Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Edinburský maraton 2015 (No. 1)

  Do cíle už brzy dorazí bujný mezinárodní maraton obutý do kothurnů místo tenisek. Říká si Edinburský Fringe Festival. Po třech týdnech konečně ověnčí vavřínem skráně nejzdatnějších závodníků, s nimiž už tradičně soupeří i čeští běžci.

  fringe_2015_topstory-poster

  O tom však později. Zatím zápis z průběhu závodu, jehož hlavní metou vskutku není zvítězit, ale zúčastnit se… a troška meteorologie.

  Ačkoli třicetistupňová vedra v místních klimatických podmínkách nikdo neočekává, ani v Edinburghu nemusí pršet nepřetržitě. Nejen posezení pod ohromnou skleněnou klenbou Pleasance Dome (jedna z kmenových lokací festivalu), kde vám podobně jako ve skleníku dělá společnost okrasná dřevina, ale tentokrát i v plenéru dvora může být opravdu „pleasant“. Stejně si ho dost nevychutnáte. Za dvacet minut musíte pelášit na schůzku s panem Poem skoro až na Grassmarket.

  Fringe-Legendarium-poster

  Mysteriózní, neřkuli morbidní obrazotvornost Edgara Allana Poea opakovaně přitahuje pozornost fringových produkcí. Nevím přesně proč a trochu jsem doufala, že mi odpověď pomůže najít Clown Funeral Theatre Company. V jednom z komorních divadelních sálů C Novy vám v rámci svého padesátiminutového programu Mr. Poe‘s Legendarium scénicky přetlumočí tři hororové povídky. Nechybí v nich záhadná úmrtí, duchařská seance ani sebenaplňující se proroctví. Na společnou nit je navleče postava samotného autora, která vás zážitkem provází a destiluje z něj poučení. Sebeprezentaci mu jen trochu kazí všetečné výpady doktora Freuda. A spisovatelovi nezbývá než vývody usvědčující ho z literární externalizace svého stínu bleskurychle vypoklonkovat ze dveří i s vlastním podvědomím. Škoda, ráda bych se dozvěděla víc, než jen že „tajemství má zůstat utajeno“. Někdy může ironická nadstavba fringových produkcí probudit Aha efekt, jindy má holt ráz samoúčelného zcizení.


  Komentáře k článku: Edinburský maraton 2015 (No. 1)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,