel Vincenc Červinka.

  Vincenc Červinka (2. srpna 1877, Kolín – 2. října 1942, Praha). FOTO z r. 1912 Richard Jiříkovský, Praha

  Vincenc Červinka  (2. 8. 1877, Kolín – 2. 10. 1942, Praha). FOTO z r. 1912 Richard Jiříkovský, Praha

  Podle nich se Lev Birinskij narodil roku 1885 v židovské rodině v Kyjevě. Roku 1901 musel z Ruska uprchnout z důvodů své činnosti v revoluční organizaci eserů a částečně i před stále výraznějšími antisemitskými náladami, které v Rusku panovaly. Usadil se ve Vídni, pracoval v knihkupectví, po nocích překládal údajně z dvanácti jazyků a začal také sám psát. V revolučním roce 1905 měl na krátký čas odjet do Ruska, po návratu do Vídně se již plně věnoval literatuře.

  V předmluvě z roku 1924 se Červinka ještě zmiňuje o jeho práci tajemníka u slavného herce Kainze a o práci pro film („jednak librety, jednak režisérsky“). Z ruského revolučního prostředí Birinskij načerpal témata pro tragédii Moloch (uvedena roku 1910 v Novém vídeňském divadle, v Praze v témže roce zakázána) a pro tragikomedii Mumraj (uvedena v říjnu 1912 v pražském Národním divadle „a současně na řadě jiných velkých scén evropských“).

  To bylo vše, co jsme se o Birinském mohli dozvědět. Červinkovy informace končily lakonickým sdělením, že Birinskij „zemřel, pokud mi známo, někdy na sklonku světové války“.

  Červinka Vincenc: L. Birinskij a jeho dramatické dílo. (předmluva); in: Birinskij Lev: Mumraj; J. Otto, Praha, [1912 ?], Světová knihovna; str. 5 – 6 (zde reprodukována pouze biografická část předmluvy)

  Červinka Vincenc: L. Birinskij a jeho dramatické dílo. (předmluva);
  in: Birinskij Lev: Mumraj; J. Otto, Praha, [1912 ?], Světová knihovna; str. 5 – 6
  (zde reprodukována pouze biografická část předmluvy)

  /Pokračování 15. 7./

  Odkazy:

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Leo_Birinski

  http://esence.mbox.cz/html/Sources/Birinskij1%20Source.htm

   


  Komentáře k článku: Hledal jsem Birinského (No. 1)

  1. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Autor nabídl kopii této práce Katedře divadelní vědy FFUK. a katedra jej z grantových peněz na slovník Základní pojmy divadla koupila. Je k dispozici v její knihovně – alespoň doufám 🙂

   13.07.2013 (22.41), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,