Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy Paměti, záznamy a deníky

  Byl rozený kazatel

  Je nás čím dál méně, divadelních souputníků znalých vůní mastixů a líčidel…

  Miroslav Gabriel Částek (24. 3. 1937 Brno – 22. 12. 2021 Brno), dominikánský terciář ve službě Božího slova. Foto archiv

  Nedávno jsem se rozloučil s kolegou Mojmírem Hegerem a nyní, v době vánočních svátku, mě stihla zpráva, že 22. prosince náhle zemřel Miroslav Gabriel Částek.

  Znal jsem se s ním od dob studií na Janáčkově akademii múzických umění. Patřil k osobnostem ročníku vedeného režisérem Evženem Sokolovským. Byl znamenitým představitelem Důry ve skvělé studentské inscenaci Vančurova Rozmarného léta. Patřil mezi průkopníky pořadů jednoho herce.

  Patřil mezi průkopníky pořadů jednoho herce. Foto archiv

  Hrával jsem s ním často v krásném pseudorenesančním divadle Na hradbách. V jednom z jeho představení jsem účinkoval v malé roličce – a posléze mi nabídl realizaci pořadu Epištoly k nesmělým milencům spisovatele Karla Konráda, uvedeném v dnes již neexistující poetické kavárně Múza.

  V kostele u Kapucínů v Brně. Foto archiv

  Obdivoval jsem jeho paměť a vůli prosadit se v herecky nesnadné disciplíně. Výtečně zpíval. Nosný sametový baryton a perfektní výslovnost byly základními znaky Mirkových představení. Svým přednesem a výběrem předloh upoutával diváky pražské Violy, komorně laděných sálů Brna i jiných měst České republiky.

  Blíž k Tobě, Bože můj, vždy k Tobě blíž! Foto archiv

  Zvládal chvějivou akustiku kaplí, kostelů a dómů. Byl rozený kazatel. Věřící mu naslouchali se zbožnou úctou.

  Další útěšnou kázeň dominikánského akolyty, lektora a herce Miroslava Gabriela Částka, žel v komínském kostele již neuslyším…

  Blíž k Tobě, Bože můj, vždy k Tobě blíž!

  Brno – Komín, 3. 1. 2022 

  ///

  Více na i-DN:

  Zemřel Miroslav Gabriel Částek


  Komentáře k článku: Byl rozený kazatel

  1. Zdeněk Pololáník

   Avatar

   od 1. jeho pořadu na duchovní náměty,
   což byla Popelka Nazaretská Václava Renče, jsem napsal k jeho 8 dalším pořadům svou hudbu. Bylo v ní i hodně zpěvu. Vystupoval v sakrálních prostorách po celé ČR a svoje pořady přednesl i na několika návštěvách České misie v Chicagu. Dovedl vždy vybrat zajímavé téma, zpracovat a předvést za doprovodu dokonalé nahrávky, někdy i s drobnou rekvizitou. Záznam jeho pořadů nahrálo na MC kazetách, později i CD vydalo Karmelitánské nakladatelství. Díky nahrávkám zůstává těm, kdo neměli možnost osobně se Částkových pořadů účastnit, možnost zaposlouchat se do jeho jedinečného vypravěčského projevu.

   03.01.2022 (20.13), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Jan Grygar

   Avatar

   Měl jsem Mirka moc rád.
   Jako student jsem s ním vystupoval v pražské Viole ve Vančurově Kubulovi. Potom jsem s ním byl dvakrát v angažmá v Mahenově divadle. Divadlo miloval a dával mu úplně všechno. Byl představitelem velkého, ale skromného herectví. Prostě kazatel slova.

   04.01.2022 (8.49), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Boleslav Bílý

   Avatar

   Ach jo,
   loňský rok byl pro Brno po stránce odchodů opravdu nešťastný – paní Kružíková, pan Heger, paní Billová, pan Hajda, pan Středa a na konci těsně před vánoci i pan Částek.

   04.01.2022 (15.10), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  4. Eugenie Dufková

   Avatar

   Tak i on už je na Pravdě Boží.
   Měl vzácnou paní, herečku Janu Hlaváčkovou, řekla mi kdysi, že si ji „vyhlédl“ už při přijímací zkoušce na Janáčkovu Akademii. Naposledy jsem se s ním setkala na konečné zastávce ve Vranově. Měl pořad v kostele Narození Panny Marie. Kdo už dnes ví, že jeho velká láska byla železnice… zvítězila však touha po jevišti. Byl v této zemi jediný, kdo vytrvale šel za cílem být na jevišti sám. Stal se členem třetího řádu Dominikánů. Je to řád kazatelský. Rozhodl se pro tuto službu a časem dospěl k tématům výlučně křesťanským. První bylo Večeřadlo. Na poslední si už nevzpomínám….

   05.01.2022 (9.54), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,