Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Festival 4 + 4 dny v pohybu zveřejňuje program

  Festival 4 + 4 dny v pohybu zveřejňuje premiérové tituly a další taháky říjnového program. Mezinárodní festival současného umění 4 + 4 dny v pohybu 6. října vstoupí do podzimní části programu 28. ročníku, který vyvrcholí 14. října. Během 9 dnů festival na 7 tradičních i netradičních místech v Praze nabídne 7 českých premiér a projektů a 7 zahraničních inscenací.

  . Zahájení podzimní části festivalu bude patřit mimořádné multimediální inscenaci THE MAKING OF BERLIN (6. a 7. 10. / 20.00, Divadlo Archa). Foto: Koen Broos

  Zahraniční inscenace ve festivalovém programu se s nadhledem dotýkají aktuálních témat a originálně propojují umělecké žánry. Zahájení podzimní části festivalu bude patřit mimořádné multimediální inscenaci THE MAKING OF BERLIN (6. a 7. 10. / 20.00, Divadlo Archa). Uskupení BERLIN z Belgie pracuje dokumentárními metodami na tématech, která se váží ke konkrétním městům nebo místům po celé planetě. Tentokrát se látkou jejich projektu stalo vyprávění berlínského pamětníka Fridricha Mohra, který byl za druhé světové války uměleckým ředitelem Berlínských filharmoniků. Tvůrci uskupení BERLIN vyzbrojeni kamerami, technikou rozhovorů, střihovými tabulkami a herci, zobrazují realitu, jako to dělali kdysi malíři: s trochou více barev, živými úhly pohledu a štětcem, který prozrazuje kritický podtón. Tento velkorysý projekt listy De Standaard a De Morgen zařadily mezi deset nejlepších inscenací roku 2022, říká Pavel Štorek, spoluzakladatel festivalu 4+4 dny v pohybu, dramaturg a kurátor divadelní části.

  BODYBODYBODYBODY je extatická hudební a taneční kompozice belgických umělců Daga Taeldemana a Andrew Van Ostadea, která zaplaví diváky přílivovou vlnou sugestivního zážitku (8. 10. / 20.00, Divadlo Archa). Gunilla Heilborn, jedna z nejzajímavějších švédských performerek a filmových umělkyň, se inscenací MERKURIUS/MERCURY pokusí rozluštit vztah mezi minulostí a budoucností, mezi mikro a makrokosmem, mezi časem a prostorem (14. 10. / 20.00, Divadlo Ponec). Subtilní, zábavná a dojemná inscenace maďarského režiséra a herce László Göndöra LIVING THE DREAM WITH GRANDMA je portrétem ženy, která přežila šoa a věřila v ideály komunismu (13. 10. / 18.00, Divadlo Archa).

  V minimalistické světelné a zvukové performanci ELUSIVE MATTER obyčejné spirály kouře na projekčním plátně v místnosti, jež jinak tone ve tmě, vytvářejí z neurčité mlhoviny snový prostor. Performance FIELD zase vychází z principu, že zvuky mohou být generovány elektromagnetickými póly, které jsou neviditelné, ale všudypřítomné (13. 10. / 20.00, Divadlo Archa). Oba zmíněné projekty kanadského multimediálního umělce Martina Messiera byly představeny v 50 zemích a vynesly mu mnoho cen a nominací.

  Palestinská choreografka a herečka Samaa Wakim v sólové performanci LOSING IT zkoumá, jak se trauma předchozích generací manifestuje v jejím těle, jak se přenáší z generace na generaci (9. 10. / 20.00, Ponec). Maďarský interdisciplinární umělec Dávid Somló v nejnovějším site-specific projektu s názvem POMALÉ KROKY MAJÍ UŠI vytvoří 13., 14. a 15. 10. ve veřejném prostoru Prahy snovou hypnotizující zvukovou krajinu, která zve diváky na zážitek blízký audio meditaci a zároveň je i hledáním zvukového pokladu.

  České premiéry vznikají přímo pro festival 4+4 dny v pohybu. Mnohé unikátní site-specific a komunitní projekty již nebude možné po skončení letošního ročníku festivalu zhlédnout. Speciální projekt pro festival s názvem ZAKOŘENIT A PROPOJIT SE připravil kurátor Petr Dlouhý 12. 10 od 16.00 ve Studiu Alta v pražské Libni, kde dojde k setkání mezi publikem a uměním performance, mezi jednotlivými tvůrci a tvůrkyněmi. Unikátního jednorázového projektu se zúčastní jak individuální umělci z Čech a ze zahraničí, tak reprezentanti významné evropské platformy performativního umění PAErsche, zve Pavel Štorek.

  • Autor:
  • Publikováno: 8. září 2023

  Komentáře k článku: Festival 4 + 4 dny v pohybu zveřejňuje program

  1. Zdeněk Kavan

   Avatar

   Dobrý den,
   Nabízíme případné vystoupení s naší jazzovou kapelou.

   08.09.2023 (16.57), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,