Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Reklamní články

  Dotkni se svého bodu nula

  Od ledna do června 2023 zve Miřenka Čechová, Iva Moberg, Roman Zotov-Mikshin a Jakub König mladé lidi k intenzivním dílnám, které se odehrají s podporou pražského Paláce Akropolis. Čtyři víkendy budou všichni spolu a každý zvlášť hledat způsoby, jak se projevit skrze tělo, hlas a autentické příběhy. Celý proces zakončí společné sdílení. Open call přihlášek na workshopy probíhá do 7. ledna.

  Dotkni se svého bodu nula. Pojmenuj své téma, uvěř mu a hledej, jak ho projevit. Slovem, hudbou, pohybem. Užívej si zkušenost lektora a blízkost ostatních. Nech se vést procesem samotným. Nehledáme dokonalý výsledek, ale autentický proces. Nechceme napodobovat, ale vystavit sami sebe.

  Zveme Tě do otevřeného prostoru. Během čtyř víkendových dílen Tě bude individuálně doprovázet performerka/performer, kterou/kterého si vybereš, a v blízké spolupráci s ostatními ze skupiny budeš mít čas a podmínky, abys objevil/a svou sílu a kreativně ji využil/a. Dostaneš podporu, abys skrze ni našel/la svůj autentický projev. Každý z nás nese obrovský potenciál. V autorském kreativním procesu skáčeš do neznáma. Takový krok nese ale možnost dalšího vývoje jak nás samých, tak světa, kde žijeme.

  Miřenka Čechová. Foto archiv Palác Akropolis

  Performerka, choreografka, režisérka a vůdčí osobnost souborů Spitfire Company a Tantehorse Miřenka Čechová, která se v poslední době věnuje dokumentárnímu tanečnímu divadlu (docu-dance), nabízí doprovázení a inspiraci v otázkách Jak se naučit přijmout své tělo, uvěřit v něj jako ve zdroj poznání? nebo Jak posílit vazby mezi myslí a tělem, mezi uvědoměním a tělesnou citlivostí? Ráda by své dílny otevřela jak těm, kteří se věnují sportu výkonnostně, tak těm, kteří hledají svou cestu k tělu a naráží na limity.

  Iva Moberg. Foto archiv Palác Akropolis

  Iva Moberg, herečka, tvůrkyně autorských inscenací a zakladatelka Divadla NIE, dnes jednoho z předních evropských souborů tvořících pro mládež i dospělé, zve účastníky a účastnice k experimentu. Na základě autentických rozhovorů i vlastních příběhů bude skupina pracovat s tématy identity, sounáležitosti a původu a vytvoří společně text, který následně ztvární na scéně.

  Roman Zotov-Mikshin. Foto archiv Palác Akropolis

  Tanečníka a pedagoga Romana Zotova-Mikshina pocházejícího z Ruska, člena Spitfire Company a jednoho ze zakladatelů performativní skupiny Ferst Dadler, v současné době provokují témata identity, kulturního vykořenění i domova. Svou dílnu otevírá s motivací vytvořit mezi sebou i ve svém těle „domácí“ prostředí, kde rádi trávíme čas a rádi se tam vracíme. Skrze pozorování, naslouchání, vnímání všemi smysly, užívání pozornosti jako akce a klíče ke kreativitě chce zkoumat tvůrčí proces.

  Jakub König. Foto archiv Palác Akropolis

  Výtvarník, spisovatel a hudebník Jakub König (vystupující s projektem Kittchen a donedávna s orchestrem Zvíře jménem Podzim) se snadno nechá fascinovat a touží ve svém workshopu objevovat ve všedním nevšední. V propojení zvuku i obrazu, v hravém naslouchání i pozorném sdílení chce umožnit, aby si všichni s odvahou a velkorysostí dovolili být sami sebou.

  PRO KOHO: Hledáme mladé lidi mezi 16 a 24 lety (pokud je Ti víc a máš zájem, taky nám napiš). Předchozí zkušenost s divadlem není nutná. Chceme ale vědět, co Tě do naší laboratoře láká. Pošli nám do 7. ledna 2023 motivační dopis na email [email protected], kde vysvětlíš, ke komu se hlásíš (proč Tě přitahuje zrovna tato osobnost), jaký máš vztah k médiu, s nímž Tvoje performerka nebo Tvůj performer pracuje (čím Tě fascinuje, proč se chceš rozvíjet právě skrze něj), a co od čtyř společných víkendů očekáváš. Ideální, když se s textem vejdeš do jedné strany.

  KDE: Palác Akropolis, Praha

  ZA KOLIK: 800 Kč za všechny čtyři víkendy (díky podpoře z grantu Národní obnovy)

  • Autor:
  • Publikováno: 27. prosince 2022

  Komentáře k článku: Dotkni se svého bodu nula

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,