Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Den klaunů bude online

  Každoroční aprílová oslava Dne klaunů patří již po několik let mezi pravidelné akce Divadla Bolka Polívky. V dubnu loňského roku byla tato tradice poprvé kvůli nástupu pandemie covid-19 přerušena. Po roční pauze se Divadlo Bolka Polívky ke Dni klaunů vrací, i když trochu jinak.

  Letošní oslavy proběhnou online, jak si aktuální situace žádá, a budou věnovány Zdravotním klaunům, kterým chce tímto způsobem divadlo vzdát hold a poděkovat jim. Letošní ročník proto nese název Den Zdravotních klaunů a uskuteční se ve čtvrtek 1. dubna od 16 hodin. Happening, jímž bude provázet moderátor, herec a Zdravotní klaun Filip Teller, je pořádán ve spolupráci s organizací Zdravotní klaun a FN Brno.

  Filip Teller alias zdravotní klaun Oskar Plcina. Foto Zdravotní klaun

  Diváci budou moci sledovat vysílání z improvizovaného studia, které vyroste na jevišti divadla. Přímý přenos bude na programu od 16:00 na Facebooku, YouTube a také přímo na vybraných obrazovkách Fakultní nemocnice Brno. Pořad bude komponovaný z rozhovorů, živých reportáží i scének za doprovodu kapely. Spojíme se naživo se Zdravotními klauny v dětské nemocnici, kteří předvedou, jak vypadá jejich směna. Chceme se pokusit o vzájemné obousměrné online propojení našeho divadla s nemocnicí, tedy aby i děti, které jsou hospitalizované, mohly sledovat celý náš pořad prostřednictvím nemocniční televizní sítě, řekla za organizátory akce ředitelka Divadla Bolka Polívky Kateřina Komárková. Předpokládaný konec akce bude v 17:30. Závěr oslav Dne Zdravotních klaunů bude patřit repríze Re:kabaretu Re:start, který DBP odvysílá ve 20:00 na svém Facebooku a YouTube kanálu.

  Zdravotní klauni, kteří letos slaví dvacet let své existence, nosí smích a humor tam, kde je ho nejvíce potřeba: nemocným dětem a opuštěným seniorům. Díky přísným hygienickým pravidlům a pravidelnému testování stále chodíme do většiny našich partnerských nemocnic. Z reakcí dětí, jejich rodičů i personálu vidíme, jak jim červené klaunské nosy rozsvítí těžký den. Pandemie ukázala, jak důležité smích a dobrá nálada jsou, říká Kateřina Slámová Kubešová.

  ///

  Den Zdravotních klaunů 1. 4. 2021 od 16:00 do 17:30

  Moderátor: Filip Teller

  Hosté: Zdravotní klauni (Michal Chovanec, Ondřej Klíč, Jan Šprynar, Miroslav Sýkora, Jaroslava Sýkorová), Squadra Sua (Lukáš Houdek, Robert Janč, Roman Horák) a kapela Klaun band (Michal Chovanec, Ondřej Klíč, Jan Kyncl, Jaroslava Sýkorová)

  Live stream bude vysílán na Facebooku Divadla Bolka Polívky, Zdravotního klauna, FN Brno, Filipa Tellera a na YouTube Divadla Bolka Polívky a Českého rozhlasu.

  Na květen pak připravuje Divadlo Bolka Polívky festival Ženy ženám se spoustou přednášek a charitativním bazarem. Festival vyvrcholí zábavným pořadem Terapie sdílením Ester Geislerové a Honzy Vojtka. Kdyby nebylo možné v květnu divadlo otevřít, je připravená i online varianta. V létě divadlo plánuje Letní scény v Brně na Kraví hoře, v amfiteátru v Mikulově a na nádvoří zámku ve Slavkově u Brna. A o prázdninách, pokud bude epidemická situace příznivá, by měly proběhnout také dva turnusy letního divadelního kurzu pro děti.

  Stále věříme, že divadla otevřou ještě do prázdnin. Pro diváky máme připravené dvě premiéry: v koprodukci se StageArtCz komedii S láskou Mary v hlavní roli s Veronikou Žilkovou a one woman show Proslov s Annou Polívkovou. Obě protagonistky spolu s dalšími umělci netrpělivě vyčkávají znovuobnovení divadelního provozu. Pokud se kvůli epidemii nepodaří inscenace odpremiérovat do léta, uvedeme S láskou Mary na naší Letní scéně a Proslov zkraje nové sezony. Doufáme a věříme, že ta už proběhne v ´předcovidovém´ režimu, dodala k plánům Divadla Bolka Polívky jeho ředitelka Kateřina Komárková.

  Již od minulého jara uveřejňuje brněnská scéna také sérii podcastů: Příští zastávka: Divadlo Bolka Polívky a MALÉhRY KE KAFI. K poslechu jsou na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, Youradio Talk nebo na YouTube kanálu divadla. První z podcastů je věnován zajímavým hostům, kteří jsou spjati s působením na jevišti Divadla Bolka Polívky. Druhým pořadem provázejí herečky Barbora Seidlová, Nikola Zbytovská a Daniela Zbytovská ze souboru MALÉhRY.

  /Převzato z tiskové zprávy DBP/

  ///

  Více na i-DN: Uvařte si dobrý kafe poosmé

  • Autor:
  • Publikováno: 30. března 2021

  Komentáře k článku: Den klaunů bude online

  1. Boleslav Bílý

   Avatar

   Při vší úctě
   si myslím, že je jasné, že se všechny takovéto akce budou „ještě nějakou dobu“ konat online. Zde na Divadelních Novinách je už poměrně dost zpráv typu „(název akce) se bude konat online“ nebo „(název akce) se ruší“.

   Na prohlášení „Stále věříme, že divadla otevřou ještě do prázdnin“ bych si dovolil odpovědět, že taky doufám, že se tak stane, a že rovněž doufám, že se otevřou také školy, bazény, posilovny a další. Bohužel to vidím spíš na další prodloužení nouzového stavu nebo rovnou permanentní lockdown.
   Já už jsem prostě přesvědčen, že celá tahle situace je čistě politická a nemá to NIC společného s nějakým virem. Léky na ten vir existují, ale vláda je nechce.

   30.03.2021 (16.00), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Pane Bílý,
   berte situaci z jiné strany. Díky online přenosům můžete zhlédnout představení či akce, které byste jinak neviděl či by třeba ani nevznikly. Brněnské, pražské, ostravské, olomoucké, plzeňské… Ale i z Francie, Německa… Proto na ně zde – pokud se o nich včas dozvíme – upozorňujeme.
   Jinak s Vámi samozřejmě – co se týká nervozity a rozpaků z dané situace – souhlasím.

   30.03.2021 (16.37), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Boleslav Bílý

    Avatar

    Tak já zase netvrdím,
    že je špatné to oznamovat. Taky souhlasím s tím, že to je lepší, než kdyby to nebylo vůbec. Ale určitě bych nechtěl, aby to zrovna takhle setrvalo již permanentně. V souvislosti s tím mě právě velmi znepokojuje, že konec této problematiky je zdánlivě v nedohlednu.

    30.03.2021 (17.36), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,