Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Benháková vítězkou Přehlídky divadelní fotografie

  Institut umění – Divadelní ústav (IDU) vyhlásil vítěze třetího ročníku soutěžní Přehlídky divadelní fotografie. Slavnostní vyhlášení oceněných fotografek a fotografů proběhlo 8. 6. 2023 v kavárně divadla Jatka78 v rámci Pražského Quadriennale. Fotografie zde budou vystaveny do 30. 6. 2023.

  Vítězkou v kategorii Profesionálové – Inscenace / Divadelně-performativní projekt se stala Anna Benháková s fotografiemi z inscenace Thin Skin pořízenými v rámci závěrečného večera Festivalu Cirkopolis 2022, pro který byla inscenace vytvořena. Foto: Anna Benháková

  Vítězkou v kategorii Profesionálové – Inscenace / Divadelně-performativní projekt se stala Anna Benháková s fotografiemi z inscenace Thin Skin pořízenými v rámci závěrečného večera Festivalu Cirkopolis 2022, pro který byla inscenace vytvořena. Druhé místo získala Lucie Urban s fotografiemi z inscenace Bedřich: poprvé v Praze (Pomezí). Třetí místo obsadily fotografie Mistra a Markétky (Divadlo v Dlouhé) autora Pavla Hejného. Vedle hlavních cen byla udělena čestná uznání, a to Čeňkovi Folkovi (I was naked when I met the spider at home, Alfred ve dvoře), Jakubovi Hrabovi (Mně 60, Living Dance Studio) a Janovi Hromádkovi (Thin Skin, Festival Cirkopolis).

  V kategorii Studenti – Volná tvorba s divadelní tematikou bylo první místo uděleno Viktorii Kubcové s fotografiemi inscenace Bratři a sestry (Studio G). Druhé místo získala Tereza Ondryášová (Luna, Divadelní fakulta JAMU) a třetí Barbora Žentelová (Nebezpečí přečtení, Disk). Čestná uznání obdrželi Dmitry Vegelin (O zlaté rybce, Divadlo Alfa Plzeň), Natálie Divincová (Lidé bez vlastností, Studio Marta) a Dominika Prášková (Šílený Herkules, Studio Marta; Čajová rapsodie, Divadlo na Orlí).

  Cenu Czech Photo získala Alexandra Chudá za své fotografie z inscenace Na predaj, pořízené v rámci pražského Festivalu Zlomvaz. Za fotografii z inscenace Chazarský slovník (Divadlo Husa na provázku) se stala vítězkou Ceny FUJI FOTO Kateřina Bébrová.

  Vítězkou v kategorii Profesionálové – Inscenace / Divadelně-performativní projekt se stala Anna Benháková s fotografiemi z inscenace Thin Skin pořízenými v rámci závěrečného večera Festivalu Cirkopolis 2022, pro který byla inscenace vytvořena. Foto: Anna Benháková

  Do třetího ročníku, vyhlášeného IDU v roce 2022, se přihlásilo 78 fotografů a fotografek (z toho 16 studentů a studentek) zasláním 681 fotografií z let 2020 až 2022. Pětičlennou odbornou porotu letos tvořili divadelní publicistka, dramaturgyně a kurátorka Lenka Dombrovská, teatrolog, anglista a překladatel Pavel Drábek, divadelní fotograf Viktor Kronbauer, fotograf, teoretik, pedagog a kurátor Tomáš Pospěch a divadelní fotograf a pedagog Jaroslav Prokop.

  Přehlídka divadelní fotografie je jednou ze snah IDU o rozšíření povědomí široké veřejnosti o tomto významném oboru i jeho obrovském uměleckém i dokumentačním potenciálu.

  Více se o aktivitách IDU zaměřených na výzkum, prezentaci a propagaci divadelní fotografie jako specifického, samostatného a svébytného uměleckého oboru dozvíte na webu Česká divadelní fotografie.

  • Autor:
  • Publikováno: 9. června 2023

  Komentáře k článku: Benháková vítězkou Přehlídky divadelní fotografie

  1. Eliška Brtnická

   Avatar

   Dobrý den,
   je to sice detail, ale vítězné fotografie nebyly pořízeny v rámci závěrečného večera Festivalu Cirkopolis 2022 (pro který inscenace ani nebyla vytvořena), ale v rámci generální zkoušky 22. 10. 2022 v centru současného umění DOX.

   10.06.2023 (12.11), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,