Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  10 000 donkichotů v Divadle Husa na provázku

  Od ledna vstupuje do nové éry také brněnské Divadlo Husa na provázku. Vedení přebírá žena a je to dobře, protože právě ženy ve vedení divadel se velmi osvědčily (za všechny jmenujme alespoň Evu Měřičkovou z Dejvického divadla a Danielu Šálkovou z Divadla v Dlouhé). V tomto případě se uměleckou šéfkou stala mladá, ale už značně zkušená režisérka Anna Davidová, dříve Petrželková. V Divadle Husa na provázku poprvé pracovala v roce 2011 a její inscenace Tichý Tarzan či Vitka získaly velmi dobrý kritický i divácký ohlas. Přivede na Provázek řadu nových spolupracovníků a v programu na příští sezonu slibuje mnohé atraktivní tituly a nové impulsy a změny. Davidová staví na silné dramaturgii a otevřenosti rozmanitým estetikám a přístupům, i proto přivádí dva výrazné dramaturgy své generace, Martina Sládečka a Kateřinu Menclerovou. Společně připravili sezonu pod názvem 10 000 donkichotů, k čemuž je inspirovala kultovní osobnost brněnského divadelnictví Jiří Mahen, který právě takto v roce 1920 odpověděl na anketní otázku „Co naše republika nejvíc potřebuje?“. Sezona bude plná nepravidelných titulů se zaměřením na lidi, které často odsouváme na periferii zájmu, a zároveň snahy o současnou reinterpretaci „typicky provázkovských“ forem – autorských her na téma, intervencí do veřejného prostoru, inscenací s prvky cirkusu nebo smělých adaptací slavných románů, říká Davidová.

  Příští sezonu zahájí dramatizace Cervantesova románu Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha v režii Jana Mikuláška. Následovat bude inscenace Anny Davidové Domov na konci světa zabývající se fenoménem stáří a postavením starých lidí. Do veřejného prostoru soubor pronikne inscenací Brnox. Tento Divadelní průvodce brněnským Bronxem vzniká na motivy knihy brněnské výtvarnice Kateřiny Šedé a bude uveden v režii Jiřího Havelky. Na závěr příští sezony se uskuteční open-air inscenace novely z cirkusového prostředí Proč se dítě vaří v kaši? Aglaji Veteranyi v režii Ondreje Spišáka. Kromě dua dramaturgů přicházejí do divadla i noví herci, Sylva Krupanská, Dušan Hřebíček a Tereza Volánková.

  Davidová k této i další sezoně poznamenala: Ihned po našem nástupu jsme rozběhli nové, divácky vstřícné formáty, díky nimž bude Provázek od nynějška otevřenější a přístupnější. Každý měsíc nově uvádíme představení pro studenty středních škol s dramaturgickým úvodem a následnou diskusí s tvůrci, dále představení spojené s divadelními dílnami pro děti od tří do deseti let, díky kterému si mohou i rodiče v upraveném čase od 17.00 hodin bez starostí užít návštěvu divadla. A protože tvář Brna se mění a přibývá v něm cizinců, nabízíme také vybraná představení s titulky.

  Ještě v této sezoně inscenuje Anna Davidová na Sklepní scéně provokativní nekorektní texty z blogu anonymní brněnské party KKRD Boys. Inscenace Pravidla bincárny bude poprvé uvedena 10. května 2019. Poslední premiérou sezony pak bude 31. května 2019 ve Velkém sále inscenace Ticho na Zemi v režii Doda Gombára. Sezonu zakončí festival Alžbětinka Open na venkovní Alžbětinské scéně Provázku.


  Komentáře k článku: 10 000 donkichotů v Divadle Husa na provázku

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,