Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2020

ročník 28
18. 2.–2. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  CONTAIN[ERA] spasí svět?

  CONTAIN[ERA], Transfer materializované informace v postinternetové éře. Díla osmi výtvarníků z osmi evropských zemí, nainstalovaná v kontejnerech, objedou všechny účastnické země a v Praze se o nich podiskutuje, řekl bych. Kurátorka Magdalena Jadwiga Härtelová soudí jinak (cituji vytržené pasáže):

  Konflikt mezi informační realitou a virtualitou, přenos a sdílení informací, globální versus lokální, místně specifické a místně nespecifické – taková jsou hlavní témata mezinárodního uměleckého projektu Contain[era]. Osm instalací, soustřeďujících se v duchu postinternetové doby na zpodobení místní kultury v hektickém informačním transferu, bude putovat kruhově mezi zúčastněnými městy, prezentujíc čistou, objektivní informaci a ztělesňujíc principy world wide webu ve fyzickém světě. V koordinujícím městě Praze se uskuteční velká společná výstava a sympozium, která spojí členy z nejširší odborné umělecké komunity. Takto bude ustanovena platforma umožňující dialogickou výměnu nejen nabytých zkušeností, ale i obecnou diskuzi nad teoretickými tématy projektu. Nejzásadnějším výstupem bude mezinárodní síť zainteresovaných, osobních kontaktů, která bude vystavěna na klíčovém styčném bodu naší společnosti, evropské kultuře, unikátní a jednotné ve své rozmanitosti. Transfer přesahující hranice států, časů i kultur, je tepem světa, stal se novodobým „beatem, který se musí dodržet“. Naše srdce bijí sdílením. Dřívější hierarchie tepen a hranic se pomalu ztrácejí v labyrintu spojů, vcházíme do nové demokracie rovnoprávnosti informace. Nad hladinou se ocitá nový humanitní ideál – člověk ultimátně obeznámený, který zhlédl vše, co mohl. Konečně se může naplnit onen sen o ultimátně obeznámeném humanistovi. “Here is always somewhere else.”

  Já bych však nedosáhl na podporu programu Kreativní Evropa – Kultura.HER


  Komentáře k článku: CONTAIN[ERA] spasí svět?

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,