Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Divadlo ožívá na místech nečekaných

  Zatímco na jedné straně vzbuzuje rozhořčené diskuse odborné veřejnosti blížící se zánik holešovické Alty (viz Slovo) i problémy týkající se prostor Jatek78, na druhé straně má divadelní a kulturní svět Prahy i důvody k radosti. Stále častěji se totiž objevují dílčí zprávy o tom, jak se v různých částech Prahy zabydlují v divadelních i nedivadelních prostorách zajímavé produkční skupiny, které slibují poskytnout zázemí pro tvorbu a prezentaci tvorby v různých oblastech kultury. Zmiňme alespoň některé.

  Někdejší Mekka divadla pantomimy z osmdesátých let minulého století získává volné pokračování v novém nájemci Branického divadla. Městská část divadlo po několika neúspěšných pokusech pronajala produkční a eventové agentuře United Arts&Co., zastupující umělce především akrobatických vystoupení. Mezi nimi je i stále oblíbenější skupina Losers Cirque Company.

  Divadelní klub Letka, někdejší Divadlo u Panáků a poté studentská scéna Pidivadlo na Letné, se proměnil v klub, který bude nabízet folkové či jazzové koncerty, přednášky, workshopy a performance. Své sídlo zde má od nové sezony divadelní soubor Ty-já-tr, který v této sezoně slaví třicet let existence. Prostor bude otevřen nejen pro dětské pořady, ale i pro komorní projekty profesionálního, studentského a amatérského divadla.

  Na Praze 6 by během dvou let mělo ožít bývalé nádraží Praha 6 – Bubeneč. Z pěti finalistů výběrového řízení na využití prostoru vybrala porota ve druhém kole jako nejzdařilejší projekt autorů Richarda Preislera, Martina Kontry a Martina Krba nazvaný „Stanice 6“ (tato skupina má za sebou mimo jiné projekty Bajkazyl, Fuchs 2 či galerie Šachta). Jako druzí se umístili provozovatelé Klubovny Povaleč v Dejvicích s projektem „Nádraží Bubeneč“. Na třetím místě se umístil koncept novinářů Petra Orálka a Karla Škrabala „Nádraží Bubeneč – stanice kultury, sportu a zábavy“. Čtvrtý skončil projekt Divadla bratří Formanů s podtitulem „nádraží, kam se vrací život, i když vlaky už tu nestaví“. Pátí jsou provozovatelé prostor Kasáren Karlín.

  Nejagilnější se v koncepci místní kultury jeví Praha 10. Tato městská část nejprve oznámila nového nájemce někdejšího kina Vzlet, z něhož se prý v prvním čtvrtletí příštího roku stane produkční dům. Provozovatelem se stala společnost Ústředna, s. r. o., která propojuje tři silné partnery, a to autorské divadlo Vosto5, pražský barokní orchestr a vokální ansámbl Collegium 1704 a vršovické Kino Pilotů. V těchto dnech zveřejněná koncepce rozvoje kultury je podle slov místostarosty Davida Kašpara daleko širší. Je rozdělena do šesti oblastí a zaměřuje se na podporu sounáležitosti lidí s místem, kde žijí, rozvoje kultury v jednotlivých lokalitách a nabídky širokého spektra akcí v rámci celé městské části. Kromě již jmenovaného Vzletu by kulturou měly ožít i další objekty – Čapkova a Kotěrova vila, Waldesův Dům nebo Strašnické divadlo (i když odsud bylo předloni vypuzeno Divadlo X10).


  Komentáře k článku: Divadlo ožívá na místech nečekaných

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,