Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Názory – Glosy

  Dárek k Vánocům

  Ministerstvo kultury ČR uzavřelo s festivalem Pražské jaro tříletou smlouvu, která festivalu zaručuje každý rok ministerský příspěvek ve výši 30 milionů korun. Cílem smlouvy o spolupráci je zajištění finanční stability umožňující dlouhodobé plánování programu festivalu. To pořadatelům festivalu výrazně pomůže při vyjednávání se zahraničními partnery, jejichž angažmá jsou plánována na léta dopředu. České publikum se tak může i nadále těšit na hosty světového formátu a skvělé hudební zážitky. Píše se v tiskové zprávě.

  Je to správné rozhodnutí a hezký vánoční dárek Pražskému jaru a Pražanům. Až na to, že jednorázová tříletá záruka peněz moc prostoru vyjednávat neposkytuje, je to příliš krátká doba a účinná spíš na počátku uvedeného období.

  Jenže už máme v celé republice, ne jen v Praze, hudební, divadelní a taneční mezinárodní festivaly významem přinejmenším s Pražským jarem srovnatelné. Právě tomu, aby se v každém oboru nejméně jeden významný festival dostal do postavení privilegovaného Pražského jara (a nic proti němu), měl sloužit program podpory festivalů, jeho možnosti však ministerští úředníci zglajchšaltovali do běžného grantového systému, navíc přidělovali prostředky v rozporu s hodnocením komisí a s velkým zpožděním. Informovali jsme v DN o polemikách, které se kolem toho strhly na jaře, leč ministr Martin Baxa se svých podřízených zastal a nehodlá měnit způsob přidělování dotací v tomto programu. Dárek Pražskému jaru a Pražanům tedy neznamená nic jiného, než že se dotování festivalů vrátilo do hluboké minulosti, prakticky před rok 1989. Jen s tím rozdílem, že žádat může každý. Prý to jinak nejde, protože kdo stanoví ty nejpodstatnější festivaly? Tak holt zase jen to Pražské jaro.


  Komentáře k článku: Dárek k Vánocům

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,