Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Názory – Glosy

  Fandí v Plzni divadlu?

  Ein Fest für Theaterfreunde – Festival pro přátele divadla nazval rakouský kulturní publicista Georg Dox plzeňský festival DIVADLO v článku primárně určeném rakouským čtenářům (publikovali jsme ho na i-DN).

  Poměrně přesně tím definoval, čím tento festival je. Příjemným setkáním s několika dovezenými zahraničními inscenacemi, jež mají v Evropě zvuk, a s – pokud možno – reprezentativním výběrem českého (především činoherního a loutkového) divadla uplynulé sezony. Není snad lepší pobídka pro široké divácké vrstvy takovou akci sledovat a navštěvovat. V Plzni se tak však od počátků festivalu neděje. Krom zájmu festivalových hostů a několika stálých, vesměs mimoplzeňských návštěvníků jako by festival v Plzni neexistoval.

  Patrné to bylo v druhých – přidaných – představeních letošního hlavního programu. Oba prostory, jak alternativní DEPO v případě Warlikowského (A)pollonie, tak Nové divadlo a představení Ostermeierova Nepřítele lidu, byly trestuhodně poloprázdné. Smutné to zjištění. A to je letos Plzeň hlavním evropským městem kultury a v uplynulém roce otevřela další sály pro různé druhy divadla a přístupy k němu.

  Kolik je vlastně v Plzni skutečných přátel a fandů divadla? Kolik těch, kteří do DJKT, DEPO nebo na Jižní předměstí či jinam na divadelní produkce chodí a budou chodit, se opravdu zajímá o divadlo? Warlikowski ani Ostermeier se asi nikde jinde v Evropě s prázdnými sály nesetkávají. Zažil jsem jejich produkce v Avignonu a sehnat lístek bylo obdobně náročné jako v Plzni na fotbalovou Ligu mistrů.

  Mám tedy pro festivalovou produkci nápad. Co příště přivézt místo Warlikowského a Ostermeiera raději bílý balet ze Španělska? Na Real Madrid by Plzeňané jistě rádi přišli i napodruhé. A festival by měl o návštěvnost i publicitu postaráno.


  Komentáře k článku: Fandí v Plzni divadlu?

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,