Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Dnes naposled…? (No. 2)

  Dnes 11. 10. 2012 kontaktovala v dopoledních hodinách šéfredaktorka Atelieru Blanka Jiráčková tiskovou mluvčí MK ČR Markétu Ševčíkovou s dotazem, zda bylo již rozhodnuto o žádosti o podporu časopisu Ateliér z rezervního fondu MK ČR. Tisková mluvčí Markéta Ševčíková nám sdělila v rozporu s předchozím prohlášením Milana Němečka, ředitelem odboru umění MKČR, že na dnešní agendě porady vedení MK ČR není naše žádost uvedena.

  Bývalá redaktorka ČRo 6 Markéta Ševčíková, dnes tisková mluvčí MK ČR. FOTO archiv

  Přesto následně MK ČR žádost v odpoledních hodinách projednalo a žádost o udělení dotace z rezervního fondu byla zamítnuta. MK ČR uvedlo k tomuto zamítnutí důvod, že v původním dotačním řízení získal časopis Ateliér průměrný počet bodů (konkrétně 3,3 z 5, nejvýše ohodnocený projekt získal 4,78 bodu) a proto jej nepovažuje MK ČR za natolik výjimečný, aby mu udělila dotaci z rezervního fondu.

  Složení grantové komise v původním dotačním řízení považujeme za ne zcela objektivní. A to kvůli následujícím důvodům:

  1) Předsedou komise byl pan PhDr. Tomáš Winter, PhD., který je zaměstnancem Ústavu dějin a umění ČAV. Na prvním místě hodnocení komise v okruhu periodických publikací skončil časopis Umění, jeho je redaktorem, a který vydává právě Ústav dějin a umění ČAV.

  2) 1. místo v okruhu neperiodických publikací vyhrál projekt monografie Miloše Jiránka, na kterém se rovněž podílí předseda grantové komise pan PhDr. Tomáš Winter, Phd.

  3) Přesto grantová komise rozhodla, že i přes nízký počet bodů, že udělí projektu Ateliér nejvyšší částku ze všech projektů, to tedy znamená, že si je sama pravděpodobně vědoma důležitosti tototo periodika. Problém je mnohem hlubší, tedy především v tom, že samo MK na oblast výtvarného umění má vyčleněnou nízkou částku, kterou může na granty použít (na výtvarné umění zejména). Hlavní problém spočívá v kulturní politice státu, Ministerstva financí ČR, které ve státním rozpočtu na kulturu neustále celkový balík pěněz omezuje.

  Ministerstvo kultury, Maltézské náměstí 1, Praha 1. FOTO archiv MK

  Reakcí na neudělení dotace z rezervního fondu MKČR

  bude happening DESTRUKCE, který se uskuteční v pátek 19. 10. 2012 od 8:00 do 13:00 v prostoru před budovou MK ČR na Maltézském náměstí, Praha 1 – Malá Strana. Účast na happeningu již přislíbili Kurt Gebauer, Jiří David, Petr Motyčka ze skupiny Pode Bal a výtvarnice Darina Alster. Další osobnosti umělecké scény se postupně přidávají.

  Na http://bit.ly/WUH8js naleznete neustále aktualizovaný seznam osobností, které časopis Ateliér podporují.

  ///

  Pro další informace

  se neváhejte obrátit na Adama Ondráčka:

  Ph.: 00420 732 957 387

  mail: adam@artprometheus.cz

   nebo na šéfredaktorku Atelieru Blanku Jiráčkovou:

  Ph.: 00420 604 216 110

  mail: atelier.art@volny.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 11. října 2012

  Komentáře k článku: Dnes naposled…? (No. 2)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,