Divadelní noviny Aktuální vydání 2/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

2/2020

ročník 28
21. 1.–3. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Edinburské ochutnávky 2013 (No. 3)

  Boulevard zvaný Royal Mile je rájem performerů nejen v době festivalu. V těchto dnech se tu navíc umělci střídají po každých dvaceti minutách na improvizovaných vyvýšených pódiích s obdobně improvizovanými upoutávkami na svá interiérová představení.

  České centrum Londýn iniciovalo a ve spolupráci s organizací Nová síť připravilo ve Velké Británii přehlídku současného českého tance, která pod názvem Czech Dance Showcase proběhne v srpnu na jednom z největších divadelních festivalů světa Edinburgh Festival Fringe. Součástí bude profesní prezentace současného českého divadla pořádaná Institutem umění - Divadelním ústavem. Česká republika je na festivalu zastoupena soubory Spitfire Company & Damúza, Tantehorse a VerTeDance.

  České centrum Londýn iniciovalo a ve spolupráci s organizací Nová síť připravilo ve Velké Británii přehlídku současného českého tance, která pod názvem Czech Dance Showcase proběhne v srpnu na jednom z největších divadelních festivalů světa Edinburgh Festival Fringe. Součástí bude profesní prezentace současného českého divadla pořádaná Institutem umění – Divadelním ústavem. Česká republika je na festivalu zastoupena soubory Spitfire Company & Damúza, Tantehorse a VerTeDance.

  Pohyb, neřku-li tanec, je na kluzkém povrchu malých pouličních platforem zapeklitý, ne-li nebezpečný. Přestože výstupy vždy přilákají masu zvědavců, výpovědní hodnota ukázkového programu je v takových podmínkách nízká a divila bych se, kdyby měla vůbec nějaký efekt na prodej vstupenek. Český reprezentační tým se přesto této možnosti zviditelnit se chápe minimálně jednou denně. Propagace je na Fringi přímo v rukou umělců. Nemají kolem sebe velký produkční štáb, který by jim dovolil soustředit se jen na svůj herecký/taneční výkon. Česká děvčata si proto vypomáhají vzájemně, jak to jen jde. Potom, co si například Veronika Kotlíková (VerTeDance) v parku před divadlem ZOO, kde její soubor tradičně tráví čas před vystoupením, přeloží do angličtiny své repliky, příjde jí Makéta Vacovská (Spitfire Company) pohlídat potomky. Není divu, že třítýdenní účast na Fringi je značně vyčerpávající maraton, ale také slovy českých tanečnic prubířský kámen individuálních schopností.

  Festivalovému Edinburgu se naše soubory představily s následujícími inscenacemi: Miřenka Čechová & TanterhoreseS/He is Nancy Joe, VerTeDanceKolik váží vaše touha?, Spitfire Company & DAMÚZAOne Step Before the Fall. Prezentují je v rámci přehlídky současného českého tance Czech Dance Showcase pořádané Českým centrem v Londýně. Jeho ředitelka Tereza Porybná má za to, že pro tyto ansámbly je příznačná určitá syrovost, která není na britské scéně běžně k vidění.

  Markéta Vacovská ve One Step Before the Fall. FOTO archiv souboru

  Markéta Vacovská ve One Step Before the Fall. FOTO archiv souboru

  Po zhlédnutí jejich představení, které jsem kvůli svému dlouhodobému pobytu v Londýně neměla možnost zakusit doma, musím potvrdit jejich nadstandardní úroveň. Všechny již dříve obdržely v Česku i ve světě různá prestižní ocenenění a právem zastupují špičku ve svém oboru. Všechny pomocí žánrových přesahů v podstatě řeší komplikovaný vztah k tělu, srozumitelně tlumočený a pohybově mimořádně profesionálně rozehraný. Všechny jsou vizuálně strhující (tento poněkud nadužívaný termín jsem si vypůjčila od britských recenzentů), energizované a opravdové. Až je těžké uvěřit Markétě Vacovské (její precizní pohybová studie bojovníka vibruje v hypnotizující synergii se světelným designem, zvukem a hudbou vytvářenou i na festivalu hudebnicí a zpěvačkou Lenkou Dusilovou), že se jejímu naturelu úderné „lanaření“ potenciálních diváků v ulicích příčí.

  Časové rozvržení jednotlivých produkcí má bezpochyby vliv na návštěvnost. Večerní představení bývají tradičně na Fringi vyprodanější. V půldruhé odpoledne se zkrátka diváci nehrnou. Bylo to, žel, znát i na představení Miřenky Čechové, které jsem navštívila (poměrně velký sál ZOO Southside dojem jistě umocnil). Na druhou stranu, začátky působení na Fringi, kdy ještě leckdy nejsou k mání ani ohlasy odborné veřejnosti, nebývají snadné. Tanečnice je si toho vědoma a vnímavě reaguje na podprahovou odezvu obecenstva. Jak sama říká, posouvá podle potřeby důraz tu na gag, tu na existenciální rovinu, tu na technickou stránku vystoupení. V čem najde edinburské publikum největší zalíbení, je zatím nezodpovězená otázka.

