Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Festivaly Zahraničí

    Česká stopa v polské vsi Węgajty

    Ve dnech 19. – 25. 7. 2019 se v polské vsi Węgajty uskuteční 17. ročník festivalu Wioska Teatralna, který se zaměřuje na divadelní tvorbu se sociálním, politickým a ekologickým obsahem a přesahem a také divadelní práci s osobami z domu sociální péče (DPS Jonkowo).

    Letošní ročník přivítá mnohé hosty z České republiky, s níž organizátoři rozvíjejí mimořádně silnou spolupráci. Prof. Jana Pilátová, pedagožka DAMU v Praze, povede jako lektorka workshop. S divadlem pro jednoho diváka vystoupí Karolína Plachá, absolventka katedry autorské tvorby a pedagogiky DAMU, a do třetice se představí písničkářka Krystyna Skalická s kontrabasistou Liborem Heřmanem.

    Kromě festivalu nabízí pořádající Teatr Węgajty také projekt Inna Szkoła Teatralna (Jiná divadelní škola), zahrnující dílny tradičních tanců a písní, práci s maskou a vytvoření živelného představení hraného ve venkovských stodolách v rámci koledních vánočních, masopustních a velikonočních výprav. Na tomto projektu se podílí další český pedagog, absolvent katedry výchovné dramatiky DAMU Roman Černík. Divadlo s ním spolupracuje již druhým rokem Černík je rovněž organizátorem chystané návštěvy souboru v Plzni na podzim tohoto roku. Pro divadlo Węgajty to nebude první návštěva Plzně. V minulých dvou letech zde uspořádalo dva celovíkendové workshopy.

    Foto archiv Teatr Węgajty

    Teatr Węgajty je činný od roku 1982. Patří k souborům řazeným do okruhu divadel svébytně rozvíjejících cestu zahájenou jednou z nejznámějších osobností polské divadelní historie Jerzym Grotowskim. V tomto pojetí má divadlo odejít z divadelních sálů a oživovat, animovat, „světit“ každodenní život. Zakladatelé, hybatelé a hlavní aktéři divadla jsou dnes režisér a hudebník Wacław Sobaszek a multiinstrumentalistka, zpěvačka a divadelní pedagožka Erdmute Sobaszek. Oba manželé jsou dnes tvůrci a realizátoři všech projektů divadla.

    ///

    Wioska Teatralna – Węgajty, Jonkowo, Godki

    19. – 25. července 2019

    Foto archiv Teatr Wegajty

    Wykluwanie (Vyklubání)

    19. července, pátek

    16:00 Beztroska (Lehkost), autorská inscenace Innej Szkoły Teatralnej / Teatr Węgajty. Režie: Wacław Sobaszek. Předpremiérové představení a filmové nahrávky z IST 2019.

    21:00 Exillium – Wskażcie nam drogę gorzkiego wygnania (Ukažte nám cestu hořkého odchodu). Vernisážvýstavy fotografií Marty Bogdańské. Projekt je pokusem o pohled na osud uprchlíků skrze osud jednoho člověka. (Výstava se koná za podpory NadaceHeinricha Bölla.)

    20. července, sobota

    16:00 Rodinné odpoledne

    Jonkowo: Istny Cirk, divadlo Przebudzeni (Ostróda). Režie: Monika Kazimierczyk, Dariusz Wychudzki, hudba: Dariusz Wychudzki.

    Spotkanie z Opowiadaczem (Setkání s vypravěčem). Příběhy i nepříběhy Bartosze Ignace Wrona.

    Rybka. Karolína Plachá (Česká republika), minimalistické představení pro jednoho diváka.

    Pokračování v Divadle Węgajty:

    19:00 Antropocén, performatika, současné divadelní projekty. Jan Kühling (Freie Universität Berlin).

    21:00 Kobietostan. Chór na jedną aktorkę (Spojené státy ženy. Chór jedné ženy) – monodrama Agnieszki Bresler, jehož režisérkou je Joanną Lewicką a dramaturgyní Magdą Mróz, realizovaný na základě rozmluv a workshopů s ženami ve věznicích, azylových a nízkoprahových domech. Po představení je diskuze, moderuje Magdalena Hasiuk.

    21. července, neděle

    16:30 Background. Khava Soldayeva. Prezentace absolventské módní kolekce absolventky MSKPU. Pokus, jak vyslovit část mého příběhu pomocí módy. Inspirovaly mě vzpomínky na válku v Čečně a její dopad na mou budoucnost. Chtěla bych, aby člověk, který se dívá na mé šaty, viděl nejen kousky sešitých materiálů

    17:30 Otwarty Kurs Tańca. Vedou Erdmute a Wacław Sobaszek a Inna Szkoła Teatralna.

