Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

  Divadlo v přírodě po padesáté

  Nejstarší divadelní festival ochotnického divadla pod širým nebem se letos představí již po padesáté. Po dvou letech vyčkávání a překládání se letos konečně dočká jubilejního padesátého ročníku. Festival Divadlo v přírodě se uskuteční v termínu 12. 5. – 26. 6. 2022.

  Nejstarší ochotnický divadelní festival odstartuje ve čtvrtek 12. května kostýmovaným průvodem od Divadla Horní Počernice do Přírodního divadla Dády Stoklasy. Za doprovodu Fimfárové kapely projde Horními Počernicemi do přírodního divadla, kde se bude pokračovat ukázkami z nejúspěšnějších divadelních her z dlouhé historie festivalu. Vstup na zahájení festivalu je zdarma.

  Největším lákadlem letošního festivalu je představení Fimfárum, které zároveň festival o víkendu 24. – 26. 6. zakončí. Na jevišti se v průběhu večera ve čtyřech příbězích vystřídají čtyři roční období a pod vedením šesti režisérů bude hrát 5 hudebníků a celkem 50 herců.

  V premiéře se letos budou uvádět Dalskabáty Jana Drdy, oblíbená hudební pohádka Ať žijí duchové, Tři princezny na vdávání podle pohádek Josefa Lady a Josefův zázračný plášť na motivy biblického příběhu o Josefu Egyptském. V programu festivalu mají své místo i inscenace, které si své diváky našly již v minulých ročnících. Například Máchův Máj (17. – 19. 6.), který budou moci diváci vidět již třetím rokem nebo Mrtvá nevěsta (27. 5.) divadelního souboru Mrsťa Prsťa z Kouřimi. O víkendu 27. – 29. 5. nabídne festivalový program představení hostů. Hrát budou divadelní soubory z Lysé nad Labem, Kouřimi a k vidění bude také divadelní improvizace souborů Klimpr a ImproTime.

  Ředitelka Divadla Horní Počernice a zároveň herečka a režisérka DS Zeptejte se kocoura Barbora Jelínková v počernickém divadelním spolku vyrostla: Květen a červen je pro všechny naše herce a režiséry pomyslným vrcholem divadelní sezóny, kterého se všichni nemůžeme dočkat. Je to krásný pocit, když se znovu po roce otevřou brány a divadlo ožije, když znovu ucítíme jeho nezaměnitelnou vůni, ve které se mísí vůně stromů, kouře z ohniště, pečených špekáčků, vůně líčidel a laku na vlasy, když se prostorem opět rozlehnou hlasy, ty školené i ty dětské, smích, hudba a na závěr nadšený potlesk diváků. To všechno je festival Divadlo v přírodě. Je neuvěřitelné, že toto kouzlo ryzího divadelnictví v Počernicích prožíváme již 50 let.

  Každým rokem počerničtí ochotníci připravují několik premiérových představení, která jsou následně uváděná v několika reprízách. Celkový počet uvedených her se počítá na stovky. Víkendová představení každoročně zhlédne téměř 2 500 diváků. Kromě víkendových divadel nabízí divadlo oblíbená dopolední představení pro školy a školky. Každoročně festival  navštíví víc než 2000 diváků z mateřských, základních i středních škol.

  Divadlo v přírodě se u svépravické školy v Horních Počernicích začalo hrát koncem šedesátých let 20. století. Rodiče tehdy postavili v zahradě školy provizorní jeviště a hlediště, kde děti na závěr školního roku pod vedením režiséra Dády Stoklasy zahrály Karafiátovy Broučky. Představení mělo takový úspěch, že se divadlo v Horních Počernicích začalo hrálo pravidelně. Již v roce 1971 se uskutečnil první ročník festivalu.

  • Autor:
  • Publikováno: 10. května 2022

  Komentáře k článku: Divadlo v přírodě po padesáté

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,