Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Festival Divadlo očekává aktivního diváka

  Mezinárodní festival Divadlo zahajuje zítra – ve středu 15. srpna – předprodej vstupenek na svůj 26. ročník, který se uskuteční od 12. do 20. září. Do Plzně přiveze sedm předních souborů z Lotyšska, Maďarska, Polska, Slovenska, Slovinska a Švýcarska a osmnáct inscenací, které představují výběr toho nejzajímavějšího z divadelních scén z celé České republiky za uplynulou sezónu. Navíc návštěvníky čeká řada doprovodných programů, představení pod širým nebem, výstavy a workshopy.

  Většina programu se odehraje v Novém divadle. FOTO archiv DJKT

  Naší snahou je nabídnout festivalovému publiku pohled na moderní evropské divadlo v co nejširším spektru tematických i formálních přístupů, říká ředitel festivalu Jan Burian. Silná je v letošním ročníku tendence k divadlu aktivního diváka, divadlu, které vyžaduje pohyb či zapojení do hry, navazuje člen dramaturgické rady Michal Zahálka.

  První z takových inscenací je projekt Nachlass vzniklého ze spolupráce německého tvůrčího týmu Rimini Protokoll a divadla Vidy ze švýcarského Lausanne, v němž se návštěvníci ocitají na návštěvě v pokojíčcích osmi skutečných lidí, kteří se z různých důvodů připravovali na svou smrt. A dnes mají diváci možnost pomyslně se s nimi setkat v jejich nepřítomnosti. Výsledkem je pozoruhodné, hluboce lidské setkání s někým, s kým už se ve skutečnosti setkat nemůžeme. Přestože diváci neuvidí jediného herce, jde o nesmírně divadelní zážitek, popisuje tuto produkci Zahálka.

  V projektu Nachlass se návštěvníci ocitají na návštěvě v pokojíčcích osmi skutečných lidí, kteří se z různých důvodů připravovali na svou smrt. FOTO SAMUEL RUBIO

  Druhou produkcí aktivizující diváka je vítězná inscenace polského festivalu Božská komedie nazvaná Tajný život Friedmanových krakovského Teatru Ludowého v režii Marcina Wierzchowského. Představení inspirované skutečným případem americké židovské rodiny je sugestivním divadelním experimentem, pracujícím s nezvyklou blízkostí herců a diváků. Vyšetřování případu zneužívání dětí a soudní proces, jehož jsou svědky, přivádí diváky na dotek rodinné tragédie, ale i k hlubším otázkám viny, trestu a také sociální psychózy, osvětluje zvolenou formu členka dramaturgické rady Jitka Sloupová.

  Divadelní událost slibuje inscenace Homérovy Ilias, jak ji zpracoval ve Slovinském národním divadle v Lublani režisér Jernej Lorenci. FOTO PETER UHAN

  Divadelní událost slibuje inscenace Homérovy Ilias, jak ji zpracoval ve Slovinském národním divadle v Lublani režisér Jernej Lorenci. Je založená na originálním propojení hudby, mluveného slova, rytmu a pohybu. Dvanáct herců stále přítomných na scéně nás provede historií trojské války, která se v druhé části představení stává symbolem absurdity válečného úsilí všech dob, přibližuje tento projekt členka dramaturgické rady Kamila Černá. Inscenace byla oceněna na festivalu Bitef a získala Grand Prix festivalu Kontakt v Toruni.

  Jeden z nejpůsobivějších momentů, který lze v současném divadle spatřit, nabídne inscenace Imitace života na festivalu již známého maďarského filmového a divadelního režiséra Kornéla Mundruczóa v produkci jeho domovského budapešťského divadla Proton. Vypráví příběh exekutora, který přichází vystěhovat chudou ženu z jejího bytu, ale setká se s několika nečekanými událostmi. Zpracování balancuje mezi filmem a divadlem, mezi sociálním hyperrealismem a mystikou, říká členka dramaturgické rady Dora Viceníková.

  Racek Elmārse Seņkovse boří stereotypy tradičního výkladu klasického textu. FOTO KRISTAPS KALNS

  Z lotyšské Rigy přijede do Plzně tamní Národní divadlo s inscenací Čechovova Racka v režii jednoho z  nejpozoruhodnějších mladých baltských režisérů, třicátníka Elmārse Seņkovse. Boří stereotypy tradičního výkladu klasického textu. Odmlky, výkřiky, výstřely, originální hudební doprovod, ale zároveň pocit, že svět se ve svém zásadním rozměru od Čechovových časů nezměnil, charakterizuje ji Kamila Černá.

