Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Názory – Glosy

  Divadlo „12“ v Ostravě

  Ostravské Národní divadlo moravskoslezské (NDM) provádí první etapu rekonstrukce přestavby Divadla Jiřího Myrona a přilehlých budov. V jejím rámci byla v přízemí jedné z budov, kde dosud sídlil předprodej vstupenek, 16. září otevřena představením hry Ericka Bogosiana Sex, drogy a hafo prachů nová scéna, která dostala název Divadlo,‚12“ (čti Divadlo dvanáctka, upozorňují zprávy z divadla). Číslo v názvu je číslem popisným příslušného domu v ulici Čs. legií, vchod do nového divadla je umístěn v budově č. p. 14.

  Jeviště Divadla „12“ FOTO NDM OSTRAVA

  Do nového prostoru se mají přesunout velmi vyhledávané komorní inscenace ze zkušebny Divadla A. Dvořáka, jejíž provoz tím skončí. Do hlediště pro diváky daleko komfortnějšího prostoru může usednout šedesát lidí (o deset víc než ve zkušebně) a zažijí velmi intenzivní kontakt s herci, kteří jim budou hrát takřka na dosah. Ředitel NDM potřebu zřídit intimní scénu, která divadlu léta chyběla, zahrnul už do svého vstupního ředitelského projektu. Nový prostor sám představil: Z pohledu diváka tvoří Divadlo „12“ především dva prostory, divadelní bar a hlediště v sále. Divadelní bar je tvarově, materiálově i barevně dramatická až scénická hra kontrastů. Jsou tam použity materiály s výraznou kresbou – olivová dýha, arabeskový mramor, dlažba s historickým vzorem. V materiálech převládá bílý dekorativní štuk, keramická dlažba, mramorový obklad, které jsou doplněny o černý a zlatý kov, textilní polstrování nebo dřevěný mobiliář. Objevují se tam odkazy na secesi v dekoraci dlažby a zároveň jsou ve výbavě moderní dřevěné židle. Stěny baru zdobí vizuály premiér naplánovaných v nové činoherní sezoně – jsou od Davida Tureckého.

  Hlediště je kubický prostor, který je řešen naopak velice úsporně. Barevné provedení je monochromatické v různém jasu nachové barvy. Výrazným a v podstatě jediným dekorativním prvkem v tomto prostoru jsou křesla, jejichž opěrky, s odkazem na secesní tvarosloví, tvoří v řadách „vlnky“. Boční stěny jsou v temně nachovém štuku, strop a zadní stěna jsou obloženy akustickými deskami stejného odstínu. Na podlaze je koberec v nejtmavším nachovém odstínu. Černé zástěny za diváky – před velkými okny do ulice – umožní nerušené sledování představení, ale zároveň v případě jiných produkcí či akcí umožní nádherný výhled na protilehlou katedrálu Božského spasitele.

  Divadlo vzniklo podle návrhů architekta Jiřího Stejskalíka a scénického výtvarníka Davida Baziky. Šířka portálů je 5‚5 metru, hloubka jeviště o málo menší. Cílem bylo zřídit nejen komorní scénu, ale také místo společenských setkání v centru města v baru nazvaném Ve dvanáctce. Dům byl postaven v roce 1903 jako Občanská záložna, divadlo jej do užívání získalo začátkem šedesátých let minulého století a část prostor příležitostně i pronajímalo. Rekonstrukci, včetně zřízení Divadla „12“, kompletně financuje město Ostrava.

  Slavnostního otevření se zúčastnili primátor města Ostravy Tomáš Macura a jeho náměstek pro kulturu a volný čas Zbyněk Pražák. Kmotry prostoru se stali herec Stanislav Šárský, překladatel Pavel Dominik a primátor Macura.

  Repertoár divadla by se neměl omezit na komorní činohru. Ředitel Jiří Nekvasil si od nového prostoru slibuje, že bude výzvou pro ostatní soubory našeho divadla. Již v této sezoně dostane prostor i opera a muzikál. Věřím, že toto nové divadlo bude zajímavou a velkou inspirací a motorem pro hledání a výzkum nových divadelních forem na pomezí žánrů. Místem tvořivých setkání a dalšího otevřeného dialogu prostřednictvím naší umělecké práce. I já se těším na to, smysluplně se zde zapojit i jako tvůrce.

  První premiérou v Divadle,‚12“ bude 28. října scénické čtení hry Václava Havla Zítra to spustíme, určené k připomenutí stého výročí divadla i vzniku republiky. Je to první část scénických čtení s názvem Půl století historie ve třech večerech.

  Dodejme, že první etapu rekonstrukce komplexu DJM za více než 150 milionů platí město Ostrava. Měla by skončit na podzim. V říjnu bude zprovozněn také slavnostní sál v prvním patře nad Divadlem „12“, kde chce NDM pořádat menší koncerty a společenská setkání. Rekonstrukce přidává prostory souborům a také vznikne hotelová sekce pro hostující umělce. Kavárna u hlavního vchodu bude otevřena nejpozději v prosinci a ponese jméno Kavárna Národní dům, měla by fungovat i v běžném režimu mimo představení. Více občerstvovacích možností mají diváci „velkých“ představení už nyní – během představení fungují u hlavního sálu dva malé bary. Druhá etapa rekonstrukce zahrne modernizaci velkého sálu – jeviště a hlediště DJM – a posune divadelní život také na výstaviště Černá louka, kde divadlo hodlá využívat jeden z bývalých výstavních pavilonů.


  Komentáře k článku: Divadlo „12“ v Ostravě

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,