Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Akce Vitamín D aneb Divadla spolu vrcholí

  Přímým přenosem z Divadla F. X. Šaldy v Liberci vyvrcholí dnes velká divadelní adrenalinová výzva Vitamín D aneb Divadla spolu. Do akce se zapojilo 13 divadel z celé republiky. Ta dostala za úkol během 72 hodin napsat, nazkoušet, zinscenovat a natočit divadelní mini inscenaci na společné téma, jejíž délka nesmí překročit 15 minut.

  Nápad se zrodil v libereckém Divadle F. X. Šaldy. Tamní divadelníci oslovili nejprve několik spřátelených souborů a společně pak celý projekt vymysleli. Otevřenou výzvu rozeslali všem zřizovaným profesionálním divadlům v Čechách i na Moravě. Nakonec se k projektu zapojilo těchto třináct divadel: Divadlo A. Dvořáka Příbram, Divadlo F. X. Šaldy Liberec, Divadlo J. K. Tyla v Plzni, Divadlo loutek Ostrava, Divadlo Mír Ostrava, Klicperovo divadlo Hradec Králové, Městské divadlo Kladno, Městské divadlo Mladá Boleslav, Městské divadlo v Mostě, Městské divadlo Zlín, Naivní divadlo Liberec, Východočeské divadlo Pardubice a Západočeské divadlo v Chebu společně s činohrou Karlovarského městského divadla.

  Jak již bylo uvedeno, premiéra všech 13 inscenací proběhne dnes 9. května 2021 od 18:00 v mimořádném přímém přenosu z Divadla F. X. Šaldy v Liberci, jehož se mohou zúčastnit všichni diváci zdarma na  internetu.

  Dramaturg DFXŠ Jiří Janků k akci prozradil: Všichni budeme moc rádi, pokud se inscenace dostanou k co největšímu počtu diváků,  protože především kvůli nim celá tato akce vznikla. Nemůžeme je zatím uvítat v hledišti, i když věříme, že se tak brzy stane, přesto se mohou všichni zapojit do naší společné hry. Stačí velmi málo, podívat se na náš on-line přímý přenos, nebo na jeho záznam, který zde bude k dispozici nejméně 10 dnů. Po skončení přímého přenosu pak  bude každá ze třinácti inscenací na stejném YouTube kanálu ke zhlédnutí i samostatně a pokud se vám zalíbí, můžete jí  udělením lajku  odevzdat svůj hlas. Můžete podpořit své oblíbené divadlo, ale stejně tak ocenit to, co vás skutečně zaujalo. Dát hlas můžete klidně dát i více inscenacím. Primárně nám nejde o to určit vítěze, ale dobře se pobavit. Hlas pro jedno divadlo je tak trochu hlasem pro nás všechny.

  Umělecká šéfka DFXŠ Kateřina Dušková k tomu dodává: Když jsme začali celou akci připravovat, netušili jsme, jak pozitivní ohlas bude mít. Ačkoli se mnozí kolegové na počátku tak trochu obávali, k čemu se to vlastně upsali, po té, co do projektu aktivně vstoupili, netajili se tím, že si to opravdu užili. Představte si tři dny a noci společné práce, na které se podílí celý divadelní provoz. Nejsou to pouze herci, režiséři, dramaturgové, výtvarníci či hudebníci, ale také technici, osvětlovači, zvukaři, garderobky, vlásenkářky a spousta dalších lidí. Všichni jsou nezastupitelní a všichni do toho jdou naplno, aby hájili barvy svého divadla. Pocit vzájemné soudržnosti a podpory je přesně tím vitamínem, který všichni potřebujeme. Věříme, že podobně to budou vnímat i diváci.

  ///

  Akce Vitamín D aneb Divadla spolu se společné přihlásila k výzvě ITI Týden duševního zdraví.

  • Autor:
  • Publikováno: 9. května 2021

  Komentáře k článku: Akce Vitamín D aneb Divadla spolu vrcholí

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,