Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  33. Skupova Plzeň začne v úterý v Praze

  Největší domácí přehlídka profesionálního loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň vstoupí ve středu 13. června do svého 33. ročníku. Nejstarší profesionální festival v České republice přinese letos špičkové loutkářské produkce i představení v duchu alternativního divadla. Asi největším diváckým tahákem budou představení Divadla bratří Formanů Deadtown.

  Páteří programu je opět soutěž profesionálních loutkářských souborů, kterou jsme rozšířili na oblast České a Slovenské republiky. Kulturní prostor obou zemí je stále silně propojen a připadá nám logické, že festivalová soutěž zahrnuje tvorbu obou zemí, uvedl ředitel festivalu i pořádajícího Divadla Alfa Jakub Hora.

  Festival začne netradičně prologem již v úterý 12.6. V Praze se odehraje festivalové představení Záhada hlavolamu Divadla Minor a v areálu plzeňského pivovaru poprvé otevře svůj „saloon“ Divadlo bratří Formanů. Divadlo Minor uvedlo letos v režii Jakuba Vašíčka skvělé zpracování Foglarova příběhu. Unikátní pojetí vyžaduje však prostor Divadla Minor, proto se ještě před festivalem vypravíme do Stínadel v Praze, dodal Jakub Hora. V Plzni se zase mohou návštěvníci těšit na první výjimečnou show z Divokého západu Deadtown Divadla bratří Formanů. Inscenace se pohybuje na pomezí divadla, filmu a iluze. Herci ji odehrají ve speciálním dřevěném stanu celkem šestkrát.

  Od středy do neděle se již naplno rozběhne festivalový program. Letos Skupova Plzeň představí více než 30 nejnovějších inscenací z České republiky, Slovenska, Francie, Dánska a Polska. Za zmínku stojí určitě oceněné představení Naivního divadla Liberec Jsou místa oblíbená tmou, nové zpracování klasiky Jacka Londona Bílý tesák v podání Divadla Drak, ale i další počin na motivy Londonových zlatokopeckých povídek Tisíc tuctů. Divadlo Spejbla a Hurvínka veze noir muzikál Spejbl a město hříchu, Studio Damúza vynikajícího Bajaju. Za pozornost určitě také stojí dvě zpracování loutkářské klasiky Fausta, jedno v podání Buchet a loutek, druhé v režii alternativních Handa Gote, zve diváky Jakub Hora.

  Divadlo Alta: Tři siláci na silnici. FOTO SP

  Domácí Divadlo Alfa představí na festivalu dvě inscenace. Skupovku zahájí úspěšný motorkářský loutkový muzikálek Tři siláci na silnici a na závěr uvedou plzeňští loutkáři mrazivou inscenaci Alfa farma, která spojuje příběh Orwellovy Farmy zvířat a osudy z Československa padesátých let minulého století.

  Na padesátá léta odkazuje i polská inscenace, v podání Loutkového divadla Wroclaw, Pomník v režii Jiřího Havelky. Ta se zabývá příběhem Stalinova pomníku na Letné. Silné zastoupení má na Skupovce slovenská scéna. Vezeme například výjimečné zpracování Pinocchia v podání Nového divadla Nitra, řekl Hora. Dále pořadatelé lákají na skvělou pohádku plnou černého humoru Ráj nebo polské javajkové představení Sliby panenské.

  Josef Skupa s loutkami Spejbla a Hurvínka. FOTO archiv

  V rámci Skupovy Plzně se vrací na místo činu také dva velmi vzácní hosté. Jedny z prvních verzí loutek Spejbla a Hurvínka zapůjčí do Muzea loutek moskevské Obrazcovovo divadlo, kterému je Skupa v minulosti věnoval.

  Skupova Plzeň zavítá během víkendu 16. – 17. června také do parků centra Plzně. Kromě divadla V Boudě si lidé určitě užijí Cirkus Nostalgie, skvělou a zábavnou show na pomezí loutkářství a nového cirkusu, s maringotkami, siláky či mořskou pannou. To vše v neděli od oběda až do večera v plzeňské Proluce, upozorňuje Jakub Hora.

  Více zde: www.skupovaplzen.cz.

  ///

  Více na i-DN:

  Skupova Plzeň bude letos česko-slovenská

  • Autor:
  • Publikováno: 11. června 2018

  Komentáře k článku: 33. Skupova Plzeň začne v úterý v Praze

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,