Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Názory – Glosy Zprávy

  DN 1

  Osou prvních Divadelních novin s vročením 2010 je – už posedmnácté! – anketa Inscenace roku, v níž divadelní kritici, publicisté, dramaturgové a další kulturní osobnosti, spřízněné s naším listem, tipují nejvýraznější divadelní produkci uplynulých dvanácti měsíců. Bylo jich 120, jejich tipy obsáhly snad všechny divadelní žánry – od klasické činohry, přes hudební divadlo po alternativní pokusy – a není bez zajímavosti, že ani jeden hlas nezískaly dva svého času až nesnesitelně medializované „opusy“: brněnský Zlatý Drak a  pražský Kudykam.

  Podobný mediální  rozruch vzbudil i Kolečkův a Svobodův projekt Jaromír Jágr, Kladeňák a o něco menší pak inscenace Pornohvězdy stejné autorsko-režisérské  dvojice. V nich však přece jen mnohem víc jde o umění než o humbuk, jejich přednosti (ale i chyby) analyzuje Vladimír Mikulka v rozsáhlé recenzi Po práci legraci, jíž v tomto čísle otevíráme naši kritickou rubriku.

  Břetislav Rychlík, muž  vypravěčské erupce, má pověst nesnadné osobnosti a je jí práv i v  rozhovoru s Richardem Ermlem. Občas mám potřebu zařvat – říká v něm nepřehlédnutelný herec, režisér, filmař, občanský aktivista a příležitostný bajkař-satirik. Velké interview jsme Břetislavu Rychlíkovi byli už dlouho dlužni, ale právě nyní jej publikujeme i proto, že tandem Břetislav Rychlík a Ludvík Vaculík si budou letos spolu psát v rubrice Dopisy bez hranic.

  Jiné rozměrné  interview uveřejňujeme v zahraniční rubrice: s Lukem Percevalem, patrně největší režisérskou hvězdou současného německého divadla. Náš spolupracovník Miro Procházka jej uskutečnil na podzimním knižním veletrhu ve Frankfurtu n. Mohanem.

  A na konec vás pozvu k četbě ještě jedněch dopisů, které si s těžkostmi, pokoutně a na různé krycí adresy posílali Lubomír Dorůžka a Josef Škvorecký v temných časech tzv. normalizace. Je to pronikavý dokument doby, psaný ovšem v duchu podobného naturelu obou autorů – tedy s humorem, ironií, občas i sarkasmem.

  Poučen z editoriálů kolegů-šéfredaktorů, i já dodávám, že první číslo letošních Divadelek nabízí řadu dalších zajímavých textů, postřehů a sond. Jestli je to jen reklama, anebo pravda, bezpečně zjistíte, zakoupíte-li si je.

  Hezky zdraví


  Komentáře k článku: DN 1

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,