Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Reklamní články

  FAMUFEST slaví jubileum

  Letos se uskuteční jubilejní 40. ročník filmového festivalu FAMUFEST. Na oslavu tohoto milníku se divačky a diváci mohou těšit nejen na nejnovější tvorbu z pražské FAMU, ale i na koncerty či přednášky s osobnostmi z filmového průmyslu. Novinkou je vznik výroční výstavy „FAMUFEST v síti času“ ve spolupráci se studujícími FF UK, která přibližuje historii a proměnu FAMUFESTu napříč časem. Festival bude probíhat od 6. do 10. března 2024. Centrem dění bude Praha 7 – Letná a její blízké okolí.

  Foto: archiv festivalu FAMUFEST

  Tématem letošního FAMUFESTu jsou Sítě. Cílem tohoto ročníku je rozšířit pozornost od umělce k divákovi a i dalšími směry. Výběr tématu vychází z neuronových sítí v mozku člověka, které reagují na veškeré podněty, a to včetně umění. Festival se zaměří na smyslové, myšlenkové a především emocionální stavy člověka, které v nás filmy dokážou vyvolat. Výkonná ředitelka Anna Horáková vysvětluje: Letošní téma poukazuje nejen na mozkové sítě, které v nás vyvolávají emoce, ale také na sítě jako propojení, bez kterého by filmový průmysl nefungoval – jedna složka ve filmu se neobejde bez té druhé.

  Festival se koná od 6. do 10 března a odstartuje filmem Electra, který vyhrál cenu za nejlepší krátkometrážní film na mezinárodním filmovém festivalu v Torontu a promítal se také na filmovém festivalu v Cannes. Hlavní dění festivalu se bude konat především v letenském kině Bio Oko a v divadle Alfred ve dvoře, kde na návštěvnice a návštěvníky festivalu kromě promítání čekají i divadelní představení. Mezi další festivalové lokace dále patří Klub Letka, hudební klub Bike Jesus nebo Ankali, ve kterém se bude konat závěrečná afterparty.

  Foto: archiv festivalu FAMUFEST

  Čtyřicáté výročí festivalu je pro nás velmi důležité. Na oslavu tohoto jubilea představíme kromě klasické výstavy studentů FAMU také výroční výstavu FAMUFESTu. Ta zahájí debatu o historii festivalu s osobnostmi, které hrály v jeho vzniku a transformaci klíčovou roli. V neposlední řadě jsme vybrali několik archivních studentských snímků, které promítneme v rámci jednotlivých filmových bloků, uvedla k výročnímu programu kreativní ředitelka festivalu Julie Martinková. Mezi archivní snímky, které bude obecenstvo moci v rámci festivalu zhlédnout, patří studentská díla renomovaných autorek a autorů, jakými jsou Jan Svěrák, Věra Chytilová, Jan Hřebejk či Juraj Jakubisko, jejichž díla reflektují historii FAMU a byla zásadní pro vývoj české kinematografie.

  Návrh vizuální identity 40. ročníku FAMUFESTu byl inspirován zachycováním emocí pomocí procesu zvaného „facial motion capture“ (zachycení emocí na základě mimiky člověka). Ten tvoří i ústřední motiv festivalu. Herci na fotografiích ztělesňují jednotlivé emoce, které jsou vzájemně doplňovány sítí bodů systému „facial motion capture“ a jednoduchým claimem: CAPTURE YOUR EMOTIONS FOREVER. Autorkami a autorem vizuální identity jsou studentky a student ateliérů grafického designu a fotografie z FUD a UMPRUM – Anna Vašičková, Filip Sajler a Hana Kubrichtová.

  Foto: archiv festivalu FAMUFEST

  Divačky a diváci si již nyní na webových stránkách FAMUFESTu mohou zakoupit zvýhodněné early-bird akreditace, které jim budou sloužit pro vstup na projekce, industry a doprovodný program a také k získání slev v partnerských podnicích. Předprodej Early-bird akreditací na platformě GoOut trvá do 15. února.

  FAMUFEST je studentský multižánrový filmový festival, který je každoročně organizován studujícími Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze. Díky festivalu má veřejnost jedinečnou možnost zhlédnout nejnovější studentskou tvorbu na filmovém plátně, za přítomnosti tvůrkyň a tvůrců, na nejrůznějších místech v Praze s navazujícím doprovodným programem. Poskytuje jim možnost prezentovat svou tvorbu veřejnosti a zároveň představuje nové talenty, které tvoří budoucnost české kinematografie, audiovize, fotografie, hry a dalších médií.

  Festival vzniká za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, Státního fondu kinematografie, Ministerstva kultury České republiky a městské části Praha 7. Hlavním mediálním partnerem FAMUFESTu je Česká televize.

  • Autor:
  • Publikováno: 6. února 2024

  Komentáře k článku: FAMUFEST slaví jubileum

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,