Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Desátý ročník maratonu studentského divadla v Celetné

  Pražská umělecká skupina OLDstars již po desáté naplní Divadlo v Celetné. Jubilejní ročník Festivalu studentských divadel v Celetné proběhne od pátku do neděle ve dnech 22. – 24. 10. 2020 a představí většinu inscenací OLDstars, které byly nastudovány v uplynulé sezoně. Podtitulem letošního ročníku je motto Všude dobře, doma nejlépe – znovu na scéně.

  Inscenace Lásak. (zleva) Nika Datiashvili, Rút Charvátová, Matouš Košař. Foto: archiv festivalu

  Téma odkazuje na uplynulý letní benefiční festival OLDstars on the ROUD pořádaný v Roudnici nad Labem, kde byla umělecká skupina „na cestách“. Na podzim se ale opět tradičně vrací do své „domovské” Prahy. Odkazuje se také k loňskému ročníku, který musel být z důvodu protikoronavirových opatření o rok odložen. Letos si ale umělecká skupina ke svým 18. narozeninám jubilejní ročník za dodržení všech protikoronavirových opatření snad již konečně nadělí. Cílem festivalu je zpřístupnit studentské inscenace uvedené v létě v Roudnici nad Labem i pražským divákům.

  Inscenace Mrtvé dítě. (zleva) Anna Maria Jarkovská, Anna Klusáková, Dorota Tučková, Ella Ozuna. Foto: archiv festivalu

  Věříme, že vývoj epidemické situace nám umožní festival uspořádat plánovaném rozsahu. Festival proběhne za dodržení všech hygienických standardů a opatření. Interiérové prostory budou pravidelně desinfikovány a desinfekce bude rovněž k dispozici divákům, kteří budou mít dostatek místa pro dodržování doporučených rozestupů. Ve všech vnitřních prostorách bude nutné mít zakrytá ústa a nos. Jak herci, tak i diváci, budou mít povinnost prokázat se dokladem o dokončeném očkování či negativním testu na covid-19.

  Inscenace Ptáci. Rebeka Chudobová (uprostřed), Ema Zelená a Prokop Košař. Foto: archiv festivalu

  Pro uměleckou skupinu je tato divadelní sezona výjimečná, neboť letos slaví dospělost – svůj osmnáctý rok na české kulturní mapě. Za dobu svého působení uvedla přes tři sta inscenací, má na kontě jedenáct ročníků benefičních festivalů – třikrát na hradě Helfenburk a osmkrát v areálu bývalého augustiniánského kláštera v Roudnici nad Labem. S prestižní pražskou scénou, Divadlem v Celetné, spolupracoval soubor i na inscenaci dramatu Maria von Mayenburga Tvář v ohni. OLDstars se po celou dobu své existence také pravidelně účastní divadelních přehlídek, jako je například turnovský Modrý kocour či mezinárodní Noc divadel, sami pořádají se svými inscenacemi turné po České republice a další projekty, vedou dětské studio pro mladé talenty a každoroční přípravné kurzy k přijímacím zkouškám na vysoké školy. Během své existence se OLDstars velmi rozrostli a dnes tak sdružují už přes sto studentů. V rámci své pražské aktivity provozují dva prostory: vršovický sklep HarOLD v Charkovské ulici a bytové divadlo H2/O v nedaleké Košické.

  Třídenní divadelní maraton studentského divadla v Divadle v Celetné nabídne bohatý program plný premiér uplynulé sezony. Aktuální repertoár OLDstars je tvořen absolventskými inscenacemi Prokopa Košaře, Jana Šípala, Kryštofa Lepšíka a Terezy Střihavkové a inscenacemi pod pedagogickým vedením Zuzany a Jana Horákových, Daniely Von Vorst a Tomáše Staňka. V programu mají své místo i partnerské studentské soubory Vanabí Litoměřice, Li-Di Litoměřice, Divadelní soubor Gymnázia Jaroslava Heyrovského a Divadelní ateliér Ulita. Pro diváky bude připraveno také jednoaktovkové překvapení přímo u baru divadla.

  • Autor:
  • Publikováno: 18. října 2021

  Komentáře k článku: Desátý ročník maratonu studentského divadla v Celetné

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,