Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  27. MF Divadlo Plzeň: Up & Down (No. 10)

  Up

  Nebudu nijak originální, když se zařadím do linie těch, kteří za vrchol letošního festivalu označili inscenaci činohry Slovenského národního divadla Před západem Slunce. Je to dobře vystavěné divadlo velkého formátu, leč bez okázalosti a primitivní aktualizace, spočívající na přesně přečteném textu, skvělých hereckých výkonech v čele s Martinem Hubou a dokonalé ansámblové souhře prvotřídních herců sloužících pokorně celku.

  Z domácích inscenací bych do kategorie „Up“ zařadila bez váhání Maryšu ostravského Divadla Petra Bezruče,  Zabijáka Joea ostravské Komorní scény Aréna či hravou inscenaci libereckého Naivního divadla Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! A také vtipně vyřešenou kafkovskou baletní Proměnu plzeňského Divadla J. K. Tyla. Ale z domácí tvorby jsem přímo na festivalu neviděla zdaleka všechno.

  Down

  Zklamáním byla se zvědavostí očekáváná maďarská inscenace Je těžké býti Bohem, která zřejmě měla šokovat, ale spíš nudila, případně budila podezření, že jde o parodii. Jako když pejsek s kočičkou vařili dort, nastrkali tvůrci do jednoho hrnce hodně témat – od vesmírného dohledu přes morálně zkorumpované politiky až k zneužívání utečenců. A výsledek byl chuti mdlé nejen pro dramaturgickou neujasněnost, ale i kvůli nevalným hereckým výkonům.

  Zklamal mě i domácí Modrovous. Myslím, že do festivalového programu by našla činohra Divadla J. K. Tyla lepší titul, méně dunící prázdným patosem.

  ///

  Více o Mezinárodním festivalu Divadlo Plzeň na i-DN: 

  Divadlo Plzeň


  Komentáře k článku: 27. MF Divadlo Plzeň: Up & Down (No. 10)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,