Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Festival REGIONY ve znamení Rituálu

  Na posledních osm červnových dní se město Hradec Králové, jeho divadelní scény, ulice, parky i náměstí stanou dějištěm dalšího ročníku mezinárodního divadelního festivalu REGIONY. Svátek divadla nabídne opět nepřeberné množství divadelních, hudebních a doprovodných produkcí z české i mezinárodní scény – od činohry, alternativního divadla, tance, performance, autorských představení, přes loutkové divadlo a pohádky až po koncerty a diskuse.

  Loňské K.O. city. Foto: archiv divadla

  Tradičními pořadateli již 28. ročníku jsou Klicperovo divadlo, Divadlo Drak a kulturní neziskovka kontrapunkt. Společným tématem festivalu bude tentokrát Rituál.

  Rituál a ritualita jsou s divadlem spjaty od jeho prvopočátků a toto spojení platí dodnes. Zároveň i samotný festival je rituálem svého druhu a pro ten hradecký, který tradičně znamená rozloučení s divadelní sezonou, to platí dvojnásob. A aniž bychom si to často vůbec uvědomovali, nebo tomu věnovali pozornost, z nejrůznějších rituálů se skládá i náš běžný, každodenní život. Proto jsme se rozhodli právě na rituály a ritualitu letos zvlášť zaměřit a hledat v nich inspiraci, zdroj radosti i poznání, přibližuje téma rituálu ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský.

  Široká programová nabídka bude letos zahrnovat celkem 302 činoherních, alternativních, loutkových či pohybových divadelních představení, tanečních performancí, nebudou chybět představení pro rodiny s dětmi, improvizace, hudební koncerty a další doprovodný program, který budou připravovat účinkující nejen z celé České republiky, ale tradičně i ze zahraničí. To vše se bude odehrávat na 32 místech v celém historickém centru Hradce Králové a jeho přilehlém okolí, říká ředitelka kulturní neziskovky kontrapunkt Barbora Hodonická.

  Součástí mezinárodního programu, který letos zahrnuje umělce z celkem 12 evropských zemí, budou například Staatstheater Kassel z Německa, chorvatské Gradsko kazalište Marina Držića Dubrovník, maďarské Studio K Színház, Teatr Arlekin z Polska, slovinské Lutkovno gledališče Ljubljana, španělská umělkyně Andrea Diáz Reboredo, francouzský umělec Olivier de Sagazan a novocirkusový soubor Cie SCoM a další umělci z Norska, Slovenska, Spojeného království, Polska či Dánska. Z českých etablovaných scén nebudou chybět divadla Husa na provázku, Divadlo Petra Bezruče, Horácké divadlo Jihlava, Divadlo Na zábradlí, Městská divadla pražská, Jihočeské divadlo, Divadlo X10, Divadlo ALFA Plzeň či Naivní divadlo Liberec. Letos poprvé ve své historii představí festival premiéru autorského projektu K Prameni, kterou budou moci diváci zhlédnout hned šestnáctkrát. Autorem projektu je Jakub Gottwald, první držitel Ceny Thálie v kategorii Alternativního divadla (2020).

  Loňské A přece se opičí. Anna Bartolotti. Foto: archiv festivalu

  Kompletní festivalový program byl zveřejněn na webových stránkách festivalregiony.cz. Předprodej vstupenek bude zahájen v úterý 9. května v 10 hodin dopoledne. Pro abonenty Klicperova divadla jsme opět připravili přednostní výměnu předplatitelských kupónů již od 4. května. Festivalové vstupenky pak bude možné zakoupit jak on-line prostřednictvím festivalových webových stránek, tak i v předprodeji Klicperova divadla, v Informačním centru i na pokladnách jednotlivých divadel. Více než 90 % open air produkcí ale tradičně zůstává v režimu dobrovolného vstupného, doplňuje ředitelka Klicperova divadla Eva Mikulková.

  Autorem vizuální identity letošních Regionů je grafický designér Přemysl Zajíček, který s festivalem spolupracuje již třetím rokem. Ten ke spolupráci letos přizval i výtvarnici Adélu Bierbaumer, jejíž hravé kresby brzy prostoupí celým městem.

  Ojedinělá, pulzující událost, svátek divadla, který je svou atmosférou připodobňován k festivalu v Avignonu, odstartuje v pátek 23. června. Historickým centrem Hradce Králové, divadly, městskými parky, ulicemi, zdmi a v neposlední řadě diváky bude prostupovat až do pátku 30. června.

  • Autor:
  • Publikováno: 29. dubna 2023

  Komentáře k článku: Festival REGIONY ve znamení Rituálu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,