Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2020

ročník 28
18. 2.–2. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Dva otevřené dopisy k Opeře Plus

  Taneční časopisy, Taneční sdružení a Jednota hudebního divadla napsaly otevřené dopisy ministru kultury Ilju Šmídovi vyjadřující se k ukončení činnosti portálu Opera Plus z důvodů „drastického snížení letošního grantu oproti předchozím letům o více než polovinu“ (více zde). Nabízíme zde oba dopisy.

  ///

  Vážený pan

  PhDr. Ilja Šmíd

  Ministerstvo kultury ČR

  Maltézské nám. 1, 118 00 Praha 1

  V Praze 16. 5. 2018

  Otevřený dopis: Stanovisko k ukončení činnosti portálu Opera Plus

   

  Vážený pane ministře,

  s velkým znepokojením vnímáme ukončení činnosti portálu Opera Plus z důvodu nedostatečné finanční podpory ze strany Ministerstva kultury ČR. Kulturní portál Opera Plus se za devět let svého fungování stal důležitou platformou odborné reflexe v oblasti hudby, opery a tance. V tanci se šíří záběru a okruhem autorů velmi dobře doplňuje s dalšími oborovými periodiky.

  Ukončení činnosti portálu Opera Plus chápeme i jako znepokojivou zprávu o podmínkách, ve kterých fungují současná kritická média, včetně těch působících v uměleckých oborech. V současné době jsou pro odborné kulturní časopisy Ministerstvo kultury a Státní fond kultury prostřednictvím svých grantových komisí jedinými významnými zdroji financování. Jejich osud je zcela v jejich moci. V kauze Opera Plus vidíme precedens ekonomicky umlčeného média, precedens, který se nás hluboce týká. Uvědomme si, že kritická média poskytují umělcům zpětnou vazbu a vytvářejí oboru mediální obraz. To je něco, co má ve vyspělé společnosti velkou a nezastupitelnou cenu. Nezávislá expertíza, odborná diskuse, vědomí souvislostí a šíření informací jsou totiž nejúčinnější nástroje pro vnímání kvality, porozumění viděnému, pro rozvoj a informovanost.

  Vážený pane ministře, žádáme Vás, abyste situaci kolem financování odborných uměleckých periodik ze strany Ministerstva kultury ČR věnoval mimořádnou pozornost a abyste zvážil možnosti, jak napomoci obnovení fungování v oblasti umělecké reflexe etablovaného portálu Opera Plus.

  S pozdravem

  MgA. Josef Bartoš, šéfredaktor portálu Taneční aktuality

  Vladimír Hulec, šéfredaktor časopisu Taneční zóna

  Mgr. Zdeněk Prokeš, předseda Tanečního sdružení ČR

  FOTO Opera Plus

  ///

  Otevřený dopis Jednoty hudebního divadla ministru kultury v demisi Iljovi Šmídovi a šéfredaktorovi portálu Opera Plus Vítu Dvořákovi

  Vážení pánové

  Ilja Šmíd, ministr kultury ČR v demisi

  Vít Dvořák, šéfredaktor portálu Opera Plus

  V Praze 18. května 2018

  Vážený pane ministře, vážený pane šéfredaktore,

  považujeme portál Opera Plus za důležitou platformu pro hudební a taneční divadlo a překvapilo nás, že v letošním grantovém řízení ministerstva kultury ČR nedostal žádnou podporu v taneční komisi, v hudební komisi skončil na předposledním místě v pořadí periodik a získal řádově menší podporu než časopisy Harmonie a Hudební rozhledy (250 tis. Kč), jen v divadelní komisi získal snad rozumnou podporu (350 tis. Kč).

  Rozumíme Dvořákovu protestu proti rozhodnutí, které jeho neustále se rozvíjející potřebný projekt zařadil na periferii dění, kam podle nás rozhodně nepatří. Litujeme však také toho, že Dvořák poté, co se nedovolal u ministra kultury, ostentativně ukončil činnosti portálu.

  Výbor JHD vyjádřil uznání portálu i udělením čestné ceny Libušky na festivalu OPERA 2013. Operu Plus považujeme především za bohatý a aktuální zdroj informací z českého i zahraničního hudebního a tanečního divadla, za dobrou adresu pro diskurs o současném hudebně-tanečně-divadelním dění. Opera Plus by nám rozhodně velmi chyběla.

  Proto vyzýváme ministra kultury Ilju Šmída a šéfredaktora Víta Dvořáka k novému klidnému projednání a k nápravě nedobré situace. Věříme, že lze dospět k rozumnému kompromisu a Operu Plus zachovat.

  S pozdravem

  PhDr. Josef Herman, CSc., předseda JHD

  ///

  Více v DN 10/2018: Opera Plus a granty

  Více na i-DN: Opera Plus dnes končí

  • Autor:
  • Publikováno: 18. května 2018

  Komentáře k článku: Dva otevřené dopisy k Opeře Plus

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,