Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Erika si odnesla Dášeňka do Brna. Haf!

  Předáním Ceny Erik pro nejlepší loutkářskou inscenaci uvedenou v předchozí sezoně vyvrcholila dnes v podvečer v Praze oborová přehlídka Přelet nad loutkářským hnízdem. Cenu, kterou uděluje České středisko UNIMA (Mezinárodní unie loutkářů) na základě hlasování odborné veřejnosti, získalo brněnské Divadlo Husa na provázku za inscenaci Dášeňka aneb Psí kusy – haf!

  Dášeňka aneb Psí kusy - haf! FOTO archiv DHnP

  Dášeňka aneb Psí kusy – haf! FOTO archiv DHnP

   

  O výsledcích této již tradiční ankety odborné loutkářské veřejnosti rozhodlo během festivalu 30 teatrologů, loutkářů a divadelních publicistů. Inscenace Dášeňka aneb Psí kusy – haf! získala 24 hlasů (každý z účastníků smí dát svůj hlas maximálně 3 inscenacím). Druhá skončila s 21 hlasem inscenace Pohyblivé obrázky výtvarnice a performerky Hana Voříškové. Všechny ostatní inscenace získaly výrazně méně hlasů.

  výtvarnou podobu putovní Ceně Erik vetkl výtvarník Jaroslav Doležal.

  výtvarnou podobu putovní Ceně Erik vetkl výtvarník Jaroslav Doležal. FOTO archiv Cen Erik

  Cena Erik je udělována na památku významného režiséra, teoretika a pedagoga Erika Kolára; poprvé byla předána v roce 1991 Josefu Kroftovi. V minulém roce získalo Erika za inscenaci Budulínek Naivní divadlo Liberec, předtím za projekt Back to Bullerbyn amatérský loutkářský spolek Športniki v koprodukci s loutkáři z Mariboru a v roce 2010 plzeňské Divadlo Alfa za inscenaci James Blond /více viz: Cena Erik/.

  Třídenní přehlídky, která se tento víkend konala potřiadvacáté a snaží se vždy představit to nejlepší a nejinspirativnější z tvorby profesionálních i amatérských loutkářů, se letos v Divadle Minor zúčastnilo 13 souborů, skupin či sólových interpretů.

  /pro i-DN připravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 3. listopadu 2013

  Komentáře k článku: Erika si odnesla Dášeňka do Brna. Haf!

  1. Kateřina Jírová

   Avatar

   Velká gratulace pro Dášeňku!

   04.11.2013 (18.14), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Překvapilo mne,
   že loutkáři takto hlasovali. Očekával jsem na 1. místě spíš filingránštější práci Hany Voříškové. Práce s předmětem (Dášeňka) vers. stínové divadlo (Obrázky). Co je víc „loutkářské“?

   06.11.2013 (16.12), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,