Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Dům kultury a únavy se otvírá v Brně

  Studiová scéna sídlící v brněnské Alfa pasáži se v pátek 20. srpna na dva dny promění v Dům kultury a únavy. Ve výročním projektu s platformou Terén bude HaDivadlo ohledávat nové možné role kulturní instituce v období, kdy kultura – stejně jako celá společnost – prochází postcovidovou únavou. Prostor ke svobodnému vyjádření dostanou v nabitém programu umělci, performeři, ale i vědci.

  Foto: archiv projektu

  Dům kultury a únavy je jedním z programů neustále prohlubované spolupráce HaDivadla a Terénu. Tento výroční projekt Dům kultury a –, který vždy bude zaměřený na konkrétní téma či náladu ve společnosti (nyní je to únava), bude od letošního roku pravidelně prezentován v průběhu divadelních prázdnin. Kurátory prvního ročníku jsou výtvarná umělkyně Katarína Hládeková a sociolog Vojtěch Pecka. Jejich program nabízí prostor k otevřenému setkání umělecké, sociologické, politologické či klimatologické scény s širokou veřejností. Spojuje jej snaha otevřeně hledat nové formy trávení volného času v době klimatického rozvratu.

  Foto: archiv projektu

  Výraznou část programu tvoří série přednášek (mj. filosof a politolog Pavel Barša, antropoložka Markéta Zandlová, klimatolog Jozef Pecho), doplněny jsou o řadu performativních událostí výrazných uměleckých osobností. Návštěvníci tak budou moci nahlédnout na alternativní verze budoucnosti a snových vizí v rámci tarotu a výkladu snů ilustrátorky a umělkyně Veroniky Vlkové, proměnit vlastní identitu na swapu oblečení vizuálních umělců Šimona Kříže a Barbory Herichové nebo projít estetizací vlastního těla za pomoci tetovaček vytvořených Kristýnou Gajdošovou. O moderované hraní počítačových her se po oba dny postará Kolektiv FRAG. Péči o tělesnou schránku se v rámci vlastních performativních událostí budou věnovat kurátorka a umělkyně Zuzana Janečková (multimediální terapeutická masáž), pop-up kadeřnice Jelisaveta Rapaić nebo fotografka Eva Rybářová (kultivace rukou).

  Foto: archiv projektu

  Dům kultury a únavy je možné navštívit kdykoliv v průběhu dvou dnů jeho trvání – v pátek 20. a sobotu 21. srpna 2021. Pro děti je k dispozici po oba dny akce dětský program do 20 hodin. Návštěvníci mohou využít vnitřní bar. Na závěr každého dne se o afterparty postarají DJs.

  V ústředí Domu kultury a únavy stojí fakt, že klimatická krize, byť dočasně vytlačená virovou pandemií, nijak neustoupila. Dopady těchto změn na naši psychiku, prožívání i trávení každodenních okamžiků jsou zřejmé. Možnou cestou je přesunutí pozornosti k obnově, odolnosti a adaptaci – jak osobní, emocionální, tak kolektivní, ekosystémové. Volný čas jako nová utopie!

  ///

  Projekt vznikl za spolupráce HaDivadla a platformy Terén v rámci Centra experimentálního divadla Brno. 

  • Autor:
  • Publikováno: 17. srpna 2021

  Komentáře k článku: Dům kultury a únavy se otvírá v Brně

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,