Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2023

ročník 32
30. 5. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Diskuse o „veřejné kulturní instituci“

  Ve čtvrtek 19. ledna 2023 proběhl pod záštitou poslankyně Jarmily Levko a za účasti ministra kultury Martina Baxy v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky seminář Veřejná kulturní instituce – modernizace správy a financování kulturních institucí.

  Oblast kultury zaznamenává v celé Evropské unii nejdynamičtější růst a je klíčová pro utváření kreativního společenského prostředí, které je schopno vytvářet následně i vysokou přidanou hodnotu v hospodářské oblasti. Foto: archiv redakce

  Předseda Asociace profesionálních divadel a ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša shrnul v úvodu dosavadní kroky v přípravě nového zákona. Kulturní sektor se od 90. let potýká s problémy nedokončené transformace. Po roce 1989 většina divadel přešla na městské samosprávy a po vzniku krajů nedošlo k finanční kooperaci na jejich fungování. Oblast kultury zaznamenává v celé Evropské unii nejdynamičtější růst a je klíčová pro utváření kreativního společenského prostředí, které je schopno vytvářet následně i vysokou přidanou hodnotu v hospodářské oblasti. V České republice je však jeho efektivní řízení a vytváření podmínek pro jeho rozvoj státem dlouhodobě podceňováno.

  Generální ředitel Národního divadla Jan Burian pojmenoval klíčové principy veřejné kulturní instituce. Podobný typ institucí funguje v oblasti vědy (veřejná výzkumná organizace), v oblasti školství (veřejné vysoké školy), srovnatelně fungují média veřejné služby (Česká televize, Český rozhlas, ČTK). Inspirovat se lze v zahraničí. Návrh zákona o veřejné kulturní instituci vychází vstříc dlouhodobé snaze významné části kulturního sektoru o vytvoření nového typu právnické osoby, která respektuje specifika zejména živé kultury. Cílem je stabilita kulturních institucí, možnost jejich spoluzakládání městy a kraji nebo státem, možnost víceletého financování (předvídatelnost, plánování, efektivita v hospodaření) a celková flexibilita provozu. Návrh zákona řeší institut osoby s nominačním právem do správní rady, který bude vymezen v zakladatelské listině. Další problematikou je zdaňovaní a jiný režim v hlavní a vedlejší činnosti, možnost vytvářet organizační složky, které mezi sebou obchodují v reálných cenách, což motivuje úspory, smluvní mzdy, které nebudou nižší než platy zaručené tabulkami. Návrh zákona nepočítá s povinnou transformací, půjde o politické rozhodnutí.

  Ve prospěch nové legislativy v diskuzi promluvili: radní pro kulturu a památkovou péči Olomouckého kraje Jan Žůrek, místostarosta Praha 9 Adam Vážanský , poslanec Igor Hendrych, náměstek primátora města Olomouce Viktor Tichák, náměstek pro kulturu města Opava Pavel Melecký, náměstkyně primátora pro školství a sport města Ostrava Andrea Hofmanová, ředitel Městského divadla Most Václav Hofmann, ředitelka Městského divadla v Mladé Boleslavi Žaneta Benešová nebo ředitel Národní divadlo Brno Martin Glaser.

  Stávající vláda se v programovém prohlášení zavázala nejpozději do poloviny letošního roku návrh zákona připravit a předložit. Ministerstvo kultury na něm intenzivně pracuje.

  • Autor:
  • Publikováno: 24. ledna 2023

  Komentáře k článku: Diskuse o „veřejné kulturní instituci“

  1. Martin Doubravský

   Avatar

   Dobrý den,
   chtěl bych se zeptat, o čem se vlastně ”diskutovalo”. Zatím nevím nic o tom, že by byl zveřejněn jakýkoliv materiál, paragrafované znění zákona nejlépe nebo alespoň věcný záměr. V čem se nový návrh zákona bude lišit od senátního návrhu z roku 2016?
   Mohl by někdo odpovědět?

   24.01.2023 (12.04), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Josef Herman

    Josef Herman

    Dobrý den,
    převzali jsme oficiální zprávu, víc informací redakce DN nemá. Pokud bychom obdrželi nějakou verzi nového návrhu zákona o VKI, neprodleně ho předložíme čtenářům k diskuzi.

    25.01.2023 (11.30), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    • Jiří Dokoupil

     Avatar

     Vážený pane Hermane,
     v jedné z odpovědí panu Doubravskému uvádíte: „…převzali jsme oficiální zprávu…“. Mohu se zeptat, z kterého zdroje jste zprávu převzali, respektive co tou „zprávou“ myslíte?
     Díky.
     Jiří Dokoupil

     04.02.2023 (12.44), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Martin Doubravský

   Avatar

   V pondělí 30. 1.
   jsme společně s manželkou navštívili paní poslankyni ing. Jarmilu Levko v její poslanecké kanceláři, abychom získali informace o přípravě zákona o VKI. Paní poslankyně vyjádřila názor, že se diví, proč je kolem vzniku tohoto zákona tolik napětí. Paní Levko nás informovala o tom, že v současnosti již vzniká paragrafované znění zákona a zároveň probíhají jednání s odborovými organizacemi. Současný návrh je odlišný od senátní verze z roku 2016. Na otázku, zda návrh obsahuje kontroverzní paragraf o zrušení trvalých smluv uměleckých pracovníků, odpověděla, že tento paragraf neprosazuje ani APD ani ona sama. Myslí si sice, že taková úprava by měla svá pozitiva, prioritní je ovšem pro ni bezkonfliktní uvedení zákona do praxe na regionální úrovni. Zároveň nevyloučila, že uvedený paragraf nakonec do zákona vloží MK. Potvrdila nám konání semináře 1.března na toto téma v rámci podvýboru pro kulturu, který organizuje paní poslankyně Jermanová Pokorná. Zdali bude do té doby k dispozici paragrafované znění, nevěděla. Požádali jsme o zaslání podkladu MK k jednání s odborovými svazy, které se konalo 15.12.2022, to nám včera poslala a tímto ho přeposílám redakci DN.

   01.02.2023 (8.00), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Josef Herman

    Josef Herman

    Děkuji panu Doubravskému,
    materiál do redakce dorazil, je nanejvýš žádoucí ho předložit veřejnosti.

    01.02.2023 (9.41), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    • Josef Herman

     Josef Herman

     Dobrý den,
     jak se ukázalo, je to materiál z listopadu 2022, který už není aktuální, byl to podklad pro jednání, která již proběhla a zveřejnit ho teď by bylo zavádějící. Vím, že příprava zákona není věcí úplně veřejnou, ale mrzí mě, že se třeba na stránkách DN neobjevily koncepční materiály, jejichž prodiskutování ve veřejnosti by mohlo řešení pomoci. I když ani kulatý stůl, který jsme otiskli, ke kýžené diskusi nevedl. Inu tak.

     04.02.2023 (16.24), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,