Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly

  27. MF Divadlo Plzeň: Up & Down (No. 18)

  Up

  Netajím se tím, že mě ze všeho nejvíc baví poctivé psychologické herectví. Za tím jezdím většinou do Londýna, kde se po letech experimentů k tomuto „starodávnému“ způsobu hraní vracejí. Na českých scénách je toto herectví dosti zanedbáváno, a pokud se objeví, většinou je trochu štítivě odsunuto s tím, že „takto se už hrálo v 80. letech“.  Ale proč ne, když to funguje.

  A že to opravdu může fungovat, předvedl soubor Slovenského národného divadla v inscenaci Michala Vajdičky Pred západom slnka. Sofistikované herectví, které vypráví sto let starý příběh s dokonalou autenticitou, neokázale, ale zároveň s jemným kořením patosu, erotiky, manipulativnosti, všudypřítomné neurózy a egoismu.

  Výborně herecky zafungovaly i některé české, či spíše moravské inscenace, totiž Kříž u potoka ze Slováckého divadla Uherské Hradiště (tady obdivuhodný záskok Pavly Gajdošíkové v hlavní ženské roli) a celé obsazení Zabijáka Joe z ostravské Arény.

  A vždycky mě těší fungující vynalézavost a radostná hravost Naivního divadla Liberec, tentokrát s plejádou psích hrdinů Šššš. Šššš. Hůůů. Haf!

  Down

  Potenciálně nestravitelným titulům se většinou zdárně vyhýbám, ale několik let v Plzni očekávané dílo maďarského režiséra Kornela Mundruczóa a budapešťského divadla Proton Je těžké být Bohem jsem navštívila. Nalákala mě totiž v noticce uvedená informace o inspiraci knihou bratrů Strugackých. Tato inspirace však byla v inscenaci využita opravdu dost nešikovně. Naopak jsme se dočkali nechutnostmi nacpaného představení, které mělo ukázat… co vlastně? Návod pro psychicky narušené lidi, jak se taky dá mučit? Ne, tohle opravdu vidět nemusím.

  ///

  Více o Mezinárodním festivalu Divadlo Plzeň na i-DN: 

  Divadlo Plzeň


  Komentáře k článku: 27. MF Divadlo Plzeň: Up & Down (No. 18)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,