Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Carmen = Morava, Slezsko a Regione del Veneto

  Sjednocená Evropa by měla stát na smysluplné spolupráci konkrétních evropských regionů, na konkrétních zdůvodněných kontaktech měst a krajů, které povedou k vzájemnému užitku. Stalo se tak při slavnostním představení Bizetovy Carmen ve Slezském divadle v Opavě (12. května 2018), které vzniklo spoluprací kraje benátského s moravskoslezským. 

  Děkují se dirigent Fabrizio da Ros, Leyla Martinucci (Carmen) a Gianluca Sciarpelletti (Don José)
  FOTO TAMARA ČERNÁ SofiG

  Dohoda o spolupráci byla podepsána v červnu 2012 a týká se především vztahů ve vzdělávání a kultuře, tedy mezi univerzitami a výzkumnými centry, ale také průmyslu, manažerského a odborného vzdělávání, sportu, cestovního ruchu. A tedy i operního divadla.

  Slavnostní představení Carmen dirigoval mladý italský dirigent Fabrizio da Ros a hráči opavského orchestru si velmi pochvalovali, jak s nimi dirigent byť na jediné představení pracoval. Opavské publikum bylo nadmíru spokojeno i se dvěma výtečnými hosty: Leyla Martinucci ztvárnila Carmen a Gianluca Sciarpelletti Dona José. Odměnilo se na konci představení spontánním standing ovations.

  Leyla Martinucci (Carmen) a Gianluca Sciarpelletti (Don José)
  FOTO TAMARA ČERNÁ SofiG

  Spokojeni byli také sponzoři i první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo, který představení poskytl záštitu.

  Plánují se další akce, které usnadní zdejším umělcům představit se  v zahraničí, a naopak pomohou představit italské umělce v Moravskoslezském kraji. Chystají se i autorské výstavy umělecké fotografky Tamary Černé-SofiG, která pořídila fotografie z opavského představení Carmen.

  Leyla Martinucci (Carmen) a Gianluca Sciarpelletti (Don José)
  FOTO TAMARA ČERNÁ SofiG

  Konkrétní možnosti evropské spolupráce se ukázaly v kraji, v němž, jak známo, je silný euroskepticismus. I to je velmi užitečné.


  Komentáře k článku: Carmen = Morava, Slezsko a Regione del Veneto

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,