Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Divadelní léto v Plzni

  Open air divadelní festival Divadelní léto pod plzeňským nebem uvede na svém letošním již 14. ročníku od 12. do 28. července v prostranství U Zvonu jako premiérovou novinku Shakespearova Romea a Julii. Ovšem v nikoliv originální verzi, ale ve v komorní variantě pro osm osob. Inscenaci režíruje principál pražského Spolku Kašpar Jakub Špalek, který je společně Lenkou Bočanovou autorem úpravy textu.

  Romeo a Julie, tedy Tereza Slámova a Daniel Pivoda Ondráček. Foto: Hynek Alt

  V jeho verzi na jevišti vystupují spolu s ústředním mileneckým párem pouze Kapulet, Merkucio, Tybalt, Paris, Lorenzo a chůva. Hrát se bude v centru města U Zvonu. Do titulních rolí premiérové inscenace Romeo a Julie obsadil Jakub Špalek Daniela Pivodu Ondráčka a Terezu Slámovou, v roli Kapuleta se na Divadelní léto vrátí Jan Zadražil, který tu v roce 2009 a 2010 vystoupil jako Gogolův Revizor. Merkucia ztvární Miloslav Tichý a také v dalších rolích se představí herci pražského divadelního Spolku Kašpar: Eva Elsnerová, František Kreuzmann, Štěpán Coufal a Kristián Stolařík. Nejslavnější Shakespearův milostný příběh se bude v Plzni hrát v překladu Josefa Topola. Výpravu navrhla Petra Krčmářová, scénickou hudbu složil Daniel Fikejz.

  Na scénu Divadelního léta se vrátí v červenci také reprízy inscenace Cyrano Edmonda Rostanda z roku 2018 s Michalem Dlouhým v titulní roli. Na snímku s Kamilem Halbichem. Foto: Miroslav Chaloupka.

  Na scénu Divadelního léta se vrátí v červenci také reprízy inscenace Cyrano Edmonda Rostanda z roku 2018 s Michalem Dlouhým v titulní roli. Cyrano v režii Ivana Řezáče měl premiéru v roce 2018, reprízy se konaly i v létě 2019. Spolu s Michalem Dlouhým se na plzeňskou letní scénu vrátí mimo jiné Miloslav Tichý, Kamil Halbich, Jiří Maryško, Jan Jankovský, Bronislav Kotiš, Jana Kubátová, Klára Krejsová a další. Jako Cyranova krásná sestřenice Roxana se nově představí Malvína Pachlová.

  Vloni Divadelní léto výrazně ovlivnila pandemie, festival proběhl ve skromnější podobě, stal se ale jednou z prvních akcí, které se po jarní vlně podařilo uskutečnit. Organizátoři věří, že hrát se bude i letos. Naší výhodou je, že hrajeme na čerstvém vzduchu pod širým nebem. Loňský rok byl opravdu těžký, hodně jsme se toho ale naučili – mimo jiné reagovat na změny ze dne na den, někdy i z hodiny na hodinu, nebo zajistit všechna potřebná protiepidemická opatření pro diváky i herce, říká Marcela Mašínová, ředitelka Divadelního léta.

  Scéna U Zvonu bude v červnu a červenci hostit také doprovodný program Divadelního léta, který je podle organizátorů jakousi laboratoří nových talentů. I v problematické situaci ovlivněné pandemií se v loňském roce podařilo festivalu realizovat rezidenční pobyt studentů DAMU v umělecké dílně PaNaMo v Partolticích, který vyvrcholil vznikem inscenace Poslední zrnko písku. Tato generační výpověď se v červnu na Divadelní léto vrátí. Letos festival podpoří tvorbu mladých umělců dalším rezidenčním pobytem. Jeho vůdčí osobností je režisérka Jaroslava Šiktancová, která do hry přizve soubor BodyVoiceBand a studenty Katedry nonverbálního divadla HAMU. Jejich autorská inscenace Vidíme se? Slyšíme se? bude reflektovat situaci, která celou společnost uzavřela do svých domovů, pokojů, k počítačům.

  Letní scéna U Zvonu. Foto: archiv festivalu.

  Divadelní léto nabídne tradičně také inspirativní představení svých programových partnerů, jako je Open Air Slam (ve spolupráci se Slam poetry.cz) a večer Jsme muzikál! v režii muzikálového souboru Divadla J. K. Tyla.

  Tým festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem se rozhodl vyjádřit osobní dík zdravotníkům a zároveň by tuto formu poděkování vstupenkou rád umožnil i svým divákům a příznivcům. Vstupenku na představení Romeo a Julie dne 6. 7. pro zdravotníky z Fakultní nemocnice Plzeň je možné zakoupit stejně, jako běžné vstupenky na Divadelní léto, v síti GoOut prostřednictvím odkazu Poděkujte vstupenkou!

  ///

  Kompletní program festivalu naleznete zde.


  Komentáře k článku: Divadelní léto v Plzni

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,