Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Divadlo Ungelt představilo Letní scénu

  Od 14. 6. do 31.  8.2021 proběhne v prostoru hradčanského Nového Světa 17. ročník Letní scény Divadla Ungelt. Ta divákům nabídne nejen zvýšený komfort (zrenovované hlediště, nové sociální zázemí), ale především téměř celý repertoár divadla. Kromě prověřených diváckých hitů se mohou diváci těšit i na několik novinek, jako například na inscenaci Slepice na zádech v hlavních rolích s Tatianou Dykovou a Vojtěchem Dykem.

  Manželé Dykovi si zahrají ve Slepici na zádech. Foto: archiv Divadla Ungelt.

  Právě tato bláznivá groteska o milovnici růží a jejím znepřáteleném sousedovi Letní scénu zahájí. Tatianě Dykové jsme po Skleněném stropu chtěli najít další titul přímo na tělo. Dohodli jsme se, že zvláště poté, co konečně zvítězíme nad koronavirem a otevřou se divadla, budeme všichni potřebovat ozdravnou komedii. Poslal jsem tehdy Táně k přečtení Slepici na zádech. Nadchnula ji tak moc, že ji dala přečíst Vojtovi Dykovi – oba totiž už nějakou dobu snili o tom, že si spolu zahrají bláznivou komedii. Nedokážu si představit vhodnější pokoronavirovou novinku než právě tyto dva ve Slepici na zádech, komentuje výběr titulu umělecký šéf Pavel Ondruch. Premiéra inscenace je na kamenné scéně Divadla Ungelt naplánována na 26. 3. 2021, režie se ujal herec Jaromír Dulava.

  Další novinkou Letní scény je inscenace hry Dobrou noc, mami, která získala Pulitzerovou cenou. V režii Víta Vencla se představí Taťjana Medvecká a Lucie Štěpánková: Když bylo před pětadvaceti lety slavnostně otevřeno Divadlo Ungelt, první hra, která v něm zazněla, byla právě hra Dobrou noc, mami. V režii Ladislava Smočka, který poté v Ungeltu zdomácněl, hrály hlavní role Jana Brejchová a Květa Fialová. Při příležitosti jubilejních oslav 25. výročí Ungeltu jsme se rozhodli tuto hru nastudovat znovu, navíc ve zbrusu novém současném překladu Pavla Dominika. Ohlédneme se tak o pětadvacet let zpátky a zároveň s tímto špičkovým textem vstoupíme do dalšího čtvrtstoletí, v němž stále chceme nabízet velkým hereckým osobnostem velké dramatické úkoly ve velkých příbězích,“ přibližuje motivaci pro výběr titulu Ondruch. Odložená premiéra inscenace by měla na kamenné scéně Divadla Ungelt proběhnout v dubnu 2021.

  Na Letní scéně se také odehrají dvě reprízy inscenace Jak starý je měsíc. Hra moderního klasika Sama Sheparda Jak starý je měsíc se na české jeviště doposud nedostala. Možná i proto, že neexistoval ani žádný její překlad. Text jsme Pavlem Dominikem nechali přeložit pro našeho stálého spolupracovníka, moravskoslezského režiséra Janusze Klimszu, který se do historie Ungeltu zapsal především Deštivými dny. Když Klimsza v roce 2008 poprvé vstoupil do Ungeltu, bylo to ale právě se Shepardem. Z jeho tehdejšího pojetí klasiky Láskou posedlí bylo zřejmé, že Klimsza a Shepard si dokonale rozumějí. Navíc Klimsza v roce 2021 oslaví šedesátiny, čímž se ještě více přiblíží tématu této pozdní účtovací Shepardovy hry, kterou napsal v roce 2009 v 66 letech. Věřím proto, že inscenace bude i jeho vlastní autentickou syrovou výpovědí, která je jeho režijnímu stylu nejvlastnější, přibližuje letní plány divadla dramaturg Ondruch. V hlavních rolích se představí Leoš Noha a Adrian Jastraban, premiéra je na kamenné scéně Ungeltu naplánována na 24.6.2021.

  Letní scénu 2021 završí Ungelt 31. 8. zábavným pořadem Ungelt zpívá! Za živého doprovodu se s prázdninami rozloučí Jitka Smutná, Bára Štěpánová, Tatiana Dyková, Tereza Nekudová, Petr Stach, Martin Písařík a Igor Orozovič. Průvodcem večera bude principál divadla Milan Hein. Pořad bude natáčet Český rozhlas Dvojka.

  Na programu Letní scény se ale samozřejmě objeví i divácké hity jako například inscenace Housle, v níž excelují Pavel Liška, Milan Hein a Jiří Langmajer. Posledního zmíněného budou moci diváci vidět i ve Skleněném stropu společně s Tatianou Dykovou. Na programu jsou i inscenace, které měly sice premiéru teprve v minulé sezóně, ale i za tu krátkou dobu si dokázaly získat srdce diváků. Konkrétně se jedná o inscenace Vejšlap s  trojicí Martin Písařík, Jan Holík a Petr Stach a Dovolenou paní Josefy, v níž září Jitka Smutná společně se svou dcerou Terezou Nekudovou a Radkem Valentou nebo Ondřejem Novákem. Jitka Smutná se kromě toho představí s Alenou Mihulovou v dojemné komedii Přítelkyně. Tu si společně s Terezou Kostkovou, Mášou Málkovou, Sarah Haváčovou, Jaromírem Noskem a Jiřím Hánou diváci budou moci vychutnat v inscenaci Kdokoli může dělat cokoli, která vznikla na základě dramatizace humoristického románu Betty MacDonaldové a kterou exkluzivně uvádíme právě jen na Letní scéně a na zájezdech. Stálicí kamenné i Letní scény je poté anglická tragikomedie Pan Halpern a pan Johnson s Petrem Kostkou a Františkem Němcem, nebo Thálií ověnčené. Deštivé dny v hlavních rolích s Richardem Krajčem a Davidem Švehlíkem.

  • Autor:
  • Publikováno: 7. ledna 2021

  Komentáře k článku: Divadlo Ungelt představilo Letní scénu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,