    20:30 Ciało proces. Grupa Wolno. Režie a scénář: Pamela Leończyk; choreografie a performance: Adrian Koszewski; hudba: Żaneta Rydzewska; vizualizace: Adrien Cognac. Pracujeme s pohybem a s tím, jak je tělesnost reprezentována. Neúspěšní jsme tehdy,když je tělo utlačováno, zachází se s ním násilně… Grand Prix Often 2019.

    22. července, pondělí

    16:30 Literární kavárna.

    17:30 Pochwała błędu (Chvála chybě). Rozprava s prof. Janou Pilátovou (Divadelní fakulta AMU, Praha). O stigmatizovaných lidech, divadle jako laboratoři chyb a nebezpečné nemoci zvané grantóza.

    Galeria Ręką Dzieło, Godki 21:

    21:00 L’empereur (Císař). Adaptace Císaře Ryszarda Kapuścińského. Struktura připravená spolkem Labs, již tvoří umělci z Německa a Polska a skupina adeptů ze sociálního a profesního aktivačního centra Grünbau v Dortmundu. Režie: Emilia Hagelganz a Zofia Bartoszewicz; hudba: Ralf Tibor Stemmer; light design: Sara Hasenbrink; choreografie: Diams Dakate, Jonas Apenouvon a Wojciech Marek Kozak; koordinace projektu: Anna Buchta.

    23. července, úterý

    16:30 Wojna według Karskiego (Válka podle Karkiego). Rozprava s Tomaszem Łubieńskim, spisovatelem, dramatikem a historikem, o jeho poslední knize z nakladatelství Iskry.

    17:30 Brest Stories Guide. Prezentace projektu Teatru Kryly Hałopa (Bělorusko). Putování po „neexistujícím městě“ pomocí mobilní aplikace přenášející paměť židovského Brestu a dramatický osud jeho obyvatel zapadlý v zapomnění.

    18:30 Khetane czyli wspólnie (Khetane čili společně). Setkání s Barbarou Prądzyńskou a skupinou olšanských Romů, kteří připravují představení pro zahájení olštýnského festivalu Demoludy. Co to dnes znamená být Romem či Romkou? Co se změnilo od doby kočování? Co dnes dělají, jak žijí? Jak vnímají Romy (nebo cikány?) neromové?

    21:00 Exilium. Play Back Self Theater 3.0. Forma interaktivního divadla, ve kterém herci hrají diváky. Kromě diváků, kteří vytvářejí scénář představení, jsou zde příběhy uprchlíků ze Sýrie, jejichž portréty jsou součástívýstavyfotografií Marthy Bogdańské. Představení je součástí projektu Exilium, který zahrnuje také výstavu a workshopy. Je realizován díky Nadaci Heinricha Bölla a Bemowskému centru kultury ve Varšavě.

    22:30 Między ludzkim a nieludzkim. Myśl nie-antropocentryczna w sztuce współczesnej (Mezi lidským a nelidským. Mysl neantropocentrická ve společném díle). Rozprava s Annou Drońskou (UWM v Olštýně).

    24. července, středa

    16:00 Ziemia jest płaska, dzbanie (Země je placatá, pitomče). Nejnovější inscenace Teatru 3.5. Náměta realizace: Domela Grenda a Marek Kurkiewicz. (Počet míst pro diváky je omezený.)

    17:00 Co się wykluwa? (Co se vyklube). Rozprava s Edwinem Bendykiem a diskuse za účasti skupin a účastníků festivalu.

    19.00 Lekcja patrzenia (Lekce pozorování). Otevřený workshop s Małgorzatou Mickiewicz, lektorkou polského znakového jazyka, a Barbarou Pardą, překladatelkou znakového jazyka.

    21.00 Ziemia jest płaska, dzbanie (Země je placatá, pitomče). Nejnovější inscenace Teatru 3.5. Námět a realizace: Domela Grenda a Marek Kurkiewicz. (Počet míst pro diváky je omezený.)

    22:00 Koncert Krystyny Skalické a Libora Heřmana (Česká republika).

    25. července, čtvrtek

    17:00 Piknik wyobraźni (Piknik představivosti). Hudba, hry, místní produkty a miniworkshopy na vesnickém hřišti ve Węgajty. Workshopy povede mimo jiné Tadeusz Piotrowski (společné malování), Jolanta Różycka (bylinková mandala) či Pep Alcanyiz (katalanská kapela).

    20:00 Konstans w WhoYowiźnie. Spolupráce dvou divadel: Rajstopy a Teatr Spotkań Wielu.

    21:30 Amazonia. Umělecká akce, Jan Sajdak.

    ///

    Aktuální verzi programu zahrnující případné změny najdete zde.

    Více o Teatru Węgajty na i-DN:

    Wacław Sobaszek: Na hranicích nemožnosti

     

    • Autor:
    • Publikováno: 8. července 2019

    Komentáře k článku: Česká stopa v polské vsi Węgajty

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,