Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Chci ve správní radě být

  Ve správní radě Klicperova divadla Hradec Králové nově zasedne primátor Zdeněk Fink. Nahradí tak městskou radní Lenku Jaklovou, které začátkem března končí mandát členky správní rady. Rozhodla o tom rada města. 

  Klicperovo divadlo Hradec Králové. FOTO archiv

  Klicperovo divadlo Hradec Králové. FOTO archiv

  Za město ve správní radě zasedá ještě právník Vladimír Krčma a za kraj Petr Stejskal. Zbývajícími členy správní rady jsou za odbornou a donátorskou veřejnost divadelní vědkyně Lenka Jungmannová, bankéř Karel Plánička a uznávaný hradecký ortoped Karel Karpaš. Jaklová, která kritizuje poměry v divadle, vydala prohlášení, že na členství ve správní radě v úterý sama rezignovala. Zřizovatelem divadla jsou město Hradec Králové a hradecký kraj.

  Divadlo bude tento rok hledat nového ředitele, protože dosavadní ředitel Ladislav Zeman oznámil, že v čele scény končí a hodlá odejít do důchodu. Zeman koncem loňského roku utrpěl mozkovou příhodu, divadlo od té doby prozatímně vede jeho ekonomická náměstkyně Eva Mikulková. Zeman stojí v čele divadla od roku 1990, za tu dobu scéna čtyřikrát získala prestižní titul Divadlo roku.

  Lenka Jaklová tvrdí, že kolem divadla se dlouhodobě tvoří politické tlaky a v orgánech divadla je snaha odstranit Zemana z funkce. Zpochybňuje také legitimitu mandátů některých členů šestičlenné správní rady divadla. Domnívám se, že v dané situaci by bylo čestné rozpustit a poté nově jmenovat správní radu, uvedla v rezignačním prohlášení Jaklová. Její názory již dříve odmítli odboráři divadla. Náměstek primátora pro kulturu Josef Krofta dnes Jaklové vyjádření označil za hanbu.

  Podle primátora Zdeňka Finka jsou všichni členové správní rady platně zvoleni, platné je podle něj i pověření Mikulkové řídit divadlo v Zemanově nepřítomnosti. Chci ve správní radě být a zaštítit to svojí autoritou. Jde o to jmenovat kvalitní výběrovou komisi, která vybere nástupce pana Zemana, řekl.

  /Převzato z Divadlo.cz/

  ///

  Více na i-DN: Ladislav Zeman odchází z Klicperova divadla

  • Autor:
  • Publikováno: 24. února 2014

  Komentáře k článku: Chci ve správní radě být

  1. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Ze správní rady KD HK
   tento týden odstoupil Petr Stejskal, který v radě zastupoval Královéhradecký kraj. Stejskal to oficiálně oznámil v pátek 28. 2. Po Lence Jaklové, která na začátku února vystoupila s otevřenou kritikou poměrů v divadle, jde o druhého člena rady, který rezignoval. Jaklová v šestičlenné radě divadla zastupovala Hradec Králové. Stejskal důvody rezignace nekomentoval.
   „O důvodech jsem informoval kraj, který mě do funkce vyslal. Je to pro mě skončené,“ řekl Stejskal. Mandát v radě divadla mu měl vypršet 23. prosince 2015.
   Mluvčí kraje Eva Jouklová ke Stejskalovu odstoupení uvedla, že se dlouhodobě neztotožňoval s jednáním a postupy správní rady. Stejskalova nástupce by rada kraje měla vybrat do konce března.

   01.03.2014 (2.10), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,