Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2019

ročník 28
12. 11.–25. 11. 2019
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • Hledat
  • Facebook Divadelních novin

    Blahopřejeme D. D. Pařízkovi

    Inscenace hry Wolframa Lotze Směšná temnota, kterou režíroval Dušan D. Pařízek ve vídeňském Burgtheateru, je podle kritiků časopisu Theater heute Inscenací roku!

    Blahopřejeme! FOTO archiv

    Blahopřejeme! FOTO archiv

    Směšná temnota získala také cenu za nejlepší scénografii, jejímž autorem je rovněž Pařízek. Herečkou roku a zároveň hereckým objevem roku byla jmenována jedna z představitelek Směšné temnoty Stefanie Reinsperger a divadlem roku Burgtheater.

     

    finstermis_2_10s

    Herečka roku Stefanie Reinsperger FOTO REINHARD WERNER

    Připomeňme si inscenaci částí textu z čtyřdílného seriálu Vojtěcha Varyše věnovaného režijní práci D. D. Pařízka v německy mluvících zemích:

    Dušan Pařízek režíroval ve Vídni poprvé na podzim 2014. A to rovnou v Burgtheateru, tomto sloupu měšťanského umění a „nejdražším divadle světa“, dotovaném ročně bezmála 50 miliony eur. První uvedení hry Wolframa Lotze, hvězdy současné německy psané dramatiky, Směšná temnota bylo sice provedeno na boční scéně, v Akademietheateru, ale Burgtheater je přece jen jeden. Ve Směšné temnotě coby své první inscenaci v novém angažmá se představila čerstvá členka Burgtheateru a předtím kmenová herečka düsseldorfské činohry Stefanie Reinsperger, známá z hlavních rolí v Pařízkových inscenacích Rozbitý džbán a Nora³.

    Lotzova Směšná temnota pojednává o vojácích Bundeswehru v Afghánistánu, jde o určitou parafrázi na Conradovo Srdce temnoty a jeho filmovou verzi od Coppoly, známou Apokalypsu. Vojáky obsadil Pařízek výhradně ženami. Scéna je ještě minimalističtější než obvykle – a to ještě její dominantní složku, dřevěnou stěnu, zlikviduje během přestávky zahradní drtička na dřevo.

    Směšná temnota vzbudila ve vídeňských divadelních kruzích značné pozdvižení. Celá práce začala školometskou debatou ohledně nebezpečné scénografie – banda úředníků mi vysvětlovala, že se tam, kde je dřevo, vyskytují i třísky, vypráví Pařízek. Jenže to ještě nevěděli, že jediná přestavba scény bude spočívat v její demolici. Následovalo kázání o tom, že tomu nebude nikdo rozumět (…)

    (…) mohu potvrdit, že i pro tzv. běžné diváky (úvahu, nakolik lze označit návštěvníky Burgtheateru za běžné diváky, nechám stranou) jde o námět k diskusím a velmi živou záležitost. Část publika zjevně rozčiluje samotná forma, tudíž obavy, že „diváci ve Vídni na tohle nejsou zvyklí“, byly na místě.

    Catrin Striebeck, Stefanie Reinsperger, Frida-Lovisa Hamann, Dorothee Hartinger

    Catrin Striebeck, Stefanie Reinsperger, Frida-Lovisa Hamann, Dorothee Hartinger v inscenaci Směšná temnota FOTO REINHARD WERNER

    Celý seriál DDP v cizích službách najdete zde (č. 9/2015), zde (č. 10/2015), zde (č. 11/2015) a zde (č. 12/2015).

    ///

    Výsledky ankety Theater heute 2014/15:

    *Theater des Jahres: Burgtheater Wien
    *Inszenierung des Jahres: Dusan David Parizek «Die lächerliche Finsternis»
    *deutschsprachiges Stück des Jahres: «Die lächerliche Finsternis» Wolfram Lotz
    *Schauspielerin des Jahres & Nachwuchsschauspielerin des Jahres: Stefanie Reinsperger
    *Schauspieler des Jahres: Samuel Finzi
    *Bühnenbilder des Jahres: Katrin Nottrodt «John Gabriel Borkman» (Deutsches Schauspielhaus in Hamburg), Aleksandar Denic «Baal» (Residenztheater), Dusan David Parizek «Die lächerliche Finsternis»
    *Ausländisches Stück: Noah Haidle «Alles muss glänzen – The Homemaker» (UA am Schauspiel Hannover)
    *Dramaturgin des Jahres: Stefanie Carp für «Die Schutzbefohlenen» (@Thalia Theater; Theater der Welt)
    *Kostümbildnerin des Jahres: Victoria Behr

    • Autor:
    • Publikováno: 28. srpna 2015

    Komentáře k článku: Blahopřejeme D. D. Pařízkovi

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *    Obsah,