Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Ladislav Zeman odchází z Klicperova divadla

  Klicperovo divadlo v Hradci Králové po čtvrtstoletí v jeho čele opouští ředitel Ladislav Zeman. Současnou situaci v KD HK ale komentovat nechce. Kvůli debatám o nástupci a politickým tlakům teď hradeckou činohrou cloumají emoce.

  Ladislav Zeman. FOTO MARTIN HORKÝ

  Ředitel Klicperova divadla Ladislav Zeman. FOTO MARTIN HORKÝ

  Ředitel Klicperova divadla v Hradci Králové Ladislav Zeman je v současné době v pracovní neschopnosti a zastupuje ho ekonomka divadla Eva Mikulková. Zeman šéfoval Klicperovu divadlu téměř čtvrt století. Za jeho éry získala hradecká scéna bezpočet ocenění a zabydlela se v české divadelní špičce. Zeman nyní oznámil, že příští rok hodlá své angažmá zakončit, předat vedení divadla svému nástupci a odejít do důchodu. Dojedu tuhle sezonu, příští se bude hledat nový šéf, prohlásil a dodal: Umělecká úroveň neklesá, jsme na vrcholu ve všech měřitelných parametrech.

  O tom, že Zeman v čele divadla skončí, se začalo intenzivněji hovořit poté, co koncem loňského roku utrpěl mozkovou příhodu. Divadlo od té doby prozatímně vedou ekonomická náměstkyně Eva Mikulková a umělecký šéf David Drábek. Podle městské radní a členky správní rady divadla Lenky Jaklové ale Mikulková centralizuje moc do svých rukou a kolem divadla se dlouhodobě tvoří politické tlaky. I sem proniká zájem politiků připravit nevybíravými prostředky půdu pro některého z kamarádů na post ředitele. Tento dlouhodobý tlak jistě přispěl i ke zdravotním obtížím, kterými nyní Ladislav Zeman prochází, tvrdí Jaklová. Nejméně dva roky je tady tlak na to, aby ředitel odstoupil. A teď, když se léčí, tlak nevybíravě zintenzivnil, což považuju za nesmírně neetické, tvrdí hradecká radní za TOP 09. Podle ní chce Zemana nahradit náměstkyně ředitele, ekonomka Eva Mikulková. Rozhodně jsem se nikdy ani v nejmenším nezajímala o toto místo, odmítá Mikulová tomuto obvinění. Připouští však, že zájemci o místo ředitele existují.

  KD HK - logo

  Poté, co se svým názorem vystoupila Jaklová v reportáži České televize, se proti jejímu vyjádření mezi zaměstnanci divadla zvedla vlna odporu. Členové herecké odborové organizace reagovali otevřeným dopisem. Přestože se ve skutečnosti obě strany zastávají ředitele Zemana, vzájemné pochopení nenašly. Naše odborová organizace se ohrazuje proti křivému obvinění a dezinformační kampani členky správní rady paní Lenky Jaklové, která svým prohlášením zdiskreditovala nejen pověst celého Klicperova divadla, ale i správní rady, které je členkou, stojí v otevřeném dopisu herců.

  Lenka Jaklová také poukázala na formální nedostatky, které se v počínání správní rady divadla měly objevit. Vážným pochybením je skutečnost, že nebyly včas dodrženy lhůty funkčního období. Soud vydal rozhodnutí o jejich ukončení u tří členů správní rady s tím, že prodloužení jejich mandátu není možné a proti rozhodnutí není odvolání přípustné. Přesto dva z nich, konkrétně pan Karel Plánička a pan Karel Karpaš, ve svých funkcích ve správní radě stále setrvávají, prohlásila. A doplnila, že v současné době předává podnět Kontrolnímu výboru Zastupitelstva města Hradec Králové.

