Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Budou mít divadla po svícení?

  Křížová výprava, která pod heslem Zachraňte jevištní svícení táhne Evropou, zatím žádný velký rozruch nevyvolává. Lhostejným nezájmem ji přechází veřejnost, politici o ní nejednají, sdělovací prostředky nereferují, divadelníci o celé záležitosti často ani nevědí. Ale stojí za chvilku zamyšlení.

  V čele tažení stojí asociace ALD, sdružující britské lighting designéry, a účastní se ho řada jednotlivců, organizací i institucí z Belgie, Holandska, Švédska, Norska a dalších zemí. Jádrem sporu je direktiva Evropské unie Ekodesign 2009/125/EC o ekologických úsporách ve veřejném i soukromém osvětlení, respektive její aktualizace. Ve směrnici je – někde mezi předpisy o pouličních lucernách a přípustných domácích svítidlech – také pasáž o divadle a svícení při divadelních a koncertních produkcích. Tyto klauzule se sem dostaly, doufejme, byrokratickým omylem. Zatímco část týkající se veřejných prostor divadla, sálu hlediště, foyer apod. platí už devět let, ta o světle na jevišti dosud měla výjimku, kterou EU nyní hodlá zrušit. I když se to ví od roku 2012, poplašné tamtamy duní až nyní.

  Harmonogram změny je drakonický: Od 1. září 2020 bude protizákonné používat v divadelních reflektorech žhavicí žárovky; po prvním září 2020 bude zakázán také jejich prodej. Na jejich místo přijdou zdroje v podobě světelných diod LED, které údajně mohou světelné zdroje starých reflektorů snadno a beze zbytku nahradit.

  To všechno, tvrdí ALD (a další evropské organizace a výrobci), může znamenat, že bude nutné v Británii zavřít až na tři roky divadla, protože směrnice EU vyžaduje v drtivé většině kompletní výměnu světelných parků, včetně ovládacích pultů a rozvodů elektřiny. Místopředseda ALD a známý divadelní designér světla Richard Pilbrow tvrdí, že se do roku 2020 vývoj technologie LED nevyrovná s požadavky na jevištní svícení. Jenom v Británii by výměna přišla divadla na ekvivalent téměř třiceti miliard korun. (V Evropské unii jako celku by bylo nutné ze zákona vyměnit mezi pěti a deseti miliony světelných zařízení.) Přitom jevištní svícení vyčerpá pouhých pět procent energetického rozpočtu divadla.

  Pro Evropskou komisi ovšem otázka divadelního svícení zjevně není důležitá – není to velký průmysl, a tak komise jaksi opomněla zrušení výjimky konzultovat s divadelníky, kteří se o ní dozvěděli až počátkem roku.

  Zeptáte se právem, co na to tolik diskutovaný brexit – chystaný odchod Spojeného království z EU. Pokud k němu 29. března 2019 opravdu dojde, bude následovat půl druhého roku trvající přechodné období – a právě v jeho průběhu má směrnice EU vstoupit v platnost. Odmítnout ji by mělo za následek ohrožení zahraničních zájezdů britských souborů s vlastními světelnými designy a příslušným (nově zakázaným) vybavením. Pokud Británie směrnici přijme, budou ohroženy lukrativní zájezdy velkých rockových a podobných show ze Spojených států do Británie.

  Ale Británie zřejmě na zrušení výjimky přistoupí. Všeobecně se předpokládá, že všechny letos dohodnuté evropské zákony schválí také parlament v Británii. A kdyby Británie chtěla po brexitu zákon zase zrušit, narazí na výrobce divadelních světel, kterým by se nevyplatilo vyrábět dvojí typ osvětlovacích zařízení.

  ALD navrhuje kompromisní řešení: ponechat dosavadní výjimku pro jevištní svícení a dát přechodu na nové technologie vlastní harmonogram, aby mohl proběhnout plynule. A také prozkoumat, zda některé z typů reflektorů prověřených šedesáti lety praxe přece jen nestojí za záchranu. Vývoj technologie se sice nedá zastavit, ale právě v tomto případě by bylo rozumnější uvažovat v dimenzích dekád a nikoli měsíců, tvrdí petice, kterou už podepsalo skoro pětaosmdesát tisíc lidí.

  V českých divadlech se záležitost zřejmě neřeší.


  Komentáře k článku: Budou mít divadla po svícení?

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,