Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Skupova Plzeň bude letos česko-slovenská

  S logem křídové kresby skákacího panáka a mottem Pozor, pozor, pozor, v Plzni ožívají paňáci vstupuje do svého 33. ročníku Skupova Plzeň. Tradičně soutěžní přehlídka toho nejlepšího, co se za poslední dva roky urodilo na českých loutkových a alternativních scénách, se uskuteční v Plzni od 13. do 17. června. Nabízí řadu atraktivních titulů tuzemské i zahraniční provenience.

  V roce 2016 jsme sáhli trochu šířeji do vod alternativního divadla, letos se vracíme opět hlavně na pole loutkové a loutkářské. Program zahrnuje tvorbu většiny českých divadel, která loutkové divadlo rozvíjejí, řekl ředitel festivalu a pořádající plzeňské Alfy Jakub Hora. Na dvě složky Skupovy Plzně – loutky a alternativu reaguje i letošní logo. Nechceme mezi těmito světy vytvářet bariéry. Nemyslíme si totiž, že existuje dělicí čára mezi oběma. Naše křídová kresba evokuje hru, dětství, je v ní i trochu nostalgie, říká výtvarník Alfy Ivan Nesveda.

  Centrem Skupovy Plzně je tradičně domácí Divadlo Alfa. Hrát se bude na jeho hlavní scéně, v klubu i zkušebně. Loutkoherci ale opanují i centra nezávislé kultury Moving Station a DEPO2015, Muzeum loutek, pivovar a parky v centru města, v nichž se uskuteční bohatý doprovodný program. Festival má v letošním roce i pražský prolog – bude jím 12. června představení Záhada hlavolamuDivadle Minor. Je to velmi specifická inscenace a vzhledem k prostoru divadla Minor téměř nepřenosná, vysvětluje Jakub Hora.

  Po delší době se na Skupově Plzni představí i pražské Divadlo Spejbla a Hurvínka. Přiveze netradiční muzikál pro dospělé Spejbl a město hříchu. FOTO SP

  Do Plzně se na Skupovku chystají přední české soubory. Naivní divadlo Liberec přiveze cenami ověnčený titul Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých, královéhradecké Divadlo DRAK uvede inscenaci na motivy Jacka Londona Bílý tesák a po delší době se na Skupově Plzni představí i pražské Divadlo Spejbla a Hurvínka. Přiveze netradiční muzikál pro dospělé Spejbl a město hříchu. Ostravské Divadlo loutek uvede v Plzni příběh z dětského domova Středa nám chutná a pražský soubor Buchty a loutky oživí staré loutkářské hry o doktoru Faustovi představením O doktoru Johannesi Faustovi. Divadlo Alfa pozve na svůj pohádkový motorkářský muzikál Tři siláci na silnici, kterým ve středu 13. června celý festival slavnostně zahájí.

  Celkem se v soutěži 33. ročníku utká patnáct inscenací z České a Slovenské republiky. Vzhledem k výročí vzniku samostatného Československa nám to přišlo logické. Vracíme se tak do dob před rozdělením republiky. Zřejmě to tak ponecháme i pro další ročníky, říká Jakub Hora.

  Alternativní tvorbu zastupuje především Divadlo bratří Formanů, které bude hlavní atrakcí letošního ročníku Skupovy Plzně. Jejich magický příběh Deadtown vypráví o drsném městě na Divokém Západě, jednom českém kouzelníkovi a jeho přítelkyni, kteří do krajiny pistolníků zavítají. Výjimečná vizuální show se pohybuje na spojnici divadla, grotesky, šantánu, filmu a iluzionismu. K vidění bude v unikátním stanu v areálu pivovaru Plzeňský Prazdroj. Osmnáctičlenný soubor, ve kterém nechybí Petr Forman či tanečník Marek Zelinka, odehraje v Plzni celkem šest představení. Jedno z nich je určeno pro festivalové hosty, ostatní pro veřejnost.

  33. Skupova Plzeň hostí i několik inspirativních zahraničních produkcí, které představují současnou evropskou špičku. Ze Slovenska jsme pozvali Nové divadlo v Nitře, Bábkové divadlo Bratislava a loutkové divadlo ze Žiliny s tituly jako Tracyho tygr nebo Pinocchio, zve diváky Jakub Hora. Polské divadlo zastupují na Skupovce dvě inscenace. Loutkové divadlo Bialystok veze do Plzně Sliby panenské a z Vratislavi přijíždí inscenace Pomník, která se zabývá příběhem Stalinova pomníku v Praze; režíroval ji Jiří Havelka. Atraktivní a netradiční by měla být rovněž dánská inscenace Ráj, s nadhledem vyprávějící příběh funebráka a jeho klientů.

  Veduty – performance studentů KALD DAMU pro jednoho a půl diváka mapující společnou cestu beze slov a cíle. FOTO SP

  Festival prošel za dobu své existence změnami. Když bývala Skupovka ve staré Alfě a hrávalo se v Komorním divadle, byli jsme v centru. Nová Alfa je mimo centrum, a tak se snažíme, aby každý člověk v Plzni zaregistroval, že se festival koná. Doprovodnými akcemi proto chceme oživit centrum města, říká herec Divadla Alfa Petr Borovský. Na rodiče a děti čekají na festivalu i workshopy výroby loutek, v Proluce pod širým nebem se odehrají představení loutkového divadla V Boudě a poslední festivalový den 17. 6. oživí centrum města i podivuhodné postavy Cirkusu Nostalgie. V návaznosti na tuto produkci se uskuteční rovněž výtvarná dílna. Workshop pro rodiče s dětmi je připraven i na 16. 6. přímo v Alfě, kde se souběžně bude konat série představení KALD DAMU Veduty, a na 16. 6. a 17. 6. odpoledne rovněž v Proluce, kde si mohou zájemci vyrobit loutky z různých materiálů.

  Festival připravil také výstavu o významném českém řezbáři, plzeňském rodákovi Gustavu Noskovi, jenž je autorem loutek Hurvínka, Máničky či psa Žeryka. Výstava s názvem Gustav Nosek – Muž ve stínu bude doplněna o skutečný unikát: jedny z prvních originálů loutek Spejbla a Hurvínka, které do Plzně přiveze moskevské Obrazcovovo divadlo. Obrazcovovi je roku 1949 věnoval jeho dlouholetý přítel Josef Skupa.

  Do festivalového dění se zapojí i Západočeská galerie. V rámci projektu Jedno dílo / jeden svět představí uhlokresbu Rudolfa Brachtla zachycující Josefa Skupu s jeho proslulými loutkami pět let před smrtí.

  Festival Skupova Plzeň, který se koná každé dva roky, přiláká tradičně až pět stovek festivalových hostů, vesměs profesionálů, z toho na tři desítky zahraničních. Skupovka se stává tak místem setkávání a diskusí. A pro česká divadla možným odrazovým můstkem pro účast na zahraničních festivalech. A veřejnost díky ní získává jedinečnou možnost porovnat produkci domácí Alfy s jinými tuzemskými i zahraničními scénami. Však velcí i malí diváci na Skupovu Plzeň míří v hojném počtu. Obvykle jich festival přiláká na pět až šest tisíc.


  Komentáře k článku: Skupova Plzeň bude letos česko-slovenská

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,