Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 252)

  Byla to událost. Mahenovo divadlo bylo obleženo pamětníky i mladými ctiteli opery. Na programu byla premiéra v Brně dosud neuváděné opery Hrabě Ory italského skladatele Gioacchina Rossiniho.

  Z třiceti devíti Rossiniho oper je nejznámější Lazebník sevillský, většina jeho oper je v současnosti ale neživotná. Přesto se setkáváme s pokusy oživit některé s jistou úpravou a k takovým patří Hrabě Ory. Základem se mu stal vaudeville francouzských dramatiků Eugena Scriba a Charlese-Gaspara Delestre-Poirsona o donchuánském hraběti Orym a jeho touze získat ctnostnou komtesu.

  Rossiniho ouvertura rozjásala pozlacenou nádheru sálu. Z hlediště se k jevišti prodíral bodrý lid. Operními gesty prokládal zpívaná slova. Rozverný Raimbaud (Roman Hoza) šermoval před oponou pažemi, šibalsky halekal o slovutném poustevníkovi, který má tu moc pomáhat z nesnází potřebným dívkám…

  Hrabě Ory se inkognito vydal na zálety. FOTO archiv NDB

  Po zvednutí opony se divákům otevřel pohled na vinici v podzámčí. Z karavanu se v přiléhavém modrém kompletu vysoukal drobný blonďatý playboy a křehkým tenorem lákal ženy a dívky do své poustevny. Hrabě Ory (György Hanczár) se inkognito vydal na zálety.

  Na dámském kole do vinice přijela půvabná majitelka zámeckého hotelu – komtesa Adéle (Kateřina Kněžíková). Z kola upadla… Poustevník upadnuvší dívku opěvoval… A zápletka byla na světě. Pardon, na jevišti. Hrabě Ory se rozhodl, že komtesu Adéle obloudí…

  Na dámském kole do vinice přijela půvabná majitelka zámeckého hotelu. FOTO archiv NDB

  Zpívalo se v originální francouzské verzi. Překlad do češtiny a angličtiny byl titulkován na ploše překladového zařízení.

  Ovíněn přemírou dobrého moku vloudí se hrabě se svými kumpány do kláštera v přestrojení za jeptišky. Nastalo nestoudné, téměř silvestrovskému veselí. Herci si vedli bujaře, pěvecké party však zpívali s citem a přirozenou bravurou.

  Ovíněn přemírou dobrého moku vloudí se hrabě se svými kumpány do kláštera v přestrojení za jeptišky. FOTO archiv NDB

  O přestávce jsem si lámal hlavu, do které to doby inscenátoři děj opery vlastně zasadili. Z programu mi múza Mab přečetla: Inscenace režisérky Lenky Flory vás zavede do půvabného prostředí francouzského zámečku obklopeného vinicemi v elegantních padesátých letech dvacátého století. . / Aha, řekl jsem. Poté jsme se šli dívat na druhou část Rossiniho taškařice.

  Její přítelkyně se nudily. FOTO archiv NDB

  Místnost baru zámecké restaurace s růžovým gaučem a lampou pohupující se na dlouhém nerez stojanu. Majitelka Adéle se nudila. Hrála si s robotickým, chundelatým bílým psíkem… Její přítelkyně se také nudily. Jejich manželé a milenci se zatím v cizině utkali se zdatným soupeřem v míčové hře zvané ragby… Záletník Ory v hábitu abatyše vilně osahával Adéle, ale i své páže Isoteliera. Snad proto, že bidlo-lampa upadla, zhasla a potmě je pak každá kočka černá… Podstatné bylo, že herecké trio při všech obscénních krkolomnostech zpívalo znamenitě… Hrabě Ory ale na palmu vítězství nedosáhl… Manželé a milenci se vrátili k velké radosti svých dam a hrabě Ory… pohořel.

  Inscenace vás zavede do půvabného prostředí francouzského zámečku obklopeného vinicemi v elegantních padesátých letech dvacátého století. FOTO archiv NDB

  Nastalo děkování. Publikum bylo uznalé a potleskem nešetřilo.

  U diváků se ohlasu dočkali sólisté: Kateřina Kněžíková, Václava Krejčí-Housková, Jana Hrochová, Andrea Široká, Boris Prygl, Roman Hoza a představitel hraběte Ory György Hanczár. Velkou chválu si zaslouží dirigent Robert Kružík a orchestr. Brněnský soubor opery završil zdařilou sezonu úspěšně. Rossiniho Hrabě Ory se zajisté stane pro diváky vyhledávaným titulem.

  Spěchali jsme. Mab řekla: Bylo to excelentní a přitom zábavné muzicírování, nemyslíte?

  Naskočila do vozu, zamávala a tramvaj se rozjela…

  Brno – Komín, 28. 5. 2017

  Národní divadlo Brno / Janáčkovo divadlo  Gioacchino Rossini: Hrabě Ory. Hudební nastudování: Robert Kružík, dirigent: Robert Kružík, Pavel Šnajdr, režie: Lenka Flory, scéna: Lenka Flory, kostýmy: Lenka Flory, světelný design: Jan Komárek, pohybová spolupráce: Anna Benháková, dramaturgie: Patricie Částková, sbormistr: Klára Roztočilová, asistent režie: Otakar Blaha, Kristína Ščasná, asistent výtvarníka: David Janošek.  Osoby a obsazení (26. 5. 2017 v 19.00 h): Komtesa Adèle: Kateřina Kněžíková j. h., Isolier: Václava Krejčí Housková, Alice: Andrea Široká, Paní Ragonda: Jana Hrochová, Hrabě Ory: György Hanczár j. h., Raimbaud: Roman Hoza, Vychovatel: Boris Prýgl, Vůdce družiny 1: Zdeněk Nečas, Vůdce družiny 2: Petr Karas. Dirigent představení: Robert Kružík, Sbor a orchestr Janáčkovy opery NdB. Premiéra 26. května 2017.


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 252)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,