Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Cena Dítko putuje do Naivního divadla

  Zcela vyprodaným představením Prašina v podání Klicperova divadla z Hradce Králové skončil dnes 25. ročník divadelní přehlídky Dítě v Dlouhé. Vítězem diváckého hlasování a držitelem Ceny Dítko se stala inscenace Naivního divadla Liberec v režii Michaely Homolové Babička Červené Karkulky dnes slaví narozeniny! Druhou festivalovou cenou je Cena Jana Borny, kterou uděluje odborná porota, letos ve složení: režisér a pedagog Luděk Horký, režisér Jan Jirků a dramaturgyně Kateřina Studená. Cenu Jana Borny získala inscenace Šípková Růženka Divadla DRAK z Hradce Králové v režii Jakuba Vašíčka.

  Držitelem Ceny Dítko se stala inscenace Naivního divadla Liberec v režii Michaely Homolové Babička Červené Karkulky dnes slaví narozeniny! Foto: archiv divadla

  Volbu poroty odůvodnila Kateřina Studená: Příběh Šípkové Růženky zná asi každý. Zlá sudička není pozvána na křtiny malé princezny, z pomsty ji prokleje, princezna se píchne o trn růže do prstu a spolu s celým královstvím usne na sto let, jednoho dne se objeví princ, polibkem probudí princeznu i království, kletba je zlomena, vše dobře dopadlo, zazvonil zvonec a pohádky je konec. Pokud divák očekává takovouhle „klasiku“, přichystá mu hradecké Divadlo DRAK velké překvapení. Hlavní postavou jejich Šípkové Růženky není princezna, ale právě ta Zlá sudička, která nedostala pozvánku na křtiny. Tím se však nenechá odradit. Inscenaci otevírá napínavý maňáskový stand-up Zlé sudičky, která se snaží dostat do hradu za každou cenu. Hlavní představitel Jan Popela vás svým výkonem chytí a už nepustí. A tak se i dospělý divák přistihne, že místo dobru po celou dobu tajně fandí Zlé sudičce. Protože mu už není 5 let, má pocit, že se nesluší, aby v divadle hlasitě povykoval a radil, jak se dostat do hradu. A tak je rád, že za něj nápady s radostnou bezprostředností pokřikují malí diváci, které jejich rodiče jen těžko udrží v klidu na sedačkách (a je dobře, že se o to ani moc nesnaží). Kromě hereckých výkonů porota oceňuje originální převyprávění klasické pohádky, nápaditou výpravu (která svou atmosférou víc než pohádkový zámek připomíná Tajemný hrad v Karpatech a dává už na první pohled tušit, že nás čeká Šípková Růženka tak trochu jinak) a režii, která zapojuje různé styly (takže se divák dočká třeba muzikálového čísla sudiček). Hlučných smích malých i velkých diváků je sám o sobě důkazem, že se Divadlo DRAK se svou Šípkovou Růženkou trefilo.

  Program festivalu zahrnoval deset představení mimopražských profesionálních divadel určených divákům všech věkových kategorií, od batolat přes mladší školní věk až po teenagery (a také všechny další zájemce o divadlo pro děti a mladé diváky). Přišlo celkem 2 173 diváků a návštěvnost přesáhla 94 %. Zároveň festival představil reprezentativní průřez nejrůznějšími typy a styly divadla. Zahajovací víkend vedle čtyř představení nabídl také doprovodný program (prohlídky zákulisí a divadelní jarmark). Ve všední dny se hrálo dopoledne pro školy a v podvečer a večer pro veřejnost. Nezanedbatelnou část publika tvořili také členové Klubu mladých diváků, z nichž někteří přijeli i z regionů a svůj zážitek z představení mohli sdílet na exkluzivní besedě s tvůrci.

  • Autor:
  • Publikováno: 21. dubna 2023

  Komentáře k článku: Cena Dítko putuje do Naivního divadla

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,