  Miřenka Čechová v S/He Is Nancy Joe. FOTO archiv souboru

  Miřenka Čechová v S/He Is Nancy Joe. FOTO archiv souboru

  Recenze se ale už pomalu kupí. Pětihvězdičkové hodnocení projektu S/He is Nancy Joe zatím udělil Steven Fraser ze serveru theskinny: Představení si pokládá otázky osobní svobody komunikované prostřednictvím svobody umělecké, které se v inscenaci spájí ve smysluplné, závažné a barvité fyzické divadlo a multimediální vyprávění, promyšlené, temné a obratně artikulované zároveň. Taneční kvarteto VerTeDance si prozatím vysloužilo nejpochvalnější kritickou reflexi od Donalda Hutera v deníku The List: Co z představení činí více než jen do sebě zahleděný, neo-feministický behaviouristický portrér – a zaslouží si hvězdičku navíc – je čirá verva hereckého obsazení. Tyto mladé moderní ženy zápasí inteligentně i zábavně s předpoklady, kým a jakými mají být, zatímco by si coby duchovní vnučky Piny Bausch vystačily už se svou praštěnou, vtipnou, houževnatou a statečnou sebeprezentací. Inscenace One Step Before the Fall se nadto může chlubit oceněním Herald Angel udelěným už v prvním festivalovém týdnu (8. srpna) nezávislým deníkem The Herald. Tanečnice Markéta Vacovská a zpěvačka Lenka Dusilová převzaly cenu od producenta Johna Lloyda v rámci slavnostního ceremoniálu v Edinburgh Festival Theatre moderovaného Keithem Brucem, uměleckým editorem deníku. Kritici na inscenaci věnované boxerskému fenoménu Muhammadu Alimu a všem bojovníkům s Parkinsonovou chorobou ocenili zejména ohromující fyzický výkon Markéty Vacovské za imaginatovního hudebního doprovodu Lenky Dusilové. Ceny Herald Angels jsou od roku 1996 udělovány napříč všemi festivaly, které v srpnu v Edinburghu probíhají. Kritici deníku Herald tak vybírají to nejlepší  z Edinburgh International Festival, The Jazz & Blues Festival, The Edinburgh International Book Festival a Edinburgh Festival Fringe. Ceny se udělují celkem čtyřikrát během festivalu. České umělkyně tak uspěly v konkurenci zhruba 24 000 performerů z celého světa.

  VerTeDance - Kolik váží vaše touha?. Veronika Kotlíková, Tereza Ondrová, Helena Arenbergrová a Lucia Kašiarová vstupují na neprobádané území plné nebezpečí a pastí. FOTO archiv Divadla Ponec

  VerTeDance – Kolik váží vaše touha?. Veronika Kotlíková, Tereza Ondrová, Helena Arenbergrová a Lucia Kašiarová vstupují na neprobádané území plné nebezpečí a pastí. FOTO archiv Divadla Ponec

  Budeme doufat v další pochvalné ohlasy a přát dívkám hodně štěstí při navazování plodné mezinárodní spolupráce.

  ///

  Program Czech Dance Showcase

  One Step Before the Fall / Markéta Vacovská, Lenka Dusilová & Spitfire Company & Damúza: 3. 8. – 22. 8. 2013, 20:30 ZOO Aviary    

  Kolik váží vaše touha? / VerTeDance: 2. 8.- 25. 8. 2013, 18:00 ZOO Monkey House

  S/He Is Nancy Joe / Tantehorse: 2. 8. – 18. 8. 2013, 13.30 ZOO Main House

  Czech Performing Arts Presentation, 16. 8. 2013, 11:00 – 13:00, Fringe Central – Concourse Hall

  ///

  S Cenou Herald Angel. FOTO archiv The Herald

  Lenka Dusilová a Markéta Vacovská s producentem Johnem Lloydem a cenou Herald Angel. FOTO GORDON TERRIS

  Ohlasy v tisku:

  S/He is Nancy Joe:

  http://www.edinburgh-festivals.com/blog/2013/08/10/dance-review-she-is-nancy-joe/

  http://www.fringereview.co.uk/fringeReview/5400.html

  http://www.theskinny.co.uk/theatre/edinburgh_festivals_2013/305383-she_nancy_joe_zoo_southside

  http://sgfringe.com/2013/08/05/she-is-nancy-joe/

  Kolik váží vaše touha?:

  http://edinburghfestival.list.co.uk/article/53666-what-is-the-weight-of-your-desire/

  http://www.heraldscotland.com/arts-ents/stage/fringe-dance-reviews.21850956

  One Step Before the Fall:

  http://www.edinburgh-festivals.com/blog/2013/08/09/dance-review-one-step-before-the-fall/

  http://www.heraldscotland.com/arts-ents/stage/fringe-reviews-squally-showers-sandpits-avenue-one-step-before-the-fall.21820153

  http://www.heraldscotland.com/arts-ents/stage/herald-angel-winners.21848151

   


  Komentáře k článku: Edinburské ochutnávky 2013 (No. 3)

  1. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   V sobotu 17. 8.
   převzala Miřenka Čechová další cenu (po Dusilové s Vacovskou) Herald Angel pro české performery na letošním Edinburgu.
   Viz: https://www.edfringe.com/media/award-winners#Herald

   20.08.2013 (13.36), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,