Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Názory – Glosy

  Chceme prostoru FUCHS2 vtisknout silnou kulturní dramaturgii

  Při návštěvě VILY Štvanice zaujme v nočních hodinách svítící neonový nápis FUCHS2 v místech, které pamětníci byli zvyklí spojovat s někdejším zimním stadionem. O tom, co se zde děje, jsme si povídali s producentem Štěpánem Kubištou.

  Na konci minulého roku byl na ostrově Štvanice otevřen kulturní prostor pod názvem FUCHS2. Proč zrovna tento název?

  Autorem budovy, která byla dlouho opuštěná, je architekt Josef Fuchs, žák Josipa Plečnika. Přímo v tomto místě byla Fuchsova kavárna, objekt, která navazoval na nyní zrušený zimní stadion. Ještě v devadesátých letech byl využíván jako diskotékový prostor, známý pod názvem Face to Face nebo Líbím se Ti. Postupem času se prostor vybydloval, až jej původní provozovatel opustil. Následně objekt několik let chátral a používal se jen na jednorázové akce, taneční párty nebo jej využívali filmaři. Krátkodobí jednorázoví nájemci pokračovali ve vybydlování prostoru, až přestal být použitelný i pro ně.

  Od roku 2011 byla činnost v objektu zcela ukončena. Vzpomínám, že pouze jednorázově využil prostor soubor Tygr v tísni v roce 2016 pro site-specific produkci Orestei. Jak vás napadlo tento prostor znovu oživit?

  Je známo, že pokud se prostor takového typu nevyužívá kontinuálně, chátrá. Společně s lidmi, se kterými organizujeme takovou sousedskou open-air aktivitu v Karlíně, prostor Přístav 18600, jsme uvažovali, kde najít nějaký náhradní prostor v době, kdy musíme na půl roku zavřít. Chtěli jsme využít potenciál týmu, vybavení, kontaktů a hlavně nabídnout našim návštěvníkům a divákům nějaký program i přes zimu.

  Prostředí nového klubu na ostrově uprostřed Vltavy vypadá značně alternativně Foto archiv

  Taková věc ovšem vyžaduje asi dosti složitá jednání na pražském magistrátu.

  Já jsem se na možnosti využití budovy ptal v minulosti na magistrátu několikrát a bylo mi řečeno, že rekonstrukce už je na spadnutí. Ale pořád se nic nedělo. Naposledy jsem o tom mluvil s radní pro kulturu Prahy 7 Hanou Třeštíkovou (dnes také radní pro kulturu hl. m. Prahy – pozn. red.), protože Štvanice patří pod Prahu 7. Ta mi řekla, že podobně se vyptává Martin Kontra, který obhospodařuje loď Altenburg 1964, a také Kristián Kubák z Tygra v tísni. Došli jsme k tomu, že by bylo dobré se spojit a přibrat ještě Containall, protože nikdo z nás nemá čas prostor FUSCH2 samostatně provozovat. Takže jsme dali dohromady konsorcium čtyř subjektů s podobným názorem na to, co znamená kultura dolního toku Vltavy, s tím, že spolu zkusíme do jara obsadit jeden prostor. Máme tedy od města výpůjčku do konce dubna 2019. Je to pouze dočasné, protože ta rekonstrukce už je opět na spadnutí. Magistrát provedl drobné investice, aby dal prostor do použitelného stavu tak, aby fungovaly toalety a odpady, šel proud. Je jasné, že ten prostor potřebuje poměrně zásadní rekonstrukci, ale nikdo vlastně neví, kdy to bude.

  Jaké by tedy mělo být dočasné využití prostoru FUCHS2?

  Využití by mělo být podobné původní kavárně a klubu. Jedním z takových poměrně silných impulsů, proč to udělat, je, že se z vůle politiků, až restriktivním způsobem, začal výrazně potlačovat noční život ve městě, hlavně v jeho centru. Což na jedné straně chápu, protože jsem v centru města dlouho bydlel a souhlasím s tím, že i obyvatelé centra mají právo se vyspat. Ale zároveň by město mělo počítat s tím, že ne každý chce a potřebuje v noci spát, a míst, kde se v noci bavit, stále ubývá. Fuchsova kavárna je pro noční život ideální. Ostrov z obou stran obklopený řekou. Je to místo, kde může hrát hudba, koncerty nemusí striktně končit ve 22 hodin. Lidé se tu mohou bavit, aniž by někoho omezovali. Proto nám přišlo škoda, že místo tohoto typu zeje prázdnotou.

  Takže se zde počítá pouze s muzikou?

  Nejen s muzikou, ale i s divadlem. Neplánujeme provoz přes den, ale až večer a v noci. Měly by se tu odehrávat živé koncerty, večírky s reprodukovanou hudbou a DJ, ale také divadelní představení, kde nejsilnější roli bude hrát tým z VILY Štvanice. Budou tam dělat jednorázové site-specific projekty. Mají naplánováno několik akcí během jara. Je zajímavé, že každá z těch našich posádek má trošku jinou programovou skladbu, jinou dramaturgii. A samozřejmě jsme zvědaví, jak to bude dohromady fungovat. Rádi bychom tu vybudovali prostor, kam budou mladí lidé chodit za zábavou. Chceme tomu místu vtisknout silnou hudební a vůbec kulturní dramaturgii.


  Komentáře k článku: Chceme prostoru FUCHS2 vtisknout silnou kulturní dramaturgii

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,