Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Dnes naposled…? (No. 6)

  V pátek 19. 10. 2012 se od 8:00 uskuteční na prostranství před budovou Ministerstva kultury ČR na Maltézském náměstí happening DESTRUKCE na podporu časopisu Ateliér. Součástí happeningu bude tisková konference od 8:30 za přítomnosti šéfredaktorky Ateliéru Blanky Jiráčkové, předsedkyně poradního sboru MK ČR Marty Smolíkové a organizátorky happeningu Markéty Dolejšové z galerie Artwall. Happening podpoří například výtvarníci Jiří David, Darina Alster, Jan Miko, Petr Motyčka a mnoho dalších.

  Časopis Ateliér vychází v ČR 25 let a za tu dobu se ustanovil jako odborné periodikum se silnou kontinuitou a popularitou napříč uměleckými kruhy – výtvarníky, kurátory, galeristy ale i pedagogy vysokých škol, kteří jej ve výuce i používají. Pro rok 2012 byla Ateliéru snížena dotace ze strany MK ČR o více než dvě třetiny oproti roku 2011 a to bez předchozího upozornění. Přitom ale Ateliér již od roku 2008 trvale snižuje podíl příspěku od MK ČR ve svém hospodaření a daří se mu nacházet další zdroje. Šéfredaktorka Blanka Jiráčková v průběhu roku 2012 několikrát apelovala na ministryni kultury Alenu Hanákovou(STAN) a odbor umění, aby byla dotace navýšena z rezervního fondu. Této žádosti nebylo nakonec ve čtvrtek 11. 10. 2012 vyhověno /viz Dnes naposled…? (No. 2) a Dnes naposled…? (No. 4)/, a to i přesto, že oproti podpoře z roku 2011 šlo o více než poloviční snížení žádaných financí. Pokud se nenajdou další prostředky na provoz Ateliéru do konce října, budu nucena všem nám dát výpověď, přibližuje situaci šéfredaktorka. Skončí tak 25 let reflexe a sledování české i zahraniční scény, dodává smutně.

  Přitom statistiky, které vykazuje časopis Ateliér jasně ukazují, že investice do periodik je výhodná – letošní dotace Ateliéru činila 560 000,- (téměř čtyřikrát nižší než byla požadovaná) a v září přitom Ateliér odvedl do státní kasy daň ve výši 450 000,- a další daně ještě odvedou prodejci časopisu. Celý happening má tak upozornit na priority Ministerstva kultury a schopnost strukturovat rozpočet – jeho aktuální návrh pro rok 2013 totiž počítá s penězi na podporu maximálně jednoho jediného časopisu v daném oboru. Ateliér je ovšem schopný efektivně regulovat výdaje – změnil sídlo redakce do levnějšího pronájmu, snížil cenu samotného tisku a nechal si zpracovat vnitřní audit, který potvrdil, že se svěřenými financemi nakládá hospodárně.

  V podobné situaci jako je Ateliér byly i na jaře 2012 Divadelní noviny, kterým se rovněž po drastickém zkrácení dotace podařilo získat další prostředky u rezervního fondu MK ČR. Ten ovšem řeší pouze letošní situaci – příští rok se dá očekávat, že zanikne magazínů řada. A proto je cílem happeningu a dalších akcí ze strany podporovatelů Ateliéru vyvolat širokou společenskou a politickou debatu o prioritách MK ČR (a potažmo i vlády ČR) a pokusit se je přehodnotit tak, aby odpovídaly České republice 21. století.

  ///

  Happening / Tisková konference

  Pátek 19. 10. 2012 od 8:00 do 9:00

  před budovou Ministerstva kultury ČR na Maltézském náměstí, Praha 1

  /program/

  Od 8:00 hodin budou přední osobnosti výtvarné scény a umělci, např. Petr Motyčka, Jan Miko, Kurt Gebauer, Darina Alster, Elis Unique, Veronika Slámová, Alexandr Puškin a další vytvářet společné umělecké dílo v podobě nadživotní titulní strany časopisu Ateliér. Podpoří je další osobnosti: výtvarník Jiří David, výtvarník a performer Milan Kozelka, profesor Michael Rittstein, profesor Jindřich Štreit, kurátoři Jan Mlčoch a Karina Kottová a mnoho dalších.

  Od 8:30 proběhne před budovou MK ČR tisková konference: situaci a historii časopisu představí šéfredaktorka Atelieru Blanka Jiráčková, podporující osobnosti představí organizátorka happeningu Markéta Dolejšová, ředitelka galerie Artwall a komentář k neproporčnosti rozpočtu MK ČR včetně infografiky poskytne předsedkyně poradního sboru MK ČR Marta Smolíková z organizace ProCulture o.s.

  V 8:50 zakončí TK svým vstupem galerista a sběratel Josef Vomáčka určí cenu tohoto kolektivního díla, které následně účastníci happeningu rozsekají.

  V 9:00 šéfredaktorka Blanka Jiráčková předá výsledek celého procesu na podatelnu MK ČR. Umíte to dát po dvaceti pěti letech dohromady?

  Pro informace se neváhejte obrátit na Adam Ondráčka: [email protected]

  nebo na šéfredaktorku Ateliéru Blanku Jiráčkovou: [email protected]

  Více na: www.atelier-journal.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 17. října 2012

  Komentáře k článku: Dnes naposled…? (No. 6)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,