  Slovensko

  Ze Slovenska přiveze festival Divadlo dvě inscenace. Brilantní tragikomedie Lidé, místa a věci současného britského autora Duncana Macmillana v režii Mariána Amslera a v provedení Divadla Andreje Bagára z Nitry zachycuje boj mladé herečky Emmy s drogovou závislostí. V obrazech balancujících na hraně reality a noční můry hledá hrdinka v protidrogové léčebně samu sebe. Inscenace je postavena na hereckém výkonu nejen Barbory Andrešičové v hlavní roli, ale i vyrovnaného souboru nitranského divadla v postavách jejích lékařů a spolupacientů, říká Jitka Sloupová.

  Inscenace Postfaktótum bratislavského Divadla Stoka v režii Blaho Uhlára vznikala jako kolektivní tvorba herců bez estetických předsudků. FOTO CTIBOR BACHRATÝ

  Inscenace Postfaktótum bratislavského Divadla Stoka v režii Blaho Uhlára vznikala jako kolektivní tvorba herců bez estetických předsudků. Jde o svobodný sled absurdních situací, minimalistických skečů i ukázek černého humoru.

  Domácí program

  V českém programu nabízíme výběr z toho, co nás na domácích scénách v poslední sezoně nejvíc zaujalo, a to nejen v oblasti čisté činohry, ale i s jejími přesahy k loutkám, opeře či mezižánrovým projektům, říká k domácímu programu dramaturg Jan Kerbr. Mezi režisérskými jmény tohoto programu najdeme již zavedená jména, jako je Jan Nebeský, Jiří Adámek, Jan Mikulášek, Jiří Havelka, Viktorie Čermáková, Michal Dočekal a vedle nich i další z mladší, nastupující generace.

  Inscenace Jasno lepo podstín zhyna je syrovým monologem v podání Evy Salzmannové. FOTO MeetFactory

  V Plzni se tak představí z Prahy Národní divadlo (Maryša, režie: Jan Mikulášek), Meet Factory (Jasno lepo podstín zhyna, režie Viktorie Čermáková), Divadelní společnost Masopust (Deník zloděje, režie Jan Nebeský), divadlo Vosto5 (Společenstvo vlastníků, režie Jiří Havelka), Divadlo Na zábradlí (Mýcení, režie Jan Mikulášek), z Brna Opera Národního divadla Brno (Pravidla slušného chování v moderní společnosti, režie Jiří Adámek), Divadlo Husa na provázku (Dynastie, režie Michal Dočekal), z Ostravy Komorní scéna Aréna (Vyrozumění, režie Vojtěch Štěpánek), z Ústí nad Labem Činoherní studio (Homo Faber, režie David Šiktanc), z Hradce Králové Divadlo Drak (Bílý tesák, režie Jakub Vašíček) a z Liberce Naivní divadlo (Žluté – modrá – zelený, režie Filip Homola).

  Domácí Divadlo J. K. Tyla uvede dvě inscenace – Sweeney Todd, ďábelský lazebník z Fleet Street (režie Lumír Olšovský) a Linie krásy (režie Natálie Deáková). Divadlo Alfa pak inscenaci Tři siláci na silnici (režie Tomáš Dvořák).

  Doprovodný program

  Z doprovodného programu upozorňujeme vedle řady koncertů a pouličních produkcí na projekt Game Malého divadla Jihočeského divadla z Českých Budějovic, zážitkové divadlo s atmosférou třicátých let, kde se sami diváci ujímají rozmanitých postav z jednoho městečka. Abyste zvítězili, budete muset řešit problémy své postavy a plnit její přání. Jak váš příběh dopadne, bude jen a jen na vás…, charakterizuje inscneaci, která se v neděli 16. září odehraje dvakrát v prostoru DEPO2015, dramaturg Michal Zahálka.

  Epilog

  Tradiční epilog následujcí týden nabídne Divadlo v Dlouhé (Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a ¾, režie Miroslav Hanuš), Divadlo Ungelt (Skleněný strop, režie Vít Vencl) a Dejvické divadlo (Vražda krále Gonzaga, režie Jiří Havelka).

  Mezinárodní festival Divadlo Plzeň

  Ředitel festivalu: Jan Burian

  Výkonný producent: Zdeněk Pánek

  Dramaturgická rada: Kamila Černá, Jan Kerbr, Jitka Sloupová, Dora Viceníková a Michal Zahálka

  Čestné předsednictvo festivalu: Frank Castorf, Ronald Harwood, Martin Huba, Krystian Lupa, Eimuntas Nekrošius a Tom Stoppard

  Vstupenky jsou k dostání on-line na webu festivalu www.festivaldivadlo.cz v sekci Program u jednotlivých představení nebo v síti Plzeňská vstupenka. Open-air představení a koncerty U branky jsou zdarma.

  • Autor:
  • Publikováno: 14. srpna 2018

  Komentáře k článku: Festival Divadlo očekává aktivního diváka

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,