Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Festival orientálních fantazií

  Ve dnech 8. – 14. listopadu 2016 se v Praze a Hradci Králové uskuteční 8. ročník festivalu kultur Blízkého východu Nad Prahou půlměsíc. Festivalový program nabízí sedm divadelních představení v češtině, angličtině, arabštině a perštině, v podání českých a v Čechách žijících zahraničních tvůrců, také vernisáž či arabistický workshop. Kulturní události doplňují ochutnávky kulinářských specialit z Maroka či Íránu a také prezentace a prodej tematicky zaměřených knih z nakladatelství Dar ibn Rushd.

  Pulemsic-nad_prahou_pulmesic-logo

  Na všechna představení je voleno přátelské vstupné. Některé akce se konají zcela zdarma.

  Festival otevře shakespearovsko-perská fúze tragédie Troilus a Kressida inscenovaná Azadeh Mohammadi po způsobu tradičních íránských vyprávění 8. 11. v 19hodin ve Swan Baru Divadla Kolowrat. Diváci sedí u stolků, během představení je jim servírován čaj a navzdory tragičnosti původního Shakespearova dramatu o lásce, válce a cti, se v téhle verzi hry rozhodně zasmějete. Hraje se v angličtině, ale představení je srozumitelné i pro ty, kteří jazykem nevládnou úplně dokonale.

  sibaiova

  Výtvarnice Marie Sibaiové-Hejdové představí výstavu Orientální fantazie FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Oficiální zahájení, za účasti některých velvyslanců arabských zemí akreditovaných v České republice, se uskuteční ve středu 9. 11. v Divadle Na Prádle. Nejprve v 19.00 v kavárně proběhne vernisáž Orientálních fantazií české výtvarnice Marie Sibaiové-Hejdové, jejíž tvorba je inspirována dlouholetým pobytem v Sýrii. Vernisáž doprovodí čtení krátkých povídek Hussama Sibaie, syrského lékaře a prozaika, a arabské písně v podání Samiry Sibaiové a Marwana Alsolaimana.

  Od 20.00 uvede v hlavním sále Arabské nedivadlo studentů Ústavu Blízkého východu a Afriky FF UK premiéru nového nastudování Bidpájových bajek pod názvem Kalila a Dimna, podle jmen ústřední dvojice postav šakalů. Vybrané příběhy či spíše podobenství tohoto skvostu světové literatury nás zavedou do nejrůznějších situací, v nichž se názorně vyjevují rozmanité lidské vlastnosti a povahy, jak už to v bajkách samozřejmě bývá, ztělesněné zvířaty. Představení je nastudováno v arabštině a bude titulkováno v češtině. Je vhodné i pro starší děti.

  Na toto představení naváže ve čtvrtek 10.11. ve 12.00 ve Studentském klubu v Celetné setkání mladých arabistů z univerzit z Prahy, Plzně a Bratislavy pod názvem Hlasy z Orientu. Workshop, který moderuje PhDr. František Ondráš, Ph.D. je otevřen nejen studentům arabistiky, ale též všem zájemcům o studium arabštiny a arabských kultur. Vstup je volný.

  soufiya-4

  Nasrollaha Ghaderi: My Soufiya FOTO ARCHIV

  Páteční program 11. 11. v Experimentálním prostoru NoD bude patřit íránským ženám. Íránská režisérka a herečka Morvarid Ramezani se představí ve 20.00 v premiéře nového nastudování hry současného íránského autora Nasrollaha Ghaderi: My Soufiya. Příběh vychází ze skutečné události. Pojednává o zakázané lásce mladé ženy k ženatému muži, který je obviněn z vraždy své manželky. Dívka z velké lásky vezme na sebe vinu za čin, který zřejmě její milý nespáchal a sama se ocitne ve vězení. Představení se hraje ve farsí, s českými a anglickými titulky.

  Ve druhé části večera vystoupí v Čechách již známá režisérka a herečka pocházející rovněž z Íránu, Azadeh Mohammadi (v předchozích ročnících festivalu uvedla např. inscenace Someone who watch over me, Oh, my sweet land či Moment of silence). Tentokrát ji uvidíme v její vlastní, s humorným nadhledem pojednané one woman show My pink labyrinth. Jde o zpověď mladé Íránky Avy, která žije v Praze a vrací se do rodného Teheránu navštívit svou matku a oslavit s ní perský nový rok Nourúz. Těsně před tímto svátkem najde Ava důvod otevřít choulostivé téma, o kterém se svou matkou nikdy nehovořila. Podaří se Avě prolomit mlčení a začít dialog o tom, proč s ní matka nikdy nemluvila o ženské sexualitě? Představení se hraje v angličtině s českými titulky.

  Vzácným hostem, který již třetím rokem spolupracuje s festivalem Nad Prahou půlměsíc, je herec Miroslav Táborský (z minulých ročníků připomeňme např. jeho poutavé divadelní i rozhlasové ztvárnění filosofického spisu Živý, syn Bdícího). Opět vystoupí společně se syrským hudebníkem Marwanem Alsolaimanem, a to ve Viole v sobotu 12. 11. ve 20.00 ve scénickém čtení z Divů a záhad Indického oceánu, svěžího dílka pozoruhodných námořnických příběhů z 10. století, které zřejmě inspirovaly Sindibádova dobrodružství z Tisíce a jedné noci. Humorná, napínavá i poučná dobrodružství nastudovala režisérka Lída Engelová. Večer se koná pod záštitou marocké velvyslankyně paní Souriyi Otmani, která po představení zve k malé ochutnávce marockých specialit, jež je součástí vstupného na představení.

  V Praze festival vyvrcholí v neděli 13.11. ve 20.00 v útulném sklepním prostoru umělecké skupiny Oldstars H2O na Žižkově představením Příběhy chalífy al-Hakíma podle novely francouzského romantika Gérarda de Nervala, čerpajícího z putování Orientem v roce 1843. Inscenace, která zkoumá podstatu Orientu, jeho nejrůznější vnímání a zároveň se snaží bourat rozličná klišé, nejpřiléhavěji naplňuje letošní festivalové téma: Orient. Vzpomínky, sny, skutečnost. Představení se hraje v češtině.

  V pondělí 14. 11. vyjede inscenace Kalila a Dimna do Hradce Králové, kde se uskuteční repríza na gymnáziu Boženy Němcové. Po představení bude následovat debata o studiu arabistiky na FF UK se členy Arabského nedivadla Ústavu Blízkého východu a Afriky.

  Festival pořádá Komba z.s. s podporou Magistrátu hlavního města Prahy, Velvyslanectví Marockého království a Velvyslanectví Státu Kuvajt.

  Více informací o programu najdete na facebooku a webových stránkách www.nadprahoupulmesic.webnode.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 29. října 2016

  Komentáře k článku: Festival orientálních fantazií

  1. Jarmila Hannah Čermáková

   Avatar

   Úspěch
   přeji i letošnímu ročníku Festivalu,
   zdraví Čermáková JH

   29.10.2016 (17.33), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,