Divadelní noviny Aktuální vydání 6/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

6/2020

ročník 28
17. 3.–30. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  27. MF Divadlo Plzeň: Up & Down (No. 15)

  Z toho, co jsem letos stihla z festivalových představení vidět (od pátečního odpoledne do neděle kromě Amerického císaře) a tentokrát (úlevně) nemusela počítat množství nahých genitálií jako v předchozích ročnících:

  Up

  Před západem slunce bratislavského SND jako poctivé „staré“ herecké divadlo, které se v dnešní post-post-moderní přetržitosti paradoxně díky excelentním hereckým osobnostem jeví jako oživující impuls.

  V protikladu k tomu jsem v polské inscenaci Jiní lidé (TR Varšava) ocenila možnosti zapojení nových technologií do komplexního divadelního tvaru v jednotě námětu a způsobu jeho divadelního uchopení včetně tempo-rytmu inscenace (jen snad mohla být celkově kratší).

  I když jsem už počtvrté na Acherova Sternenhocha v Plzni nešla, je skvělé, že byla tato inscenace do programu mezinárodního divadelního festivalu zařazená. Svrchovaně sem patřila.

  Down

  Jakkoli jsou témata zneužívání a perverzní brutality bohužel stále tolik aktuální, způsob, jakým ho uchopil budapešťský Proton Theatre v inscenaci Je těžké být Bohem, byl pro mě svou kombinací kamionové autenticity a hraného divadla, krutosti a sentimentu spíše parazitováním na skutečné surovosti a vydíráním diváků.

  Škoda, že Divadlo J. K. Tyla své „privilegium“ vystoupit na festivalu nevyužilo jinak než Modrovousem, který vyzněl do prázdna. Přitom třeba podnětným příspěvkem do diskuse, jak dnes inscenovat díla typu opery seria, je inscenace Mozartova Idomenea s řadou vynikajících výkonů (když Monteverdiho Orfeus s loňskou červnovou premiérou už zřejmě není na repertoáru).

  ///

  Více o Mezinárodním festivalu Divadlo Plzeň na i-DN: 

  Divadlo Plzeň


  Komentáře k článku: 27. MF Divadlo Plzeň: Up & Down (No. 15)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,