  Klicperovo divadlo. FOTO archiv

  Klicperovo divadlo. FOTO archiv

  Vyjádření, že někteří členové správní rady už nemají na svých místech sedět, komentoval předseda Karel Plánička: Minulý rok při aktualizaci údajů v rejstříku jsem opravdu zjistil formální nedostatky v zápise správní rady Klicperova divadla. Celá situace vznikla poté, co z funkce odešel bývalý předseda a bylo třeba aktualizovat údaje,“ vysvětluje. Meritem věci je, že se jedná o jmenování do funkce na dobu tří let, takže nešlo funkční období prodloužit, ale bylo třeba znovu jmenovat jednotlivé členy správní rady, upřesnil. Doplnil ještě, že poté, co se vše v rejstříku opět dalo do pořádku a od krajského soudu přišly potřebné dokumenty, informoval pouze dotčené osoby a ředitele Zemana. Tímto reagoval na výtku Lenky Jaklové o nedostatečné komunikaci na zasedáních správní rady i mezi jednotlivými členy.

  Ze vzniklé situace není příliš nadšený ani primátor Hradce Králové Zdeněk Fink. Právě město je spolu s Královéhradeckým krajem zřizovatelem divadla. Nemoc Ládi Zemana přišla náhle a nečekaně. Divadlo ale má své vedení zajištěno. Moc mě mrzí, že je nemocný, a doufám, že se co nejvíc a co nejrychleji uzdraví, říká primátor. S tím, že by hledání nového ředitele byla politická hra, nesouhlasí. Výběrové řízení se teprve chystá, bude to ještě dlouhá doba. V případě, že se pan ředitel Zeman nebude chtít vrátit na své místo v divadle, tak samozřejmě bude následovat regulérní výběrové řízení. Do komise se budeme snažit dostat odborníky, kteří vyberou nového ředitele, měl by to být buďto dobrý ekonom nebo skvělý manažer. Určitě ale bude otevřené a transparentní. Výběrová komise bude vybrána s velkou pečlivostí, protože na ní bude hodně záležet. Usednou v ní odborníci. Ale to předjímáme, v současné chvíli je potřeba, aby se situace kolem divadla uklidnila a aby měl ředitel Zeman dostatek času na uzdravení, uvedl pro portál HradecKrálové.cz. Vyjádření své kolegyně z městské rady Lenky Jaklové považuje za nešťastné. Z její strany je to tak trochu nešťastný krok, který odsoudili všichni odborníci, kteří se kolem i uvnitř divadla pohybují, komentuje je.

  Podle Zemana funguje výměna ředitelů v renomovaných divadlech tak, že celá jedna sezona je „předávací“ a původní ředitel během ní uvádí na své působiště nového. V Hradci by to měla být sezona 2014/2015. Vůbec ale nevím, jak je to v Hradci rozjeté, protože ve hře je příliš mnoho chrtů, říká.

  Figarova svatba. FOTO archi KD HK

  P. A. C. de Beaumarchais – David Drábek: Figarova svatba (r. David Drábek, prem. 17. 12. 2011. Klicperovo divadlo Hradec Králové). FOTO archiv KD HK

  Herci stojí jak za svým ředitelem Zemanem, tak za jeho dosavadní zástupkyní Mikulkovou. Ohrazují se i proti vyjádření člena správní rady Petra Stejskala, který uvedl, že rada dosud neschválila rozpočet divadla na letošní rok, který činí 55 milionů. To je lež, protože rozpočet už máme schválený. Hospodaření na příští roky nastavil ještě pan ředitel Zeman, a to velmi dobře, říká herečka Kamila Sedlárová. Spekulace o tom, že by měl Ladislav Zeman opustit své ředitelské místo v Klicperově divadle se ale zatím jeví jako spekulativní, což potvrzují další členové správní rady divadla. Dnes jsem si přečetla, že Ladislav Zeman hodlá z funkce odejít – to je poprvé, co jsem o tom slyšela,“ řekla pro HradecKrálové.cz Lenka Jungmannová, členka správní rady Klicperova divadla.

  /Z více zdrojů pro i-DN připravil a zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 7. února 2014

  Komentáře k článku: Ladislav Zeman odchází z Klicperova divadla

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,