Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Edinburský maraton 2015 (No. 2)

  Povznesená nálada nedlouho po příjezdu vedla mé kroky do kostela s vývěsní cedulí Assembly Roxy. Kde jinde se na Fringi od plic zasmějete?

  Assembly Roxy. venue map. Repro Edinburgh Fringe Festival

  Assembly Roxy. venue map. Repro Edinburgh Fringe Festival

  Skutečně. Konvertované protestantské chrámy tu mnohdy hostí podívanou přinejmenším bujarou a dá se očekávat, že se tu nebudou držet zpátky ani ti nejkrotší mazlíčci z Jurského parku. Pietně dodržený název známé filmové předlohy je ale povýtce zavádějící. Jevištní pseudoadaptace Jurassic Park souboru Superbolt Theatre sleduje totiž v první řadě krizi neúplné rodiny.

  Fringe-Jurassic Park-poster-2

  Při příležitosti výročí matčina úmrtí se pozůstalí rozhodnou přehrát pamětihodné výjevy ze Spielbergova „blockbusteru“. Únik do fikce je určitou formou terapie a – koneckonců – jak lépe uctít památku paleontoložky!? Mimeze pravěkých zvířat tónovaná červeným podsvícením se pravidelně vrací jako lyrizovaný leitmotiv. Jinak se ale hra soustřeďuje na těžkosti soužití dvou sourozenců s otcem a zahrnuje všechna klišé, jakými je prostoupena americká scenáristika. Rodinné drama se proplétá s filmovou realitou, kreslí paralely mezi tanečním vystoupením dcery (na nějž nedokonalý otec zapomene dorazit) a ještěřími trylky v pralese. Motivicky propojuje ukrývání se před útokem dinosaurů a před imaginární hádkou rozvádějících se rodičů. S technickým provedením a rozpočtem si hlavu příliš neláme: rozevřenou tlamu tyranosaura nahradí batoh se zipem rozepnutým dokořán, sežranou kozu zase pískací gumová kost. Klimax filmu chlapec jednoduše odvypráví, katarze ho rozpláče a rodinné trable se jako mávnutím pterodaktylova křídla vyřeší.

  Většina narážek už dávno vyčpěla. FOTO archiv Edinburgh Fringe Festival

  Většina narážek už dávno vyčpěla. FOTO archiv Edinburgh Fringe Festival

  Nevím, jestli fanoušky zubatých ještěrek produkce uspokojí, hlavně ale přichází tak trochu s křížkem po funusu. Vzdává hold a zároveň paroduje jednu významnou kapitolu z historie kinematografie, jenže otálela tak dlouho, že většina narážek už dávno vyčpěla a v letmo načrtnutých, polozapomenutých souvislostech se snadno ztratíte.

  ///

  Předchozí díly reportáží z Edinburgh Fringe Festivalu 2015:

  Edinburský maraton 2015 (No. 1)


  Komentáře k článku: Edinburský maraton 2015 (No. 2)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,